Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdzielenie sygnału na dekoder cyfrowy, modem Wi-Fi oraz telewizor analogowy

KM1980KM 25 Sty 2016 11:16 2007 5
  • #1 25 Sty 2016 11:16
    KM1980KM
    Poziom 2  

Witam
    Mam problem z rozdzieleniem sygnału. Dostawcą sygnału jest sieć Multimedia. Potrzebuję rozdzielić sygnał wejściowego z kabla koncentrycznego na:

1. dekoder cyfrowy HDMI - Multimedia
    2. modem internetowy z Wi-Fi - Multimedia
    3. telewizor analogowy odbierający sygnał analogowy Multimedia (TV starego typu)

Wszystkie kupione do tej pory rozdzielacze okazały się mocno tandetne i występuję różne problemy tj.
    - na odbiorniku nr 3 śnieżą kanały telewizyjne o niskiej i wysokiej częstotliwości.
    - pojawiają się problemy z siecią Internet oraz siecią Wi-Fi (czasem zrywa połączenie)
    - dekoder HDMI potrafi na chwilę zawiesić obraz, gdy np. film emitowany jest w formacie HD.

Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, potrzebuję więc informacji jaki rozdzielacz (splitter) należałoby zastosować, aby straty sygnału były możliwie jak najmniejsze. Widziałem, że polecana jest marka TRATEC lub TELMOR. czytałem również, że są pewne zasady dotyczące parametrów wyjściowych rozdzielaczy w zależności od odbiornika końcowego, np. do modemu potrzebny jest rozdzielacz ze specjalnym wyjęciem typu "DANE" itp.

W załączeniu przesyłam schemat mojej prostej instalacji.

Będę wdzięczny za każdą konstruktywną podpowiedź.

0 5
  • #2 25 Sty 2016 12:53
    kpodstawa
    Poziom 31  

Wypowiem się na podstawie zakończonego już użytkowania telewizji kablowej UPC przez kilka lat.

Rzeczywiście - monter zainstalował nam gniazdo-splitter (pasywny, producent - właśnie Telmor) z oddzielnym portem "DATA" przeznaczonym dla modemu kablowego. Według otrzymanej instrukcji, w gnieździe były jakieś filtry dostosowujące jeden tor sygnałowy do modemu, a drugi to telewizji. Dlatego nie należało zamieniać wyjść miejscami.

Sygnał TV rozdzielałem za pomocą różnych splitterów, także "no name". Kable F-F stosowałem tylko fabryczne, ponieważ złącza nakręcane trzeba było dobrze "spasować" z kablem (dokładne średnice i materiał płaszcza miały znaczenie).

Nie przekroczyłem jednak podziału segmentu TV na dwie linie za pomocą rozdzielczy pasywnych. Nie mam doświadczenia z rozdzielaczami aktywnymi z wyjątkiem "Badmor", które nie sprawiały problemów.

Rozdzielacz aktywny zastosowałem do najdłuższej linii w mieszkaniu i także leciwego telewizora, odbierającego kanały analogowe. Wzmacniacz, jak to wzmacniacz - podniósł poziom zarówno sygnału użytecznego, jak i szumu. W efekcie obraz miał dobry kontrast, ale były widoczne regularne, subtelne prążki.

Metodą prób i błędów doszedłem do konfiguracji, w której sygnał TV był rozdzielony za pomocą splittera dwutorowego na dwie linie. Jedną z nich rozdzielałem znowu pasywnym splitterem dwutorowymi i tak miałem trzy linie. Drugi splitter dokręciłem do pierwszego za pomocą "beczki". Na linii za pierwszym rozdzielaczem dałem wzmacniacz Badmor, ale to była konfiguracja tymczasowa.

Piszę o tym, ponieważ rozdzielacz trójtorowy "no name" nie sprawdził się, a z dwutorową taniochą za 2 złote nie było kłopotów. Przy tym dla równowagi, "najsłabsze" odbiorniki trzeba było dołączać do linii o najmniej stłumionym sygnale. To jest oczywistość, tylko że się przypomina dopiero po iluś tam przekładkach.

Jak widzisz, obecność sygnału analogowego TV komplikuje sprawę, ale da się uzyskać jakiś kompromisowy efekt.

Krzysztof Podstawa

0
  • #3 25 Sty 2016 14:06
    irekr
    Moderator

Ja tylko dodam nieśmiało że w zasadzie to operator jest zobowiązany do tego, by wszystko dobrze działało. I operator odpowiada za funkcjonowanie całej instalacji, nie należy dokonywać żadnych samowolnych zmian.

Zapewne jest jakiś istotny powód, który zmusza Ciebie do samodzielnych działań...

0
  • Pomocny post
    #5 26 Sty 2016 12:00
    kpodstawa
    Poziom 31  

W poprzednim poście opisałem gniazdo Telmoru z tej rodziny, tyle że miało tylko DATA i 1xRTV. Przez cały czas umowy z UPC nie było z tym problemów, m.in. wytrzymało wielokrotne nakręcanie-odkręcanie złączek F (w "taniosze" z miękkiego metalu gwinty przedwcześnie się zużywały). Oczywiście decyzję podejmiesz na własne ryzyko.

Krzysztof Podstawa

0
  • #6 12 Kwi 2016 19:24
    KM1980KM
    Poziom 2  

TELMOR GMF 352 się sprawdził.
    Sygnał rozdzieliłem poprzez wyjście analogowe w dekoderze. Wcześniej o tym nie pomyślałem

0