Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Slider do kamery (ze sterownikiem)

pkitela 25 Sty 2016 15:20 7389 7
  • Slider do kamery (ze sterownikiem)
    Cześć wszystkim majsterkowiczom.

Dzisiaj chciałem zaprezentować swoją konstrukcję slidera do kamer. W związku z tym, że interesuje się filmowaniem i montażem filmów chciałem zrobić urządzenie dzięki któremu można uzyskać świetne efekty wizualne w filmie. Profesjonalne slidery do kamer kosztują w granicach od 400zł w górę a sterowane automatycznie od 1000zł w górę. Ja przedstawię Wam jak wykonać taki slider ze sterownikiem za około 140zł.

W pierwszej kolejności materiały jakie wykorzystałem:
    -2x aluminiowy ceownik (dł. 70cm)
    -3x kółko plastikowe
    -sklejka 8mm
    -4x śruba m4
    -4x śruba stożkowa m4
    -8x nakrętka m4
    -zębatka to paska klinowego
    -pasek klinowy
    -śruba 3/4 cala (do kamery)
    Elektonika:
    -arduino UNO klon(w przyszłości NANO)
    -silnik krokowy z przekładnią i sterownikiem
    -potencjometr

Koszt materiałów to około 100zł.
    Koszt elektroniki to około 40zł.

W pierwszej kolejności wyciąłem ze sklejki dwa uchwyty, do których przykręciłem ceowniki. Po każdej stronie ceownika nawierciłem po dwa otwory. Wszystkie wewnętrzne twory powiększyłem tak aby łeb od śruby stożkowej wszedł na równo i kółka nie miały problemy z przejechaniem po niej. Śruby zewnętrzne są też nóżkami do całej konstrukcji (muszę tylko dokupić gumowe końcówki aby nie rysowały powierzchni, na której stoją).
    Wózek wykonałem ze sklejki i przykręciłem do niej tylko 3 kółka. Gdybym przykręcił 4 to cały wózek by się gibał, ponieważ ceowniki aluminiowe nie są idealnie proste.
    Na środku wózka wywierciłem otwór na śrubę 3/4 cala po to aby przykręcić uchwyt kulowy do kamery lub samą kamerę.

W sklejkowych uchwytach ceowników wywierciłem dwa otwory. Jeden otwór jest dla śruby z łożyskiem po to by pasek zębaty się łatwo przemieszczał a drugi otwór po to by zamocować w nim silnik krokowy z zębatką. Wszystko jest podłączone do arduino UNO (klon). Prędkość obrotów sterowana jest za pomocą potencjometru. Niestety kierunku obrotów jeszcze nie umiem zmieniać ale pracuje nad tym (jeśli któryś z kolegów ma jakiś pomysł to bardzo proszę o radę).
    Ogólnie wszystko zasilam akumulatorem żelowym 6V z przetwornicą step-up.

Proszę o opinię czy się podoba i co byście ewentualnie zmienili.

Dzięki :)

Slider do kamery (ze sterownikiem) Slider do kamery (ze sterownikiem) Slider do kamery (ze sterownikiem) Slider do kamery (ze sterownikiem) Slider do kamery (ze sterownikiem) Slider do kamery (ze sterownikiem)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    pkitela
    Poziom 2  
    pkitela napisał 3 postów o ocenie 1, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Przemyśl. Jest z nami od 2009 roku.
  • BotlandBotland
    SylwekK
    Poziom 31  
    Jak ja uwielbiam takie projekty ;)
    To
    pkitela napisał:
    Profesjonalne slidery do kamer kosztują w granicach od 400zł w górę a sterowane automatycznie od 1000zł w górę.

W połączeniu z tym
    pkitela napisał:
    Niestety kierunku obrotów jeszcze nie umiem zmieniać ale pracuje nad tym

Wyraźnie pokazuje dlaczego jest tak jak w pierwszym cytacie, który przytoczyłem :-)
    Oczywiście szacunek za próbę i kombinowanie z uzyskaniem ciekawych efektów. Sam pamiętam moje pierwsze steadycamy, krany, slidery i najważniejsze, że spełniały swoje zadanie.
    Niestety w reportażowej branży wideo często nie ma mowy o dublu i urządzenie musi być niezawodne, a jeśli to nawet czysta amatorka i hobby to twoje urządzenie lepiej się sprawdzi bez tego pseudo napędu (jeden kierunek??). Rozumiem, że jesteś początkującym, ale regulatorów dwukierunkowych było już tyle w internecie, że musiałeś przynajmniej prze przypadek na jakiś tego typu wpaść... Szukaj mostka H.
    Pozostaje jeszcze kwestia estetyki - nie odważył bym się z twoim sliderem wejść między ludzi...
    Aha, jak to działa - może jakieś demo pokażesz?
    Sprzęt do wideo to ciekawy temat dlatego masz ode mnie plusa na zachętę :-)
  • BotlandBotland
    gemiel
    Poziom 22  
    Konstrukcja prowadnic nie daje gwarancji równoległego przesuwania kamery/aparatu. Całość nie jest stabilna. Brak podstawy (nie będziesz chyba trzymał jej w ręku). Wózek będzie jeździł na boki, wystąpi efekt "zamiatania"obiektywem.
    Jeśli chodzi o zmianę kierunku to nie wiem w czym problem. Przecież stosujesz silnik krokowy. W Arduino są gotowe biblioteki do sterowania silnikami krokowymi.
    Nie wiem jaki efekt chcesz osiągnąć stosując potencjometr. Dołóż lepiej przyciski i prosty LCD mp. 2x16. Wtedy wystarczy prosty szkic, żeby ustalać o ile ma się przesuwać kamera itp.
    Póki co, projekt powinien powędrować do poczekalni. Jest to na razie wózek jeżdżący luzem po dwóch ceownikach, a reszta leży obok.
    PiotrPitucha
    Poziom 33  
    Witam
    Też jestem zdania że wózek będzie wykonywał slalom i jest to mało stabilne.
    Natomiast jak krytykować to tylko merytorycznie :)
    SlawekK, jeśli krytykujesz to przyglądnij się najpierw zdjęciom, na fotce jak byk jest sterownik do silnika który leży obok, silnik jak widać na zdjęciu jest krokowy unipolarny.
    Znając tego typu sterowniki mogę z pewnością stwierdzić że jest to prosty wzmacniacz na układzie ULN2803 więc nijak się to ma do mostka H.
    Skoro pytający wie jak sterować silnikiem, to odwrotne obroty może osiągnąć podając impulsy w odwrotnej kolejności.
    Arduino i silnik krokowy jest typowym układem do sliderów, jak pytający stwierdzi że konstrukcja jest za miękka to ją przerobi, a elektronika zostanie.
    Jak nie da rady napisać programu to sięgnie po gotowca :).
    Powodzenia życzę, też myślę o sliderze ale z mechaniką u mnie krucho bo nie mam gdzie i czym :(
    SylwekK
    Poziom 31  
    Moja wina :) Fakt, jakoś mi umknęło, że to silnik krokowy tym bardziej dziwi fakt, że działa tylko jeden kierunek, bo tak jak piszesz wystarczy sekwencje w drugą stronę odtwarzać. Być może za bardzo swoimi konstrukcjami się zasugerowałem, bo kiedyś robiłem na krokowych bipolarnych, a najnowszy ster już na silnikach DC z enkoderami i zawsze z mostaka H korzystałem. Nie oglądałem fotek na full screen i szczegółów nie wyłapałem.
    JeyBi
    Poziom 2  
    Polecam okucia wykorzystywane w meblach/szafach przesuwnych. np. firma Laguna posiada w swojej ofercie podwójną szynę i skrojone na miarę kółka
    Tor Laguna Gama kosztuje około 40zł - 3 metry długości
    do tego kółko Fastor Flat ok 9zł
    Najważniejsze komponenty za około 80zł
    VIGOR_PICTURES
    Poziom 20  
    Witaj,
    obawiam się, że zastosowany przez Ciebie silnik krokowy mimo przekładni będzie zbyt słaby. Sam jestem na etapie wykańczania slidera i do posuwu karetki/wózka oraz obrotu głowicy chciałem wykorzystać te same silniki. Niestety ten silniczek okazał się być zbyt słaby do obrócenia prostej łożyskowanej głowicy z kamerką pokroju GoPro. Albo ja coś popsułem na etapie pisania programu :p
    W każdym razie jak już zapewne wiesz, ten silnik potrzebuje 4096 kroków na obrót wału. To całkiem dużo. Do sterowania nim polecam bibliotekę AccelStepper. Dużym plusem jest fakt, że jedną linijką kodu ustawiasz czas/ilość kroków w jakim silnik ma się rozpędzać i zatrzymywać. Jak już wgryziesz się w bibliotekę to spróbuj najpierw zobaczyć do jakiej prędkości silnik się rozpędzi (komenda SetSpeed bodajże). U mnie największą prędkość osiągnął przy wartości 1000. Powyżej tej wartości nie wyrabia już albo Arduino albo sam silnik.
    Sprawdzę jeszcze opcje ze sterowaniem za pomocą 'odblokowanych' serw modelarskich typu standard. (w końcu to silnik DC z przekładnią). Sylwek, jakich użyłeś enkoderów? (jak nie tajemnica) Pierwsze zabawy i tak pewnie przeprowadze uśmiercając jakiegoś starego gryzonia komputerowego. Ostatnia myśl : Autorze, może zastanów się nad jakimś dodatkowym kółkiem od spodu w celu zabezpieczenia karetki przed wypadnieciem z toru jazdy jak ktoś uderzy w slider.
    Pozdrawiam
    SylwekK
    Poziom 31  
    Zrobiłem własne enkodery, bo oryginalne od tych silników mi się nie podobały i były stosunkowo drogie, a z kolei te od pololu były bez formowania impulsów. Moje są 5-o łopatkowe optyczne, ale badam zmianę zbocza więc mam 10 imp/obrót co wystarcza z dużym zapasem do moich celów gdyż na wyjściu jest spora przekładnia.