Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zbyt niskie napięcie w liczniku Geigera/co może być tego powodem?

L3niwy 25 Sty 2016 17:34 498 8
  • #1 25 Sty 2016 17:34
    L3niwy
    Poziom 2  

Dzień dobry,
    Na podstawie schematu wykonałem przetwornicę do licznika geigera, niestety napięcie jest zbyt niskie, na moim woltomierzu wynosi ono ok. 150V. Testowałem dławiki o indukcyjności 3mH, 5mH, 10mH, 16mH jednak przeglądając forum znalazłem informację, że indukcyjność dławika powinna być mniejsza jako przykład zostało podane indukcyjność 330µH.

Czy wymiana dławika na ten o mniejszej indukcyjności przyniesie rezultat?
    Jakie są inne opcje na zwiększenie napięcia?

schemat na podstawie którego wykonałem przetwornicę:
    Zbyt niskie napięcie w liczniku Geigera/co może być tego powodem? }

0 8
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 25 Sty 2016 19:09
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Zmierzyć napięcie odniesienia na tym 5.1V (D1) Zenerze. Może wlutowany odwrotnie? Poza tym czym i gdzie mierzone ? Jeżeli na katodzie LGM i przeciętnym multimetrem, to pamiętaj o tych rezystorach po 5 MΩ, i o spadku napięcia na nich na skutek obciążenia tego źródła woltomierzem.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #5 25 Sty 2016 20:01
    strikexp
    Poziom 27  

Dławik ma decydujące znaczenie, możesz sam nawinąc jak nie możesz kupić. Chociaż myślę że na allegro znajdziesz za kilka złotych taki na 500V.
    Chociaż działa to w drugą stronę, im mniejszy dławik tym niższe napięcie. Może problem jest gdzie indziej?
    Poza tym multimetrem nie zmierzysz napięć impulsowych. Tam może być i 400V(ograniczenie diodami) ale średnie jest 150V i dlatego tyle wskazuje. Albo wręcz było tak wysokie że uszkodziło multimetr.

Nie zmieniaj sobie dowolnie dławika bo jeszcze coś uszkodzisz. Wstawiaj takie jak w schemacie lub takie jak polecają inni.

0
  • #6 25 Sty 2016 20:03
    L3niwy
    Poziom 2  

Dziękuje bardzo za odpowiedzi, jutro kupię parę dławików o indukcyjności uH 300-500 oraz sprawdzę czy dioda zenera jest wlutowana prawidłowo. Dam znać jak przetwornica zacznie wytwarzać 300-400V

0
  • #7 25 Sty 2016 20:08
    krzysiozak
    Poziom 35  

Spróbuj napięcie zmierzyć zwykłym analogowym miernikiem takim za 10 zł.
    Wskaźnik pokaże ci pulsowanie. Te mierniki mają zakres do 1000 V stałego i zmiennego, zobaczysz pulsowanie.

Zbyt niskie napięcie w liczniku Geigera/co może być tego powodem?

1
  • #8 25 Sty 2016 20:33
    L3niwy
    Poziom 2  

Mam już dławiki nawinięte 3mH, 5mH, 10mH, 16mH i z żadnym licznik geigera nie działał poprawnie co więcej przy każdym z nich był taki sam wynik. Zamierzam przetestować 330uH, 470uh czyli takie jakie znalazłem w schematach innych przetwornic.

Dziękuje za wskazówki dotyczące mierzenia napięcia multimetrem może tutaj leży błąd, ale tak czy siak licznik geigera nie działa poprawnie

0
  • #9 25 Sty 2016 20:44
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

krzysiozak napisał:
    Spróbuj napięcie zmierzyć zwykłym analogowym miernikiem takim za 10 zł.
    Wskaźnik pokaże ci pulsowanie. Te mierniki mają zakres do 1000 V stałego i zmiennego, zobaczysz pulsowanie.
    Bzdury! :cry:
    Zmierz, napiecie pomiędzy masą a katoda diody D4! i podaj przy okazji rezystancję wewnętrzną swojego multimetru.

0