Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Paczka basowa już zrobiona

d3lta 17 Jun 2005 21:27 2202 14
    d3lta
    Level 18  
    Witam,
    jakiś czas temu męczyłem forumowiczów co do budowy paczki, już zrobiona stoi i gra (póki co)... obudowa wyszła 48 litrów, strojona na 50 Hz. Jeden piezo (możliwość wyłączenia) oraz dwa ARN 200...

Fajnie gra tylko troche nieradzi sobie jak zagram najgrubszą stunką (piątą) w basie... i właśnie co to tego mam pytanko, chciałbym zastosować jakiś filtr górnoprzepustyowy... może obcinający w 100 Hz? ale z jakim spadkiem?? jakieś propozycje?
  • Helpful post
    chaka
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Z tego co wiem to najgrubsza strunka to najnizszy dziek wiec co Ci po filtrze gornoprzepustowym? Napisz dokladnie na czym polega to "nieradzenie sobie" (gra za cicho, pierdzi, czy znieksztalca?)
    d3lta
    Level 18  
    no wg mnie to filtr górnoprzepustowy obcina dolne częstotliwości... chodzi o to że na tych niskich dzwiękach gdzie głośnik z piweja wali tak ze się trzęse głosniczki telsi trochę pierdzą a nie takim typowym pierdzeniem tylko tak no kurcze nie wiem jak to powiedzieć.... niewyrabiają poprostu... chodziło mi o to żeby w tej paczce ściszyć dolne częstotliwości, bo na wyższych brzmi bardzo ładnie...
    Tremolo
    Level 43  
    Nie żebym się upierał; dużo więcej wiem o paczkach gitarowych niż basowych, ale musze coś powiedziec zanim kogoś tu krew zaleje:

Słuchaj nie radzi sobie, bo to nie są głośniki do basu! i Tyle, nawet nie są to estradówki pokroju GDS 30/50 30/100 Tesli 30-centymetrowych ARO.

Żeby to coś ruszyło porzadnie gitare basowa musi miec przynajmneij 95dB 1 Wacie i żeby uzyskać dobre brzmienie co najmniej 10cali. Więc najtańsze tesle odpadają. Bo po prostu masa im nie pozwala się ruszac przy najniższych częstotliwościach.

Głośniki instrumentalne to inna para kaloszy, a te Tesle to głośniki raczej ze średniej puli HI-FI...

Do basu musisz mieć coś na twardym zawieszeniu. Ja nawet próbowałem użyć w takim przypadku ARZ6604 (8 cali), przynajmniej nie trzeba dawać jakiegoś PIEZZO!!

I tu już widzisz problemy z ta piątą strunką... i musissz ciąć od 100 Hz... Moim zdaniem jest tragicznie, niech no jeszcze ktoś to zobaczy bo oczom nie wierze.

Wogule o co chodzi z tymfiltrem górnoprzepustowym? filtr górnoprzepustowy działa tylko na piezaka... Basowiec musi współpracowac bezpośrednio z wyjściem wzmacniacza.

Po za tym brak ładu i składu totalnego... filtr górnoprzepustowy od 100Hz?? przeciez to nie subwoofer... pasmo ma być nawet do 10kHz i wyżej.
    jesli dasz tam 12dB/oktawe
    to przy 400 Hz już nic nie usłyszysz!!
    Chyba ze ma tylko buczeć.

Weź to zreorganizuj na coś innego, center do kina domowego czy coś takiego... chyba, że wsadź tam tesle 6604 i będziesz miał coś pod wokal. Piezzo zetnij przy około 12kHz 9żeby dawal z siebie najwyższe wyższe częstotliwości, reszte pasla tesla zapelni.
    d3lta
    Level 18  
    bo to tylko tak na probe :) przecierz nie bede na pierwszy raz kupował głośników po 50 euro zeby jest zespuc czy coś, a tak przynajmniej wiem że się da zrobić jak się chce...

a z tym filtrem to się chyba źle wyraziłem ale chodziło mi o to żeby ująć tym glośnikom dołu. mam taki podręcznik budowy kolum głośnikowych i tam pisało ciekawe rzeczy :) czy taka zwrotnica jak tam niżej byłby dobra dla tych dwóch głośników? C mi wyszło 0,00037513 [F] (to jest 375 uF??) a L to 0,01200422 [H] (12 mH?) dla cięcia w 150 Hz...

i wszytkich których wkurzam przepraszam za to ale to "mój pierwszy raz" i robie to tak dla sportu i wprawy :)
  • Helpful post
    Tremolo
    Level 43  
    ARZ6604 kosztuje 30 złotych.

Co do filtra pasywnego zapomnij... Za cene dobrego filtra dolnoprzepustowego pasywnego około 80-100Hz kupisz dobry głosnik. To jakieś 280 uF ( równolegle 28x10uF/250V )+ 18mH cewa!
    Każdy załozmy po 2 złotego kupisz x 28=56 złoty - za to masz dwie tesle, no a cewke nie wiem gdzie bys taka kupił. Największa cewka w Janbo ma 7,4 mH... a kosztuje 16 złotych, nie dostałbyś jej, bo musiałbyś kupić u nich za 50 złotych.

.. Po za tym możesz po prostu zmneijszyć obudowe, i nie będą się dławić...

Dlatego mówie tu o tych teslach. Do takich prób i kombinowania one sa najlepsze na początek. BR też powinny wytrzymać (a nawet obudowe otwartą z tyłu).
    d3lta
    Level 18  
    póki co założyłem szeregowo do tych dwóch arn równolegle połączonych 6 kondensatorów po 10uF i 25V... teraz przynajmniej nie "churgotają" :D

co do tego mam takie pytanko: wie ktoś może jak jest zbudowany peavey tko 115? wyjście na drugą paczke ma osobny kanał czy to jest jakoś połączone? i czy taki filtr z kondensatorów ma jakiś wpływ na wzmacniacz?
  • Helpful post
    J. S.
    Level 27  
    Kondensatroy szeregowo nie zaskodzą wzmacniaczowi.
    Terotycznie, utworzyłeś filtr górnoprzepustowy 6dB/oktawę przy około 330 Hz. Teoretycznie. Nie za wysoko?
    Pytanie, czy na wyjściu wzmocniacza napięcia przekraczają owe 25V. Jeśli tak, to nie wróży dobrze długiemu życiu kondensatorów.
    W sprawie budowy wzmacniacza - poszukaj, są schematy w necie, nie pamiętam adresu takiej strony jednej. Na stronie Tremola - nie ma...
    Tremolo
    Level 43  
    Przeciez masz wzmacniacz - wystarczy otworzyć i się sam dowiesz jak to jest zwiazane, niektóre schematy, jakie znalazłem czy też nawet skąś ktoś mi przytaszczył okazuje się ze brak jakichś drobnoistek w stylu linka powrotna ze sprzężenia zwrotnego, boczny kanalik LEAD, rozrysowanie zasilacza... Zmierzam do tego, że Twój mimo że jakos się nazywa może być inną konstrukcją niż ze schematu. Czasami sam schemat obejmuje tylko schemat płytek bez drobiazgów w stylu połaczenia zewnętrznych elementów.
    d3lta
    Level 18  
    Właśnie tak około 330 Hz wyliczyłem... Więcej kondensatrów nie miałem takich. Pozatym myślałem że te 25V razy 6 to wychodzi 150V - ale to może tak się nie liczy...

Jak dla mnie to ciąłbym niżej gdybym miał ten filtr ale ze spadkiem 12 dB/okt. ale że mnie Tremolo straszył kosztami więc zaniechałem... Co do brzmienia to wyszło calkiem nieźle. W zestawie to brzmi dużo ciekawiej niż sam piecyk... Na moje skromne ucho to wyszło takie fajne "funky" i dobre do klangu (nigdy nie lubiłem stać w miejscu tylko biegać po gryfie).

Jutro wystawie na podwórko (niby plener) i zobacze jak sobie poradzi na maksymalnej mocy. Wrażenia opisze na pewno!

---
    A co do wzmacniacza to go nie moge rozebrać bo mam jeszcze 1,5 roku gwarancji.
    J. S.
    Level 27  
    Przy połączeniu szeregowym kondensatorów można by było napisać, że 150 V, ale nie przy równoległym - tu napięcie na każdym kondensatorze jest takie samo, tylko prądy(natężenia), zgodnie z prawem Kirhoffa się sumują.
    Zmierz napięcie zasliające końcówkę mocy (no chyba, że nie masz dostępu do środka... Kondensatroy mogą delikatnie mówiąc eksplodować, jeśli napięcie na wyjśćiu znacznie przekroczy 25V. Spróbuj, nie powinno się nic spalić, najwyżej nastąpi zwarcie na którymś kondensatorze i przejdzie pełne pasmo na tą dodatkową paczkę, albo nastąpi przewa w obwodzie i paczka przestanie grać (do wymiany kondensatorów ;-) )
    Pozdrawiam!
    d3lta
    Level 18  
    no to najwyżej stanie się tak jak napisałeś i wymienie wtedy te kondy a doczytałem w instrukcji do peaveya ze on bez paczki ma 75W / 8 ohm a z paczką 100W... minumum paczki to też 8 ohm, wydaje sie ze to jest jakos sprzeżone ale z i bez paczki glośnosc na tych samych ustawieniach jest mniej wiecej taka sama... ja już się pogubiłem, ale wazne ze na scenie sprawuje się miodzo
  • Helpful post
    Tremolo
    Level 43  
    Po prostu spada impedancja z 8 na 4 Omy i może być większa moc, ale wtedy na paczke głośnikową idzie 50Wat i 50Wat zostaje w głośniku wbudowanym w combo.

Skutecznosć głośników Tesli tych modeli jest taka niska... Zobacz jak jest normalnie peaveya głośnik ma 70 Wat z. Z głośnikiem zewnętrznym ma 100Wat / 50Wat zostaje w Combie, a 50 Wat wychodzi (prawo Oma, pół prądu tu pół pradu tu, napiecia takie same), jesli na zewnątrz masz głosniki małej skutecnzości, to mimo, iż całość bierze więcej mocy bedzie słabiej grała.. bo skutecznosć tych tesli jest dużo mniejsza od głośnika z PEAVEYA. Załóżmy jesli stosunek wynosi 98dB Peavey /88dB Tesla to masz 10dB rożnicy czyli 10 razy ciszej gra tesla

Peavey przy 50 Watach da z siebie 114dB a tesla 104dB czyli tesli prawie nie bedzie słychać

Peavey bez tej tesli da z siebie (70Wat) 115-116dB czyli porównywalną głośność. (trzeba pamietać ze to skala logarytmiczna...