Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włącznik światła z czujnikiem ruchu do puszki - podłączenie

26 Sty 2016 12:15 5670 5
  • Poziom 22  
    Witam,

od kilku lat miałem na korytarzu zamontowany włącznik światła z czujnikiem ruchu, o taki, wyposażony w 2 styki do podłączenia.

Włącznik światła z czujnikiem ruchu do puszki - podłączenie Włącznik światła z czujnikiem ruchu do puszki - podłączenie

Jako, że instalacja elektryczna jest dość wiekowa, w puszce mam tylko 2 przewody. Jeden to faza, a drugi idzie bezpośrednio do żarówki, czyli po zetknięciu tych dwóch przewodów żarówka się świeci.

Niestety ostatnio włącznik się zepsuł, także kupiłem nowy, wydawało się, że taki sam, jednak okazało się, że nowy ma 3 styki do podłączenia i nie za bardzo wiem jak mam go wpiąć do mojej dwu przewodowej instalacji w puszce ?

Poniżej schemat podłączenia tego nowego włącznika:

Włącznik światła z czujnikiem ruchu do puszki - podłączenie Włącznik światła z czujnikiem ruchu do puszki - podłączenie Włącznik światła z czujnikiem ruchu do puszki - podłączenie

Czy ten typ włącznika można w ogóle zastosować do mojej instalacji ?
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Niestety, ten nowy czujnik do prawidłowej pracy potrzebuje tak Fazy( L ), jak i Zera ( N ). Jeśli instalacja wykonana jest w rurkach, to można będzie coś z tym zrobić.
  • OptexOptex
  • Poziom 22  
    Niestety przewody pod tynkiem bez rurek :(

Czyli pozostaje zakup włącznika z dwoma stykami ? Nie da się tego jakoś przerobić ?
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    glider33 napisał:

Jako, że instalacja elektryczna jest dość wiekowa, w puszce mam tylko 2 przewody. Jeden to faza, a drugi idzie bezpośrednio do żarówki

Ty potrzebujesz do podłączenia jeszcze przewodu neutralnego, a w "wiekowej" instalacji go nie ma. Aby ten włącznik działał, trzeba doprowadzić do niego taki przewód.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Wydaje mi się, że prostsza i tańsza jest wymiana niż szukanie elektronika, który spróbuje to przystosować.
  • Poziom 22  
    OK, w taki razie już wszystko wiem. Dzięki za błyskawiczne odpowiedzi.

Pozdrawiam