Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Crucial MX200 mSATA - Jak skasować dysk ssd przed wysłaniem na gwarancję?

Uco 26 Sty 2016 12:43 1149 3
 • #1 26 Sty 2016 12:43
  Uco
  Poziom 16  

  Dysk nówka, padł po 2 godzinach. Niestety skopiowało się już na niego wiele danych. Jak to skasować? Nie chciałbym, żeby w Crucialu coś odblokowali i sprzedali jako refurbished bez czyszczenia. Dysk nagle przeszedł sobie w tryb Read-Only. Nie zapisuje się na nim totalnie nic, nawet parametry SMART (zmieniają się, ale po restarcie powracają stare), hasło ata też niby się ustawia w MHDD, ale po restarcie nic nie ma. Próba zapisu często powoduje, że dysk się zamyśla, ale po dłuższym czasie mu przechodzi. Wszelakie metody kasowania zawodzą tzn.
  -hdparm pokazuje frozen i tyle.
  -partedmagic to samo frozen i metody restartu tam podane nic nie daja
  -mhdd erase, fasterase nic, nie można zapisywać na dysku, tylko odczyt.
  -linuksowy badblocktest -wv niby leci, ale /var/log/messages pokazuje ekstremalne ilości błędów, nic też się nie kasuje nic nie zapisuje.
  -crucial storage executive i secure erase, nic.
  -próba upgrade firmware z MU02 na MU03 nie da się w storage executive. Są tam dwie opcje jedna restartuje kompa i robi upgrade z wbudowanego linuxa rezultat jakieś błędy i nie da się aktualizować/nie wykryto dysku, druga opcja aktualizacji live zawiesiła kompa, i uszkodziła firmware. Dysk się tylko identyfikował, zero odczytu. Udało mi się dokończyć upgrade firmware programikiem dosmcli z innego dysku Cruciala (M4). Dysk zaczął działać, ale jak poprzednio tzn. tylko Read-Only, czyli upgrade nic nie dał.
  -podłączanie przez przejściówkę PATA. To samo ReadOnly. Aczkolwiek nie zacina tak OS.

  Czy ktoś ma jakieś inne nieniszczące sposoby, żeby na gwarancji przyjęli?
  -Może długotrwałe wygrzewanie? Podobno to kasuje pamięci MLC, ale nie wiem czy to nie jest z gatunku sciencie-fiction.
  -HDD Repair którym można łatwo wykończyć hdd? Z przejściówką PATA da się ten dysk wykryć.

  Smart raportuje na ID5 (reallocated sector ct) value 0, zapewne to jest powodem przejścia dysku do read only.

  0 3
 • #2 26 Sty 2016 13:28
  dt1
  Moderator - Komputery Serwis

  Witaj. Jeśli nie jesteś w stanie nic na dysku zapisać musisz pogodzić się z wysyłką w takim stanie, jak aktualnie jest. Nie musisz się martwić, jeśli ten dysk trafi do sprzedaży to i tak zostanie fabrycznie wyzerowany.

  0
 • #3 30 Sty 2016 16:54
  Uco
  Poziom 16  

  W sumie to nie wiem po co się o to tu pytam, narażając się na bezużyteczną odpowiedź użytkowników takich jak dt1 i tracąc przy okazji 5 punktów!

  Ale podam odpowiedź dla innych u których dopiero ten problem wystąpi.
  -grzanie 100C przez 9h nie dało dobrych rezultatów. Nie sprawdzałem jednak ile z tych danych wyparowało, po prostu tablice partycji przetrwały.
  -jest coś takiego jak funkcja PSID revert. W dużym skrócie jest to przywracanie ustawień fabrycznych (za wyjątkiem SMART ofc) z użyciem kodu PSID który nadrukowuje się na obudowę dysku. Jest to takie zabezpieczenie, żeby jeżeli coś się z stanie z dyskiem, coś go zablokuje to można to skasować razem z całą zawartością z użyciem kodu PSID, który może odczytać tylko człowiek z fizycznym dostępem do dysku (nie zrobi tego np. program).
  Fizycznie zapis danych na SSD musi być zawsze poprzedzony wcześniejszym kasowaniem, dopiero wtedy można coś zapisać - jest to coś zupełnie innego niż zapis na HDD, panie dt1. Funkcja PSID to takie wysłanie kasowania do wszystkich komórek - zresetowanie całej przestrzeni użytkownika (chyba włącznie z zawartością sektorów realokowanych bez ich przywracania). Odbywa się to błyskawicznie, podobno nawet po odcięciu zasilania po restarcie kontroler i tak zresetuje resztę.
  W ogóle w polskim internecie wliczając to forum jest bardzo mało konkretnych informacji o SSD, same marketingowe ogólniki. Nie wiem czemu to taka tajemnica skoro to są bardzo popularne urządzenia? Ale do rzeczy: kasowanie przeprowadzamy programem msed -do pobrania tutaj. Proponuję wybrać format IMG i z tego odpalić kompa. Dysk musi być na tyle sprawny żeby dało się go wykryć kontrolerem i tutaj podpowiedź, żeby jeżeli nie działa na jednym kontrolerze podłączyć do innego w szczególności przez przejściówkę PATA/SATA. Jak już się komp odpali, dysk jest wykrywany to wydajemy polecenie msed. Na końcu pojawi się krótka instrukcja co wpisać, aby się skasowało:

  Code:

  msed --scan
  msed --query /dev/sdX
  msed --yesIreallywanttoERASEALLmydatausingthePSID <numerPSID> /dev/sdX
  .

  Jeszcze chciałem przestrzec przed używaniem tego Crucialowego pseudo narzędzia do zarządzania dyskiem. Nie dość, że nie działa PSID revert (ani w AHCI, ani w PATA) to jeszcze mi się te narzędzie zawiesiło razem z win7 podczas upgrade firmware. Na szczęście firmware udało się przywrócić programem z innej serii tych dysków który pisał pod konkretny adres w systemie (poprzedni post). To jak Crucial lekceważąco podchodzi do pisania tego typu narzędzi chyba wystarczająco wyjaśni fakt, że po ściągnięciu 32bitowej wersji programu i przy próbie aktualizacji i tak będzie odpalał się 64bitowy kernel linuxa! Mało tego producentom nie chciało się napisać nawet layoutu okna i program odpala się w przeglądarce i komunikuje z jakąś usługą siedzącą w trayu. Oczywiście całość działa wyłącznie pod win7. Nie da się tego odpalić, ani w winxp, ani w Linuksie! Mam tylko nadzieję, że kolejny dysk po wymianie gwarancyjnej nie okaże się produktem dyskopodobnym tak jak ten program.

  0
 • #4 30 Sty 2016 17:23
  dt1
  Moderator - Komputery Serwis

  Uco napisał:
  W sumie to nie wiem po co się o to tu pytam, narażając się na bezużyteczną odpowiedź użytkowników takich jak dt1 i tracąc przy okazji 5 punktów!

  W prezencie dla Ciebie przesyłam 6 punktów, będziesz 1 do przodu. Skoro bawiłeś się Crucial Storage Executive to założyłem, że próbowałeś skorzystać z funkcji PSID Revert (obecnej w fabrycznym narzędziu Cruciala). Dobrze jednak wiedzieć, że narzędzie nieoficjalne w przeciwieństwie do oficjalnego działa.

  0