Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Typ i zasada działania przetwornicy ze schematu

voldek 26 Sty 2016 14:25 801 2
  • #1 26 Sty 2016 14:25
    voldek
    Poziom 11  

Witam,

od pewnego czasu (naprawy i analizy układu zasilania w głośnikach) zainteresowałem się tematem przetwornic impulsowych. Znalazłem w internecie schemat całej jednostki zasilającej do głośników podobnych do moich i próbuję zrozumieć zasadę jej działania. W załącznikach zamieściłem schematy.

S750AUX - schemat zawiera przetwornicę typu flyback raczej w standardowej konfiguracji. Przetwornica pracuje cały czas i podaje napięcia dla całej reszty elektroniki oprócz końcówek mocy. Po włączeniu głośników z pilota, elektronika sterująca załącza przekaźnik RL1 podając napięcie z mostka do przetwornicy z kolejnego schematu.

S750M1 i M2 - typu tej przetwornicy nie rozpoznaje i nie mogę zrozumieć do końca zasady jej działania, stąd moja prośba o pomoc.

Napięcie BE na tranzystorze Q6 wynika z dzielnika R14, R15 i wynosi około -1.5V. Tranzystor służy jako bufor prądowy(?) dla dalszej części układu. Diaki D6 i D7 (z napięciem przebicia 32V) są wstawione aby tranzystory Q3 i Q4 były od razu w pełni wysterowane jeśli pojawi się odpowiednio wysokie napięcie(?)

Dalej moje zrozumienie układu się kończy :( Rozumiem, że jest to podwójna przetwornica wykorzystująca te same sygnały sterujące (możliwe, że dla wysterowania 2 zestawów głośników) Szukając typów przetwornic w internecie, natknąłem się na przetwornicę samowzbudną przeciwsobną. Wedle jej opisu gdy tranzystor Q3 przewodzi, Q2 jest zatkany. Energia zgromadzona w transformatorze indukuje napięcie na odczepach 1-4 i wraz ze spadkiem napięcia na Q3, załącza się tranzystor Q2(?). Trochę to naciągana teoria moim zdaniem.

Za wszelką pomoc i wyjaśnienie typu i zasady działania powyższej przetwornicy będę wdzięczny :)

Pozdrawiam

0 2
  • Relpol
  • #2 26 Sty 2016 15:34
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Napięcie BE na tranzystorze Q6 wynika z dzielnika R14, R15 i wynosi około -1.5V. Tranzystor służy jako bufor prądowy(?) dla dalszej części układu. Diaki D6 i D7 (z napięciem przebicia 32V) są wstawione aby tranzystory Q3 i Q4 były od razu w pełni wysterowane jeśli pojawi się odpowiednio wysokie napięcie(?)

To tylko układ startowy, gdy napięcie na C54 (ładowanego przez Q6) będzie odpowiednio wysokie diaki przebijają i podają impuls na bramkę dwóch tranzystorów, dalej układ już oscyluje sam.

Układ komplikuje sie dodatkowo przez przełaczanie napięć 110/230V - dwie połówki przetwornicy mogą być zasilane szeregowo bądź równolegle.
    Cytat:

Szukając typów przetwornic w internecie, natknąłem się na przetwornicę samowzbudną przeciwsobną. Wedle jej opisu gdy tranzystor Q3 przewodzi, Q2 jest zatkany. Energia zgromadzona w transformatorze indukuje napięcie na odczepach 1-4 i wraz ze spadkiem napięcia na Q3, załącza się tranzystor Q2(?). Trochę to naciągana teoria moim zdaniem.
    To będzie bliskie prawdy, tranzystory pracują na przemian, różnić sie może tylko sposób przełączania, w klasycznej przetworniicy przeciwsobnej nasyca sie rdzeń, rośnie prąd, tranzystor wychodzi z nasycenia napięcie na uzwojeniu spada, po czym następuje szybka zmiana stanu dzięki dodatniemu sprzężeniu zwrotnemu przez uzwojenia, podejrzewam że w twoim układzie działa to nieco inaczej - układy RC decydują o częstotliwości.

0
  • Relpol
  • #3 27 Sty 2016 11:10
    voldek
    Poziom 11  

A jakie zadanie spełniają pozostałe elementy?

elektrolity 470uF - wygładzenie przebiegu za mostkiem prostowniczym. Czy te elektrolity można zwiększyć np. do 820uF aby podnieść "zapas" pojemności dla przetwornicy?
    R2, R23 33k - rozładowanie elekrolitów po wyłączeniu głośników (?)
    D14 w obwodzie "zapłonu" - "odcięcie" diaków od mostka? Tłumienie zakłóceń?
    C29 220p i R36 47R - snubber to tłumienia prądów indukcyjnych po odcięciu tranzystora (?)
    C32 100n - tworzy rezonans z uzwojeniem transformatora (?)
    D15 - podanie "iskry" do bramki tranzystora i odcięcie obwodu "zapłonu" gdy napięcia na bramce będą już same oscylować (?)
    D23 Zener na 15V - ochrona bramki tranzystora przed zbyt wysokim napięciem (?)
    C57 3n3, R63 470R i R66 390R - dodatnie sprzężenie zwrotne (?)
    R37 10R - odprowadzanie zakłóceń (?)

czy odwrotne sprzężenie magnetyczne "dolnej" części wtórnej strony transformatora jest zrobione właśnie po to aby tranzystory pracowały na zmianę? Próbowałem już przesymulować cały układ, ale póki co mam problem ze znalezieniem odpowiedniego trafa w bibliotekach albo zrobienia zamiennika z tych dostępnych...

Za wszelkie rozjaśnienie tematu będę wdzięczny.

0
  Szukaj w 5mln produktów