Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozgałęźnik aktywny czy pasywny? Jaki rozgałęźnik na 8 TV?

26 Sty 2016 15:59 2607 2
  • Poziom 1  
    Witam serdecznie wszystkich forumowiczów,

otóż zabieram się do zrobienia tzw. "centralki" telewizyjnej we własnym domu i tutaj moja prośba o poradę i pomoc jak miałoby to wyglądać, jakiego urządzania powinienem użyć? Chodzi tutaj o instalację odnoszącą się jedynie do telewizji naziemnej.

Sprawa przedstawia się następująco:
    *Jeden kabel antenowy prowadzący od anteny siatkowej do (przyszłej) centralki w odległości 4-6 metrów;
    *Osiem kabli na wyjściu z centralki prowadzących do pokoi w odległości: dwa kable ok. 6-8 metrów, dwa kable ok. 10-12 metrów, kolejne dwa kable ok. 16-18 metrów, jeden kabel ok. 20 metrów, jeden kabel ok. 24-28 metrów (w każdym przypadku gdzie mowa o dwóch kablach rozumie się alternatywę dla miejsca podłączenia TV w jednym pomieszczeniu; w praktyce jeden odbiornik na pokój; maksymalnie 5 TV na dom przy 8 wyjściach).

Wszystkie kable w tynku stąd przybliżone odległości. Kable koncentryczne z tańszej półki jednakowe w całym domu. Antena: Cyfrowa Antena TV VHF/UHF (scalony wzmacniacz niskoszumowy 35 dB). Generalnie jedna z lepszych wtedy anten zakupiona w Leroy'a ok. 2 lat temu za ok. 120-150 zł. W miejscu centralki możliwość ewentualnego zamontowania gniazdka elektrycznego. Dla ciekawostki wspomnę jeszcze, że posiadam SAT na identycznych kablach, wszystko ok., odległość satelita-tuner ok. 28-30 metrów, ale nie o tym tutaj chciałem.

W tym miejscu moje pytanie jakiego rozgałęźnika użyć? Aktywnego czy pasywnego? A może jeszcze inne ustrojstwo?

Dodam, że na ten moment główny kabel od anteny jest połączony z najdłuższym odcinkiem antenowym prowadzącym do najdalszego pokoju ok. 24-28 metrów zakończonym zasilaczem (o którym mogę napisać tylko to co na nim tj. DCA-1A; Input: 230V 50Hz 21mA; Output 3,7 V-12V 100mA) odkręconym na maksimum i wszystko odbiera super.

Miejsce instalacji: Konstancin-Jeziorna. Antena ustawiona miernikiem skierowana na Łazy.

Myślałem o czymś takim TELEVES 8/1 7406 POWER PASS, rozgałęźnik na 8 TV ale czy zda to w moim przypadku egzamin? I gdzie wtedy miałby się znajdować zasilacz? Przy najdalszym odbiorniku TV czy przed rozgałęźnikiem?

Pozdrawiam,
    Bartek
  • Poziom 31  
    Witam.
    Do Łaz jest ok. 15 km. Przy mocy nadajnika M1/M2/M3 100/100/130 kW antena ze wzmacniaczem 35dB do lekka przesada.
    Podstawą w każdej instalacji RTV jest dobra bierna antena kierunkowa, porządny kabel o małym tłumieniu i solidnym ekranie np. TWIN 77%. Każde wprowadzenie dodatkowych elementów do instalacji wprowadza także zakłócenia, wzmacniacze również. Wzmacniacze niskoszumowe kosztują, te na rynku w większości przypadków wprowadzają więcej szumów niż w opisie na opakowaniu. Rzetelność dotyczy tylko niektórych firm/producentów.
    Dopiero po sprawdzeniu takiego układu, jeśli jest konieczność (rozbudowana instalacja) "dokładamy" niezbędne elementy zgodnie z jej wymogami.
    W tym przypadku wystarczy antena bierna, nawet biorąc pod uwagę 30m kabla (strata ok 6-8 dB). Dziwię się, że w ogóle coś odbiera (bez zakłóceń) i że głowicy nie "zdmuchnęło".
    Skoro sygnał ma być podłączony do pięciu odbiorników TV to po co rozgałęźnik 1/8? Wystarczy 1/6 - mniejsze tłumienie na rozgałęzieniu choć nie wiele. Rozgałęźnik też bierny.
    Pamiętać jednak należy by niewykorzystane wyjścia zakończyć/obciążyć rezystorem 75 Ohm.
    Televes ma dobre elementy, można tez spróbować z asortymentu PCT np. http://pl.telmor.pl/Klient-biznesowy/Rynki/Op...iltry/Odgalezniki/PCT-ITxW-xx-odgalezniki-PCT
    Charakteryzują się dobrą szczelnością oraz niskimi tłumieniem na rozgałęzieniach.
  • Użytkownik usunął konto