Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy DSL może zmienić moją sytuację?

czerechovsky 26 Sty 2016 17:37 477 0
  • #1 26 Sty 2016 17:37
    czerechovsky
    Poziom 1  

Cześć wszystkim! Mam kilka pytań, niestety nie znam nikogo, kto mógłby mi na nie w sposób satysfakcjonujący mnie odpowiedzieć.

Aktualnie posiadam internet 10mb/s downloadu i 1mb/s uploadu oraz przeciętne pingi na poziomie 60-80. Problem w tym, że potrzebuję niższego pingu do gier, w które gram w raz z bratem. Niestety potrzebuję zdecydowanie niższego pingu do gier, ponieważ ten jest chyba z epoki neostrady 128kb/s. Tutaj pojawia się moje pytanie. Mianowicie mieszkam w mniejszej miejscowości oddalonej od większego miasta jakim jest Białystok o 30km. W mojej miejscowości jest tylko jedna centralna serwerownia oddalona o około 600m od mojego domu. Maksymalna przepustowość łącza wynosi 20mb/s (są ta stare kable miedziane, zrobione za czasów TP S.A.). Właśnie kończy mi się umowa i chciałbym zwiększyć nieco internet, w celu zmniejszenia przede wszystkim pingu. Jedyne oferty dla mnie to tak naprawdę ADSL 20mb/s download oraz 2mb/s upload i wersja DSL 20 na 20 mb/s. (Koszt ADSL wynosi 49zł/mieś a DSL 119 zł/mieś * utrzymanie lini 29zł/mieś)

TU pojawia się moje pytanie oraz zmartwienie. Wszyscy trzej dostawcy internetu używają tych samych kabli do centrali w Knyszynie, a następnie w Białymstoku. Czy zainwestowanie w droższy DSL ma w ogóle sens? Czy miałoby to wpływ na zmniejszenie opóźnienia? Czy może nawet z DSL'em nie wpłynie to w żaden sposób na ping, skoro usługa jest puszczona po tych samych kablach? Nie chciałbym zainwestować trzykrotnie większej kwoty, żeby nie otrzymać nic w zamian. Drugą sprawą jest to, gdy używam komputera do gier, a brat przełącza strony/filmiki na drugim komputerze, mój ping krótkotrwale podskakuje do 150-200ms. Jest to spowodowane niedoborem uploadu, czy może downloadu? Czy jakbym zwiększył internet do 20mb/s oraz 2mb/s uploadu problem zostałby zredukowany, czy może musiałbym podzielić łącze twardo na 2x 10mb/s oraz 1mb/s lub zwykła zmiana priorytetów aplikacji powinna załatwić sprawę?

Wybaczcie za bardzo zawiły tekst, mam nadzieję, że pomożecie mi to rozwiązać, a jednocześnie z góry dziękuję i pozdrawiam!

0 0