Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

G3 Ferrari/Hot-Wave 9/1YP09000 - Grzejnik olejowy elektryczny.Sprawdzamy grzałkę

Jarek91 26 Jan 2016 18:10 2418 2
e-mierniki
    Jarek91
    Level 15  
    Witam serdecznie szanownych kolegów z sąsiedniego działu.
    Mam grzejnik olejowy (G3 Ferrari/Hot-Wave 9/1YP09000/ZC0920R ), który jest niesprawny.

Diagnozę postanowiłem rozpocząć od grzałki.

Wygląd jej wyprowadzeń (fotografia 1, cztery wyprowadzenia: masa, dwa osobne dla każdej elektrod i jedno wspólne dla dwóch elektrod) i moc grzejnika (2000W) pozwalają mi sądzić, że element grzejny jest zorganizowany jak na zdjęciach poglądowych 2 i 3 (dwie grzałki z jedną wspólną elektrodą). W związku z tym chciałem sprawdzić czy grzałka jest sprawna.

G3 Ferrari/Hot-Wave 9/1YP09000 - Grzejnik olejowy elektryczny.Sprawdzamy grzałkę G3 Ferrari/Hot-Wave 9/1YP09000 - Grzejnik olejowy elektryczny.Sprawdzamy grzałkę G3 Ferrari/Hot-Wave 9/1YP09000 - Grzejnik olejowy elektryczny.Sprawdzamy grzałkę

Postanowiłem zmierzyć rezystancję każdej z grzałek.
    Metodologia: elektroda omomierza pierwsza do wyprowadzenia wspólnego dla dwóch elektrod grzałek, druga końcówka miernika kolejno do pierwszej samotnej elektrody grzałki następnie do drugiej samotnej elektrody grzałki. Uwzględniając rezystancję wewnętrzną omomierza i przewodów otrzymałem pomiary 67,1 Ω i 42,3 Ω
    Przy założeniu, że zasilane są napięciem 230V
    Wychodzi, że grzałki są sprawne bo na podstawie prostych obliczeń uzyskam moc około 788 W, a dla drugiej 1250 W co uwzględniając straty faktycznie daje 2kW.

Czy po tak wykonanym pomiarze mogę sądzić, że grzałka jest sprawna jeśli nie to jaką metodą mogę o tym się przekonać?
    Pozdrawiam
  • e-mierniki
  • Helpful post
    kokapetyl
    Level 43  
    Jarek91 wrote:

Czy po tak wykonanym pomiarze mogę sądzić, że grzałka jest sprawna

Raczej tak.
    Trzeba szukać usterki w zasilaniu, na pewno tam będą termostaty, może one uległy awarii.
    Jarek91
    Level 15  
    Ok to szukam dalej wiele do sprawdzenia już nie ma: mechaniczny termostat, przełącznik 4 pozycyjny i neonówka, a potem kolejno sprawdzenie ciągłości wszystkich przewodów.
    Jeśli komuś z szanownych forumowiczów przyjdzie coś do głowy to zapraszam do dyskusji.

Edit 20:41
    Dziękuję za odpowiedzi w temacie (również te w prywatnych wiadomościach).
    praktycznie mam już pewność, że winowajcą jest bezpiecznik termiczny (thermal FUSE) LEBAO RYD 157b z temperaturą odcięcia obwodu 157 stopni Celsjusza i prądem znamionowym 15 A pozostaje zakupić i sprawdzić ostatecznie.
    Dam znać jakie będą rezultaty końcowe i prawdopodobnie temat będziemy zamykać.

Edit: ... po jakimś czasie

UWAGA !!
    Po wymianie bezpiecznika termicznego grzejnik ruszył. Dziękuję za pomoc wszystkim użytkownikom forum. A dla pozostałych ten temat będzie gotowym przepisem na pewne sprawdzenie grzałki.
    Temat zamykamy. Oddaję głos do studia.