Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Re: komputer nie wykrywa atmega8

folyta 26 Jan 2016 19:35 936 23
    folyta
    Level 9  
    Witam!

Chciałem zaprogramować swój 1 mikrokontroler ATmega8, w tym celu pożyczyłem od znajomego programator usbasp "KamProg", umieściłem mikrokontroler w płytce stykowej i podłączyłem według schematu z załącznika, dołączyłem też zasilanie zewnętrzne 5v. Cały problem jest w tym, że programy(bascom, kamPROG for avr) nie odnajdują mi mikrokontrolera, wyskakuje komunikat typu "chip not found". Do taśmy jest na pewno wszystko wpięte tak jak na załączniku. Czy to może być wina tego że na ma na wyjściach x1 i x2 wpiętego rezonatora kwarcowego + 2 kondensatory 22pF ? Czy rezonator 12MHz byłby dobry?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi
    dondu
    Moderator on vacation ...
    Wiele programatorów jest niezgodnych ze standardem Atmela, stąd GND podłączaj do skrajnego (przy pinie MOSI).

Jeżeli mikrokontroler jest nowy i nie miał przestawianych fusebitów, to kwarc nie jest potrzebny.

Przyczyn może być znacznie więcej: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/problemy-z-zaprogramowaniem.html

Pokaż zdjęcia Twojego układu (ostre i dobrze oświetlone), byśmy mogli sprawdzić.

Rozumiem, że dopiero zaczynasz. Jeśli tak, to od razu zapomnij o BASCOM z tych powodów: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/jaki-jezyk-wybrac.html

Przyszłe pytania z tej dziedziny zadawaj w dziale mikrokontrolerów: https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum12.html
    folyta
    Level 9  
    póki co chce zrobić w bascomie nie dlatego, że robię coś samemu tylko chciałbym na razie zrobić zegar nixie według gotowego projektu http://mirley.firlej.org/zegar_nixie , tak więc wszystko jest gotowe jedyne co to zaprogramować Re: komputer nie wykrywa atmega8

Dodano po 39 [sekundy]:

mikrokontroler jest nowy
    folyta
    Level 9  
    Re: komputer nie wykrywa atmega8

Dodano po 2 [minuty]:

Z tym gnd jutro sprawdzę
    folyta
    Level 9  
    dalej to samo

Dodano po 12 [minuty]:

dodałem jeszcze rezystor 10k między reset a vcc oraz podpiąłem rezonator kwarcowy równolegle do xtal1 xtal2 i przez 2 kondensatory 22pF do masy i dalej to samo

Dodano po 56 [sekundy]:

powiadomienia z programu KamPROG AVR

Setting SPI frequency to 1kHz.
    Setting SPI frequency succeded.
    Entering programming mode.
    Entering programming mode failed.
    Chip not found!
    kaka0204
    Level 28  
    Witam.
    Musisz włożyć zworkę SLOW SCK w programatorze, a następnie zwiększyć taktowanie na np.8 MHz, po to aby można było programować procka bez tejże zworki.

Jednak ja poleciłbym Ci pobrać program MkAvrCalculator. Program sam dostosowywuje prędkość SCK przez co nie musisz zakładać w/w zworki. Pogram jest darmowy. Możesz go ściągnąć ze strony atnel.pl

Pozdrawiam.
    folyta
    Level 9  
    niestety bez zmian wyskakuje komunikat błąd avr dude
    adam_es
    Level 29  
    Zacznij od podstaw:
    1. Sprawdź, czy mikrokontroler jest zasilany (zasilacz zewnętrzny czy z programatora?);
    2. Sprawdź, czy połączenia wtyk IDC10 - M8 fizycznie zachodzi (omomierz);

Dobrze by było, żeby sprawdzić działanie programatora z Twoim komputerem (aktualizacja firmware, inny układ MCU).
    folyta
    Level 9  
    sprawdziłem wszystkie połączania, nie ma żadnego przerwania więc połączenia ok
    folyta
    Level 9  
    sprawdzałem wielokrotnie wszystko ok

Dodano po 7 [minuty]:

zmieniło się coś w kam prog wygląda teraz tak:
    Programming mode enabled.
    Reading signature byte (0x00).
    Signature byte (0x00) is 0x1E.
    Reading signature byte (0x01).
    Signature byte (0x01) is 0x93.
    Reading signature byte (0x02).
    Signature byte (0x02) is 0x07.
    Programming mode disable.
    Device with signature 0x1E 0x93 0x07 recognized as ATmega8.

lecz gdy wchodzę w program bascom avr to dalej wyskakuje could not identify chip

Dodano po 13 [minuty]:

wybrałem w programmer KamProga teraz przekierowywuje mnie do jego aplikacji. Jeśli mam plik .bin to mam go otworzyć w zakładce flash programming czy w eeprom? Druga sprawa w projekcie jest zrzut ekranu z ustawiania fuse bitów w programie burn o mat, gdy włączam tamten program i chcę nacisnąć write wyskakuje jakiś dziwny komunikat
    dondu
    folyta wrote:
    sprawdzałem wielokrotnie wszystko ok

Ze zdjęcia wynika, że albo masz śle zapiętą taśmę do wtyczki, albo popełniasz błąd. Nie widać programatora nie można więc sprawdzić. Taśma programatora ma pin nr 1 oznaczony czerwonym kolorem.

Po raz trzeci więc napiszę:

dondu wrote:
    Przyglądnij się taśmie i pinom w programatorze: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/isp-co-to-takiego.html

i porównaj ze swoim programatorem, taśmą i wtykiem.
    NIXIE_123
    Level 34  
    folyta wrote:
    dołączyłem też zasilanie zewnętrzne 5v.

A vcc od programatora odłączone? Masy zasilacza i programatora połączone?
    folyta
    Level 9  
    Programator podłączony pod vcc masy wszystkie podpięte. To co mi się pokazało to nie znaczy ze został wykryty ?

Programming mode enabled.
    Reading signature byte (0x00).
    Signature byte (0x00) is 0x1E.
    Reading signature byte (0x01).
    Signature byte (0x01) is 0x93.
    Reading signature byte (0x02).
    Signature byte (0x02) is 0x07.
    Programming mode disable.
    Device with signature 0x1E 0x93 0x07 recognized as ATmega8.
    dondu
    folyta wrote:
    To co mi się pokazało to nie znaczy ze został wykryty ?

Słuszna uwaga, tak został wykryty prawidłowo:

Datasheet wrote:
    For the ATmega8 the signature bytes are:
    1. 0x000: 0x1E (indicates manufactured by Atmel).
    2. 0x001: 0x93 (indicates 8KB Flash memory).
    3. 0x002: 0x07 (indicates ATmega8 device).

Podłączenie jest więc prawidłowe.
    folyta
    Level 9  
    Wiec tylko wgrać program ?
    folyta
    Level 9  
    Wiec jak to zrobić? (W programie bascom było jakoś łatwiej). Wczytać plik bin w rubryce flash programming czy eeprom? I jak z tymi fusebitami w burn o macie?
    folyta
    Level 9  
    Tylko w projekcie mam napisane żeby pozmieniac fusebity a druga sprawa w avrdude wyskakuje mi dalej błąd avrdude
    folyta
    Level 9  
    błąd jaki pojawia się w konsoli informuje że avrdude nie wykrywa programatora, ponieważ na liście programatorów nie ma do wyboru programatora kamprog

Dodano po 17 [minuty]:

wgrałem plik .hex w pamięć flash