Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór wartości rezystorów dla triaka i optotriaka

26 Jan 2016 20:48 1596 3
  • Level 9  
    Chciałbym zapytać o dobór rezystorów pomiędzy triakiem a optotriakiem. Triaka używam do sterowania grzałką. Schemat wygląda następująco:

Dobór wartości rezystorów dla triaka i optotriaka

Taki układ został złożony i działa. Triak który zastosowałem to BT139-800E, a nie ten co jest na schemacie. Prąd płynący przez górny rezystor to ok. 1,2 mA, co przy 24 V daje 0,69 W mocy do rozproszenia - chciałem to zbić do 1/8 Wata, więc zmieniłem rezystor na większy i okazało się, że wraz ze zwiększeniem rezystancji wzrósł pobór prądu płynącego przez ten rezystor.. Zmniejszenie rezystora powodowało zmniejszenie prądu, a zwarcie dawało minimalny prąd. Wydaje mi się to dziwne, czy coś źle tutaj robię, czegoś nie zauważam?

Miernik (UNI-T UT33A) wpinam szeregowo w obwód i ustawiam na tryb mA AC.

Prąd płynący przed diaka w optotriaku może być bardzo mały ("Holding Current, Either Direction" - 100 uA), chcę zmniejszyć go tak aby można było zastosować rezystor SMD w obudowie 0805.

Dziękuję za odpowiedzi.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 42  
    Przecież takich informacji producent triaka ani optotriaka nie ukrywa!
    Wystarczy poczytać karty katalogowe.
  • Level 9  
    Chyba nie do końca się zrozumieliśmy, dobrałem wartości rezystorów jak w nocie katalogowej i wszystko działa, ale chciałem wprowadzić pewną zmianę i zdziwiło mnie zjawisko rosnącego prądu wraz z rezystancją. Przede wszystkim o to pytam, a dodatkowo czy można zrobić tak żeby rezystor rozpraszał nie więcej niż 1/8 W :)
  • Helpful post
    Level 43  
    Visher wrote:
    zwiększeniem rezystancji wzrósł pobór prądu płynącego przez ten rezysto
    Bo bramka triaka ma w pewnym zakresie napięcia rezystancję ujemną. Dziwnie to kombinujesz. Ja dla zastosowanych przez Ciebie elementów stosuje - w bramce triaka tylko rezystor 100Ω, katoda podłączona bezpośrednio, natomiast przez IREDa przepuszczam 10mADC. I działa, i o dziwo nie uszkadza się transoptor i triak.