Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Moduł do sekwencyjnego załączania oświetleniem schodów.

plahenryk 26 Jan 2016 20:57 19440 17
Optex
  • Moduł do sekwencyjnego załączania oświetleniem schodów.
    Witam. Chcę przedstawić projekt sekwencyjnego podświetlenia schodów. Projekt powstał w zimowe wieczory za namową znajomego stolarza. Miał to być prosty no i tani moduł, prosty w montażu w miarę uniwersalny. Ilość schodów w zasadzie nie jest większa niż 16 zaś taśma LED na jeden stopień to najwyżej 5W. Moduł wyposażony jest w złącza EDG aby łatwo było można podłączyć do nich kabelki no w razie czego zdemontować całość. Do obsługi zastosowano 3 przyciski i diodę LED. Przyciski służą do programowania modułu oraz jego testowania, zaś dioda informuje nas o aktualnie wykonywanych funkcjach. Ustawiane są takie funkcje jak ilość stopni, czas kolejnego zapalania stopni oraz czas świecenia całości po którym następuje sekwencyjne wyłączanie stopni. Dodatkowo jest możliwość pulsacyjnego załączenia całości (sekunda załączone sekunda wyłączone) w celu sprawdzenia prawidłowego połączenia taśmy LED w stopniach. Jeżeli czujniki wykrywają ciągły ruch na schodach to światło jest załączane na ten czas na stale ale połową napięcia. Całość jest zasilana napięciem 12V i współpracuje z w zasadzie dowolnymi czujnikami wykrywającymi ruch. Moduł cenowo zmieścił się w 100 zł. i jest oparty A8. Jeżeli będzie zainteresowanie projektem to dołączę schemat i wsad do
    procesora.

    Moduł do sekwencyjnego załączania oświetleniem schodów. Moduł do sekwencyjnego załączania oświetleniem schodów. Moduł do sekwencyjnego załączania oświetleniem schodów.
    Pierwsze zdjęcie przedstawia zmontowany układ testowy z podłączonymi taśmami LED i jednym czujnikiem ruchu, zaś na kolejnych zdjęciach jest już moduł wykonany w wersji do zabudowy.

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    plahenryk
    Level 16  
    Offline 
    Has specialization in: elektronika ogólna, maszyny elektryczne
    plahenryk wrote 187 posts with rating 104, helped 15 times. Live in city "-". Been with us since 2004 year.
  • Optex
  • #2
    Dariusz Goliński
    Level 22  
    Fajnie, a w jakim języku pisałeś ?
    Czy światła zapalają się płynnie czy skokowo ?
    Czy jest opcja zmiany kierunku zapalania ?
    Jakie to funkcje które możesz zmieniać ?
    PCB Fajne. Solder sam robiłeś ?
    Jakiś filmik ?
  • #3
    michal54_87
    Level 17  
    Witam robie podobne sterowniki , te czujki co masz nie beda sie za dobrze sprawdzały gdyz zadaleko łapia ja uzywam fotokomorek od bramy.
  • #4
    Zuliczek
    Level 17  
    Ładny projekt, prosty i klarowny.
    Nie myślał kolega nad zwiększeniem liczby wyjść?
    Może zamiast stosować czujników ruchu, montować pod pierwszy i ostatni stopień czujnik nacisku i za pomocą adc sprawdzać zmiany napięcia?
  • #5
    pawel1029384756
    Level 21  
    Też kiedyś o czymś takim myślałem, ale chciałem zastosować fotokomórkę na wskaźniku laserowym i fototranzystorze. Jedna fotokomórka na dole, a druga na dole, żeby było wiadomo od której strony zacząć zapalać podświetlenie stopni.

    Zamieść film jaki daje to efekt. Wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem do programowania są dip switche, bo od razu wiadomo jaka opcja jest ustawiona. W tym momencie ciekawym rozwiązaniem było by zastosowanie diod sterowanych cyfrowo np. ws2812b. Koszt ten sam, a można uzyskać lepsze efekty i mniej przewodów.
  • #6
    Dr.Vee
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Po zdjęciach płytki widzę, że zastosowałeś popularny układ ULN2803 jako element wykonawczy.
    Zwróć uwagę na spadek napięcia Uce który dla zakładanych obciążeń do 5W na pewno przekroczy 1V. Przy taśmach led zasilanych nominalnie z 12V oznacza to znaczny spadek prądu a więc również jasności, może nawet do 50%.
  • Optex
  • #7
    398216 Usunięty
    Level 43  
    plahenryk wrote:
    Jeżeli czujniki wykrywają ciągły ruch na schodach to światło jest załączane na ten czas na stale ale połową napięcia.
    plahenryk wrote:
    Ustawiane są takie funkcje jak ilość stopni, czas kolejnego zapalania stopni oraz czas świecenia całości po którym następuje sekwencyjne wyłączanie stopni.

    Rozumiem, że jest po jednym czujniku na krańcach schodów? Delikwent wchodząc uruchamia maszynerię i ... no właśnie... A jak idzie za szybko w stosunku do sekwencji zapalania stopni? A jak za wolno? Pierwsze kilka stopni jeszcze OK, a reszta po ciemoku?
    Nie to, żebym się czepiał, po prostu nie rozumiem.
  • #8
    japko1024
    Level 18  
    Też myślę, że fotokomórki z laserami, czujniki nacisku i inne czujniki montowane tylko na końcach schodów nie są dobrym rozwiązaniem. Nawet, jeśli czas na przejście schodów byłby nieograniczony, to pojawiłby się problem, gdyby na schodach były dwie lub więcej osób. Kiedy jedna doszłaby do końca, gasiłaby światło pozostałym. Dużo lepszy jest czujnik obecności, którego zasięg obejmuje całe schody.
  • #9
    Dariusz Goliński
    Level 22  
    Ja stosuję czujniki odbiciowe dużego zasięgu. Mam dwa, jak schodzę to sekwencja zapalania "idzie" w dół, odczekuje i gaśnie też w kierunku dołu. Jak wchodzę po schodach to na odwrót. Jeżeli osoba jeszcze nie weszła, a już zgasło to zapali się ponownie.
  • #10
    kolibercio
    Level 18  
    Projekt wygląda bardzo schludnie i ładnie. Szczególnie płytka i rozmieszczenie elementów.
  • #11
    m.biruta
    Level 16  
    Zrobiłem podobny projekt, lecz trochę hmmm... bardziej rozbudowany. Całość oparłem o Atmegę, obsługę wyjść o PCF8574 oraz czujniki osób własnego autorstwa. Konfiguracja wczytywana jest z karty SD, tam też ustawiana jest ilość schodów, czasy fade-ów itp.

    Zastosowałem czujnik światła po to, aby móc zapalać wieczorem skrajne schody (na górze i dole) będące swoistym wskaźnikiem "wejścia". Dodatkowo układ zlicza osoby znajdujące się na schodach. Dzięki temu, wiemy ile osób w danej chwili wchodzi na górę lub schodzi na dół i kiedy wszyscy już opuszczą schody, całość może zacząć wyłączać oświetlenie schodów. Do stworzenia tego mechanizmu zastosowałem po 2 pary odbiorników IR (nie pamiętam symboli) oddalonych od siebie o kilka centymetrów. Kolejność przecięcia wskazuje kierunek poruszania się osób.

    Gdy odkopię swój projekt i złożę go ponownie do kupy (był na płytce stykowej) postaram się go opisać.

    Dodano po 14 [minuty]:

    Dariusz Goliński wrote:
    Ja stosuję czujniki odbiciowe dużego zasięgu. Mam dwa, jak schodzę to sekwencja zapalania "idzie" w dół, odczekuje i gaśnie też w kierunku dołu. Jak wchodzę po schodach to na odwrót. Jeżeli osoba jeszcze nie weszła, a już zgasło to zapali się ponownie.

    To ja mam zrobione to lepiej: Zliczam osoby znajdujące się na schodach i animacja kończąca jest taka jaką akcję wykonywała ostatnia osoba która z nich schodziła, czyli dla przykładu:

    1. Na schody zaczyna wchodzić jedna osoba
    2. Uruchamia się animacja "z dołu na górę"
    3. W międzyczasie z góry zaczęła schodzić też jedna osoba (układ wie, że ona wchodzi na schody, a nie z nich schodzi jako osoba z dołu)
    4. Te 2 osoby mogą się zatrzymać i sobie pogawędzić o tym i o sim.
    5. Ktoś tam w końcu z nich zejdzie jako pierwszy (chociaż minimalnie), wtedy układ odejmie ją jako osoby aktywne na schodach.
    6. Ostatnia osoba schodząca ze schodów uruchamia animację taką jak ruch który wykonywała, czyli powiedzmy z góry na dół.
  • #12
    herminator
    Level 14  
    Witam.
    Bardzo ładnie wykonany projekt.
    Można prosić o schemat ?
  • #14
    ukixx
    Level 21  
    Projekt bardzo fajny, chociaż zamiast ULN2803 wolałbym dać tranzystory i zdobić typu "open drain", na pewno poprawiłaby się wydajność prądowa. Jak wyglądają testy przy dłuższym zapaleniu stopni :?: ULN pewnie mocno się nagrzewa. poza tym jak się zachowa układ jeżeli ktoś wejdzie na schody i z jakiegoś powodu np. w połowie się zawróci :?: Też jakiś czas temu z kumplem się nad tym zastanawialiśmy i padł pomysł zastosowania podwójnych czujników tak aby wiedzieć czy dana osoba wchodzi czy też schodzi ze schodów. Ostatecznie pomysły się skończyły na tym co zrobić gdy kilka osób wejdzie z różnych stron a potem część z nich przejdzie a część się zawróci.

    m.biruta wrote:
    Ostatnia osoba schodząca ze schodów uruchamia animację taką jak ruch który wykonywała, czyli powiedzmy z góry na dół.

    Myślę, że to będzie najlepsze rozwiązanie :)
  • #15
    plahenryk
    Level 16  
    Zanim zdecydowałem się na ULN2803 testowałem je przez kilka dobrych godzin światłem ciągłym i układy się nie przegrzewały. Jeżeli chodzi o czujniki to układ miał być prosty do zmontowania przez stolarza. Jeżeli będziemy chcieli reagować na nietypowe zdarzenia na schodach to żaden algorytm może nie mieć zastosowanie.
  • #16
    jantronik
    Level 12  
    Witam autora projektu i wszystkich zainteresowanych.Borykam się z napisaniem kodu pod arduino uno który sterowałby 8-ma kolejno zapalanymi diodami (docelowo halogenami na chodniku).2 czujniki na końcach chodnika, które uruchamiają od 1-szej do 8-mej diody,po zadanym czasie wygaszają w takiej samej kolejności i z drugiej strony na odwrót.Dodam że mam już parę lat i wiedza już nie chce się tak przyswajać jak za młodu. Podejrzałem gdzieś i troch zmodyfikowałem kod źródłowy ale nie umiem wyjść z pętli żeby reagował na przełączniki a nie powtarzał w kółko zapalanie ledów.Wrzucę ten kod,może ktoś pomoże.
    Pozdrawiam.
    Code: c
    Log in, to see the code

    Czasy zał. i wył. wpisane doświadczalnie.
  • #17
    tadeoz
    Level 1  
    Schemat mógłbyś dołączyć byłbym wdzięczny
  • #18
    sanfran
    Network and Internet specialist
    Fajny.
    Mam zrobiony podobny (przepraszam, że "do góry nogami"):




    A jak mu się znudzi to robi tak (znowu przepraszam, że bokiem):




    Zaimplementowałem jeszcze fotorezystor, który uzależnia jasność oświetlenia schodków od jasności w mieszkaniu.

    Mam dwa czujniki zbliżeniow, jeden na dole drugi na górze i w zależności od tego, który jest wyzwolony to schodzy idą "do góry" lub "na dół".

    Całość zmontowana na Adruino Mega.