Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerobienie zwrotnicy tannoy mercury z nisko-srednio na srednio tonową

Karolm2 26 Sty 2016 23:07 837 5
 • #1 26 Sty 2016 23:07
  Karolm2
  Poziom 4  

  Witam. Postanowiłem złożyć kolumny podłogowe z uszkodzonych monitorów Tannoy Mercury 1 ( uszkodzone nisko średnio tonowe zastąpię Seas ) oraz niskotonowego Visatona W 300. Od początku - założenie to kolumny podłogowe 3 drożne. Wykorzystana będzie "ztuningowana" zwrotnica od wyżej wymienionych Mercury 1 (nowe kondensatory Janzen, rezystory Mundorf, cewki fabryczne - nie wiem na jakie wymienić, ponieważ nie są opisane, a ja się słabo znam). Visaton będzie puszczony przez filtr dolnoprzepustowy.

  -Za wysokie tony odpowiadać będzie przetwornik wysokotonowy od Tannoy Mercury 1

  -Średnio-niskie tony to SEAS 21F-WB podpięty pod ztuningowaną zwrotnice Mercury 1 (zwrotnice 2D dlatego to pasmo jest srednio-nisko)

  - Niskie tony Visaton W 300 podpięty pod uniwersalny filtr dolnoprzepustowy od Stx odcięcie na 150hz


  Moje pytanie brzmi czy powinienem przerobić zwrotnice od srednio-niskotonowego tak aby grał tylko srednie tony czy może zostać tak jak jest?
  Jeśli lepiej przerobić proszę o podpowiedz jakie elementy zwrotnicy zmienić. Oczywiście chodzi mi o nakreślenie tak mniej-wiecej jak odciac niskie tony z pasma nisko - średnio.

  Jeśli ma to znaczenie to Visaton będzie strojony na 32hz obudowa około 100l.
  Filtr dolno przepustowy nie zostal jeszcze zakupiony planuje 150hz aczkolwiek jest tez 90 i 300 hz do wyboru.

  0 5
 • #3 28 Sty 2016 00:06
  marian133
  Poziom 38  

  Nic z tego nie będzie.
  Zwrotnicę projektuje się pod dane głosniki... nie ma zwrotnic uniwersalnch które działają tak jak powinny, czy to będą na elementach Jantzena czy na tanim Miflexie.

  Jeśłi masz już te głosniki, wyślij obudowy na pomiary, w przeciwnym wypadku stracisz tylko czas i pieniądze.
  Napisz do Zapaudio (choć pewnie tam ciężko z terminami).

  0
 • #4 28 Sty 2016 00:29
  Karolm2
  Poziom 4  

  Dziękuje. Chodzi o to że niechcę ładowac w to zbyt dużo pieniędzy, a zaprojektowanie zwrotnic pewnie zakręci się wokół 500 zł. Myślałem, że da się obciąć chociaż cześć niskich tonów z pasma średnio-nisko. Jeśli się nie da to zostawiam tak jak jest. Czyli i Seas i Visaton będą odgrywały niskie tony. Gdyby jednak ktoś wpadł na pomysł jak obciąć niskie tak żeby Seas mógł w spokoju zająć się średnimi to wrzucam schemat zwrotnicy, który przed chwilą zrobiłem. Parametrów cewek nie znam. Ta na torze wysokich tonow jest powietrzna a ta na niskich z rdzeniem, zdaje sobie sprawę z tego ze to niewiele pomaga.

  Planowałem zmienić kondensator 8,2 na jakiś 6,7 aby uzyskać pożądany efekt, ale nie wiem czy to by się dobrze skończyło

  Przerobienie zwrotnicy tannoy mercury z nisko-srednio na srednio tonową

  0
 • #5 28 Sty 2016 11:14
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  marian133 w zasadzie powiedział już wszystko. Żadne "planowanie" nie poparte analizą charakterystyk poszczególnych głośników, oraz pomiarów będzie ruletką.

  0
 • #6 28 Sty 2016 20:06
  Karolm2
  Poziom 4  

  OKej, zrozumiałem. Biore sie za składanie nowych zwrotnic itd Podrzucę za jakiś czas fotorelacje co z tego wyszło :-) Zmieniając delikatnie temat. Czy wiecie gdzie można dostać cewki - kopułki do wysoko tonowych od Mercury 1. Oznaczenie z magnesu "c77t". Przeryłem internet i nic.

  0