Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung i8190 -jak odzyskać kontakty z uszkodzonej płyty?

amigos 27 Jan 2016 10:24 1137 10
    amigos
    Level 16  
    Witam!
    Posiadam telefon Samsung i8190 prawdopodobnie z uszkodzonym bootloaderem. Płyta nie uruchamia się. Okoliczności uszkodzenia nie znam. Z chwilą podłączenia pod komputer wyświetla jako urządzenie u8500, ale jak chcę go włączyć przez POWER to już nie jest widoczny i PC nie znajduje go, a więc pewnie coś się w nim dzieje, ale nie startuje. USB JIG też nie wprowadza go w Download Mode. Ponieważ zależy mi na odzyskaniu wyłącznie kontaktów to mam pytania:
    1. Czy bootloader jest zapisywany w NAND SanDisk SDIN7DU2-8G?
    2. Jeżeli nie to czy jest szansa, że po przelutowaniu tego układu do sprawnej płyty /oczywiście jeżeli faktycznie uszkodzony jest boot/ uzyskam dostęp do ewentualnie znajdującego się na nim systemu wraz z danymi? Czy w tym układzie jest cały system?
    3. Czy przy użyciu np. ORT JTAG-a jest możliwość odzyskania tych danych bez odpalania systemu, czyli np. zrzucenie backapu? Z tego co mi powiedziano to podczas wgrywania przez niego boota jest prawie pewne, że dane zostaną utracone.
    A może jest ktoś z Łodzi kto by się podjął odzyskania kontaktów z takiej płyty. Nie ukrywam, że pomimo to odpowiedzi na powyższe pytania bardzo mnie interesują :)

Z góry dziękuję i pozdrawiam!
    sosarek

Level 43  
    Co do kontaktów - jeśli w telefonie było skonfigurowane konto Google i włączona synchronizacja to będą one dostępne z poziomu przeglądarki.
    Co do kwestii sprzętowej - niech wypowie się ktoś bardziej oblatany w temacie.
    amigos
    Level 16  
    Dziękuję za odpowiedź. Niestety ale właściciel nie miał ustawionej synchronizacji kontaktów z kontem google. Nie wiem czemu ludzie jakoś nie mogą się do tego przekonać. Wiele problemów by to rozwiązywało :)
    W tym przypadku zostaje jedynie chyba rozwiązanie sprzętowe. Kusi mnie aby przerzucić ten układ ale poczekam jeszcze na jakieś opinie. Może ktoś już to przerabiał.

Ok. Widzę, że niczego więcej się nie dowiem więc podzielę się tym do czego na chwilę obecną doszedłem.
    Bootloader raczej napewno jest w SDIN7DU2-8G . Przelutowanie układu z dobrej płyty do uszkodzonej ożywiło tą uszkodzoną.
    Uszkodzony jest w takim razie znajdujący się w układzie bootloader lub cały układ. Nie spotkałem się jednak z programatorem, którym mógłbym go zczytać po wylutowaniu. Wlutowanie go do sprawnej płyty dawało takie same objawy jak w poprzedniej.
    Przelutowanie układu dało jednak efekt uboczny jakim jest brak numeru imei null/null w nowej płycie :( Może zna ktoś sposób na jego przywrócenie bez użycia boxa? Nie sprawdzałem jeszcze, czy w macierzystej płycie będzie ten sam objaw.
    amigos
    Level 16  
    Odpowiadam w nowym poście aby podbić temat ale mam jeszcze jedno pytanko. Okazuje się, że układ przelutowałem z płyty i8190N do i8190 i dlatego nie mam zasięgu bo modem jest niewłaściwy. Jak chcę wgrać modem lub soft od i8190 to ODiN nie pozwala i wyrzuca błąd. Jest jakiś sposób na wgranie w tej sytuacji programowo firmware lub modemu z innego modelu, czy tylko boxem?
    mobista
    Level 35  
    Gdyby na płycie był stary układ kontakty myśle byłyby do odzyskania. Operacja trochę skomplikowana, wykonuje ja tylko kilka serwisów w PL.
    blahfff
    Level 39  
    @amigos, z zasiegiem to najwyrazniej inny problem bo z tego co pamietam softy miedzy wersja N i zwykla sa kompatybilne. Traci sie oczywiscie NFC, ale sam telefon dziala. Swego czasu byla to bodajze jedyna opcja na roota i unlock telefonu.

Nie wiem jak z ORT, ale w RIFFie, jesli bedzie sie komunikowal po JTAGu (w tym modelu punkty sa pod naklejka, a komunikacja idzie i tak po USB) to mozna wowczas zgrac cala kosc pamieci (badz wybrana partycje) do obrazu, podpiac potem bezposrednio pod linuxem (to ext3 albo ext4 powinien byc) badz FTK Imagerem i wyciagnac dane, ktory ci potrzebne - baze danych z kontaktami i smsami i przerobic na format, ktory da sie potem zaimportowac dalej.

ATF i bodajze z3x i medusa maja adaptery, do ktorych mozna podpiac wylutowana kosc i tez zczytac (o ile sama kosc nie jest wadliwa) dane w ten sposob.
    amigos
    Level 16  
    Bardzo dziękuję za rzeczowe informacje. Trochę mnie nakierowały.
    Nie chodzi o brak zasięgu, ale o to, że po wlutowania układu z softem z drugiego modelu zniknął mi imei i pewnie dlatego daje komunikat, że nie widzi karty. Zastanawiałem się więc, czy nie są to różne modemy tym bardziej, że wielkość binów do nich jest jednak inna. ODiN nie pozwala wgrać softu zamiennie. Przy wgrywaniu wywala się właśnie na modemie. Pewnie źle przypisane adresowanie nie pozwala go wgrać. Może gdyby udało się przywrócić imei to i problem braku karty by się rozwiązał. Niestety nie mam BOXa chociaż coraz bardziej mnie kusi aby go nabyć. Powstrzymuję się przed zakupem bo mimo, że lubię zabawę z układami smd w tym też i w telefonach to jednak nie robię tego zawodowo, a tylko jako hobby, które mnie wciągnęło. Ten BOX pewnie nigdy by się nie zwrócił, chociaż nie takie rzeczy już potrafiłem kupować aby mieć satysfakcję z tego hobby ;) Czytałem troszkę i jak zawsze nie wiem, któy byłby najodpowiedniejszy.

Masz jakiś namiar na te adaptery do zczytania wylutowanych układów? Ciekawy temat.

@mobista przelutowanie układu to żaden problem. Największy problem to ustawienie kulek bo stawiam je ręcznie ale to kwestia kilkunastu minut. Jakoś mi łatwiej niż za pomocą np. sita do S5 :) Układ wykorzystuje ich niewiele więc można się ograniczyć do ok. 50 i wzmocnić go klejem po wlutowaniu. Te kontakty nie są aż tak ważne aby płacić sporą kaskę za ich odzyskanie. Bardziej to sprawa honoru i zacięcia :)
    blahfff
    Level 39  
    @amigos, normalnie, w przypadku sprawnych modeli soft mozna wgrac zamiennie i dopiero od s4-ki bylo zabezpieczenie przed wgraniem flasha z zupelnie innego modelu. Moze rzeczywiscie kwestia innej kosci i niedopasowania. Naprawa IMEI w takim stanie nie przejdzie, bo to nie tak, ze on jest uszkodzony. Nie ma modemu = nie ma IMEI, nie ma czego programowo naprawiac (poza ewentualnym softem, ktory moze by to ruszyl). Naprawic boxem bys mogl, gdyby IMEI bylby niepoprawny czy "domyslny" (049 itp dla tej serii). Mozliwe, ze ktoryms boxem wgralbys sam modem, ale to tez watpliwe, bo one zwyczajnie implementuja to co robi ODIN i prawde mowiac czasem wychodzi im to nawet gorzej. Alternatywa moglby byc root i wgranie samego modemu do odpowiedniej partycji z uzyciem linuksowego dd z poziomu dzialajacego telefonu (albo przez adb, albo po instalacji jakiegos emulatora terminalu w telefonie).

Ogolnie, w przypadku ATFa jest do dyspozycji cos takiego: klik. Musialbys dokladniej poczytac czy twoja kosc tez jest kompatybilna i da sie zczytac w takim stanie. Dla z3xa jest cos takiego: klik, ale tez sprawdz czy ta kosc jest obslugiwana. JTAGiem z3x i RIFF sa w stanie zgrac dane z kosci (wlutowanej w plyte) o ile sama kosc nie jest wadliwa.
    amigos
    Level 16  
    @blahfff mam też i sprawny S3 mini i9180N. Ściągnąłem za pierwszym razem soft i też ODiN nie chciał go zaprogramować i wyrzucał na modemie. Dopiero potem zauważyłem, że jest to soft od i8190. Po pobraniu do i8190N ODiN poszedł bez problemu. bin modemu w pliku jest kilka bajtów większy w wersji N i myślałem, że tu tkwi jakiś problem. Będę z tym kombinował.
    Widzę, że masz rozeznanie w BOX-ach więc może mi podpowiesz, czy Interfejs Easy JTAG Z3X Box bez karty TopCard jaki znajduję w sprzedaży pozwoli mi zczytać i cokolwiek robić z telefonami, czy do niczego się nie przyda? Bez TopCard jest bezużyteczny? Miałem kiedyś UFS-a i JAF-a ale one nie potrzebowały nic poza samym urządzeniem i kablem. Jedynie można było wykupić abonament dostępu do softów. Tu chyba jest inaczej.