Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka jest najczęstsza przyczyna awarii płyt głównych?

tysiulek 18 Cze 2005 00:51 7216 6
  • #1 18 Cze 2005 00:51
    tysiulek
    Poziom 13  

Witam Państwa! Przeglądałem forum w poszukiwaniu odpowiedzi. Państwa doświadczenie jest zadziwiające stad chciałbym zadać pytanie specjalistom od płyt głównych.

Jaka jest najczęstsza przyczyna awarii płyt głównych? - słyszałem że kondensatory umiejscowione nieopodal procesora ale jak je przetestować czy działają.
    Drugą przyczyną może być oprogramowanie biosu ale jakie mogą być okoliczności że bios sie przeprogramuje sam i płyta nie działa?

Nie chce Państwu zawaracać głowy takimi pytaniami więc proszę o odpowiedź osoby które chciałyby udzielić takie informacje w ramach pomocy.

Pozdrawiam Wszystkich!

0 6
  • Pomocny post
    #2 18 Cze 2005 01:24
    greku69
    Poziom 20  

witam co do kondensatorow to zazwyczaj jak sa sa spuchniete to znaczy do wymiany ,a jak chodzi o bios to nie slyszalem zeby sam sie "zepsul" zawsze przy probie aktualizacji.

0
  • #3 18 Cze 2005 10:33
    tysiulek
    Poziom 13  

Dziękuję za odpowiedź.
    Czy jest jakiś sposób na to żeby nie odlutowując sprawdzić czy kondensator jest sprawny? Poza tym interesuje mnie źródło skąd można w sieci tanio zaopatrzyć się w takie kondensatory.
    Powiem od razu o co chodzi - mam jedną płyte główną którą dostałem kiedyś jako martwą. Nigdy jej nie wyrzuciłem z nadzieją że może uda mi się ją kiedyś naprawić. Chciałbym spróbować i pare rad od Państwa dobrze mi zrobi.
    Zastanawia mnie również jak się zachowuje płyta główna kiedy ma awarię fizyczną a kiedy programową (przez bios). Ta płyta o której wyżej wspomniałem to Clayton i jeszcze kiedyś siedział na niej Celeron 800. Płyta przy podłączonym procesorze, ramie i karty graficznej, przy próbie uruchomienia nie reaguje. Zwieram Power i NIC. Nie odpala sie.
    Zapewne Ci którzy poradzili sobie z usunięciem wadliwych kondensatorów pamiętają w jakim stanie była płyta przed "zabiegiem" i czy np uruchamiała się w ogóle czy była kompletnie martwa.

Troszkę się rozpisałem i za co przepraszam ale chciałem w jednym poście zawrzeć wszystkie moje pytania do specjalistów.

Z mojej strony mogą Państwo liczyć na bezpłatne (w ramach rewanżu) na zaprogramowanie kości flash biosu, gdyż posiadam do tego programator i z przyjemnością mogę kogoś wspomóc.

0
  • Pomocny post
    #4 18 Cze 2005 10:45
    rafias
    Poziom 12  

co do biosu, to spotkałem się z 2 przypadkami uszkodzenia, w jednym przypadku załatwił go 'czarnobyl' w w drugim poprostu pamięć biosu została uszkodzona, z jakiego powodu to niewiem, aczkolwiek po zaprogramowaniu nowej kości płyta wróciła do stanu używalności

0
  • Pomocny post
    #5 18 Cze 2005 11:09
    End
    Poziom 29  

Cytat:
    Czy jest jakiś sposób na to żeby nie odlutowując sprawdzić czy kondensator jest sprawny? Poza tym interesuje mnie źródło skąd można w sieci tanio zaopatrzyć się w takie kondensatory

Zawsze jak coś chcemy sprawdzić to wyjmujemy to z płytki drukowanej.
    Po wyjęciu można sprawdzić miernikiem pojemności czy wszystko jest ok, dodatkowo sprawdzamy miernikiem czy kond nie robi zwarcia (przez co plyta może nie startować) a robimy to ustawiając multimetr na OHM i zakres 1M, podpinamy rozladowany kondensator i miernik powinien wskazać 0 i rezystancja powoli zaczyna rosnąć w górę po za zakres 1M, wtedy uważa się, że kond jest sprawny.
    Jeśi rezystancja będzie mniejsza niż 1M to kond do wymiany.
    Pomiar ten nie jest dokladny ale pozwala ocenić czy czasem kond. nie robi zwarć.
    Wada tego pomiaru to brak wykrycia zwarcia gdy kond. jest "zimny" wtedy nie ma zwarcia i wydaje się ok, a podczas pracy nagrzeje się i zrobi zwarcie.
    Jednak dużo przypadkow jest że pomiar "wykrywa" na zimno zwarcie lub upływność.
    Gdzie można tanio kupić kond.?
    No myślę, że w portalu allegro.pl lub na Wolumenie w Warszawie :)
    Cytat:
    Zastanawia mnie również jak się zachowuje płyta główna kiedy ma awarię fizyczną a kiedy programową (przez bios).

No tutaj ciężko powiedzieć coś bo jest tyle rodzaji awarii, że nie ma prostej recepty czy to hardware czy software.
    Zazwyczaj jak nie startuje to sprawdzamy czy plyta dobrze dostaje napięcia mierząć tranzystory mos fet.
    W razie co, dajemy kość bios-u do zaprogramowania i probujemy dalej.
    Są jeszcze na plycie glownej bezpieczniki SMD ktore warto też sprawdzić bo być może tutaj leży caly problem, że plyta nie dostaje zasilania.
    Cytat:
    Zapewne Ci którzy poradzili sobie z usunięciem wadliwych kondensatorów pamiętają w jakim stanie była płyta przed "zabiegiem" i czy np uruchamiała się w ogóle czy była kompletnie martwa

Zależy w jaki sposob zostal uszkodzony kond.
    Tzn. czy robił kompletne zwarcie i nie dawał wstać płycie włączając zabezp. przeciwzwarciowe w zasilaczu, czy płyta resetowala się bez przyczyn i była nie stabilna bo w kond po nagrzaniu powstawała dośc duża upływność.
    Pomiary, pomiary :)
    Pozdrawiam

0
  • #6 18 Cze 2005 12:18
    tysiulek
    Poziom 13  

W zasadzie na tym poprzestanę.
    Dziękuję za wszelkie odpowiedzi. Spróbuje swoich sił w naprawie płyty.
    Nic nie tracę :)

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam!

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo