Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bardzo cicho nagrywający mikrofon

lukaszzwol 27 Sty 2016 17:58 924 11
  • #1 27 Sty 2016 17:58
    lukaszzwol
    Poziom 3  

Witam,
    zmagam się z nieprzyjemnym problemem z mikrofonem dynamicznym marki Shure (model pg48). Mianowicie, po podłączeniu do komputera w normalny sposób tak jak każdy inny mikrofon, wszystko działa wykrywa jest w porządku, ale przy próbie nagrywania głosu efekt jest rozczarowujący. Mikrofon nagrywa bardzo cicho. Oczywiście poziom głośności nagrywania w ustawieniach jest na 100. Gdy próbowałem zwiększyć jego wydajność nawet o te 10dB to ewidentnie słychać dziwne szumy/szmery. Ale to juz mniejszy problem jest w końcu redukcja szumów pozatym mikrofon nagrywa czysto i przyzwoicie. Udało mi się ustalić, że załatwiłby to przedwzmacniacz, ale teraz pojawia się kolejne pytanie na które nie znam odpowiedzi. Używam mikrofonu do nagrywania komentarzu, w przyszłości chciałbym go używać do streamowania na żywo i nie mam pojęcia czy taki mikrofon zda rolę, czy w przypadku mikrofonu dynamicznego żeby dźwięk podczas streamu był zadowalający będę musiał mieć go bardzo blisko ust? Jak to jest? Proszę o pomoc ponieważ nie chcę kupować przedwzmacniacza w ciemno kiedy nie wiem czy pomoże. Z góry dziękuje

0 11
  • #3 27 Sty 2016 18:09
    lukaszzwol
    Poziom 3  

Adobe audition, audacity

0
  • Pomocny post
    #4 27 Sty 2016 19:57
    nagrywamy.com
    Poziom 27  

Mikrofon dynamiczny podłączony do wejścia komputerowego cierpi z dwóch powodów: po pierwsze dostaje prąd, który przepływa przez cewkę (albo trafo, nie wiem, czy pg48 ma trafo) a po drugie wejście mikrofonowe w komputerze przeznaczone jest do mikrofonów elektretowych, które mają większy poziom, ponieważ w środku w mikrofonie jest już jeden stopień wzmocnienia (stąd potrzebny prąd do jego zasilania). Tak więc - tak, do właściwej współpracy potrzebny jest przedwzmacniacz mikrofonowy. Lepiej jednak od razu dozbierać do interfejsu z przedwzmacniaczem - poziom szumów i ogólnie jakość będzie dużo lepsza. Niestety, estradowe mikrofony dynamiczne przeznaczone są do pracy z małych odległości od źródła dźwięku, i z większych odległości nie brzmiątak dobrze, jak z bliska. W dodatku przy większych odległościach dochodzą problemy z pomieszczeniem i zakłóceniami. Najlepszym rozwiązaniem dla wszelkiej maści "gadaczy" jest dobry mikrofon dynamiczny blisko paszczy - dobra jakość i separacja od pomieszczenia i zakłóceń w pakiecie. Jeżeli ten mikrofon nie może być w kadrze, to dobrym rozwiązaniem tradycyjnie jest "lufa", czyli mikrofon typu shotgun. Tu niestety jakość jest nieco gorsza, ale też OK. Taki mikrofon zwykle wymaga zasilania z baterii albo fantoma - lepiej wybrać więc interfejs z zasilaniem fantom. Inną opcją jest mikrofon "krawatowy" czyli pchełka przypinana do ubrania (albo pałąk na głowie, jak w kabaretach) - to z kolei widać.

0
  • #5 27 Sty 2016 20:07
    lukaszzwol
    Poziom 3  

@nagrywamy.com zdecydowanie mikrofon, może być w kadrze to raczej nie przeszkadza. Dziękuje za porady, a karta dźwiękowa z przedwzmacniaczem ? Czy coś w podobnym stylu bo o tym też słyszałem. I w jakiej cenie zakupię interfejs z przedwzmacniaczem? Podłączenie takiego interfejsu jest również przez wejście liniowe ? Tak jak w przypadku przedwzmacniacza? Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek linki do wyżej wymienionych. Pozdrawiam

0
  • #6 27 Sty 2016 20:10
    nagrywamy.com
    Poziom 27  

Interfejs do mikrofonu dynamicznego nie musi mieć zasilacza fantom, więc w granicach 200PLN kupi się bez problemu (Lexicon alpha, Behringer Uphoria, jakiś M-Audio). Taki interfejs łączy się najczęściej przez USB, tor omija kartę dźwiękową komputera i to jest jego największą zaletą ;)

0
  • #7 27 Sty 2016 20:20
    lukaszzwol
    Poziom 3  

@nagrywamy.com Liczyłem na jakieś 500 zł za ten interfejs i od razu bym się pytał czy w takim wypadku nie lepiej by było zainwestować w mikrofon typu Blue Yeti:

http://www.muziker.pl/blue-microphones-yeti-usb-microphone

Czy w sklepie muzycznym doradzą mi co do wyboru, doboru takiego interfejsu i czy tam go zakupię? Czy tylko internet??

0
  • #8 27 Sty 2016 20:53
    nagrywamy.com
    Poziom 27  

Mikrofon USB to też jest rozwiązanie. Tylko on, jak widać, jest dalej od paszczy, stąd więcej "pokoju".

0
  • #9 27 Sty 2016 21:07
    lukaszzwol
    Poziom 3  

@nagrywamy.com no pozatym to mikrofon pojemnościowy także wiadomo, że więcej głosów z otoczenia złapie niż ten dynamiczny. Za to go kocham tylko mam straszny dylemat w którą stronę pójść, mógłbym kupić ten interfejs i nagrywać wszystko za pomocą mojego shura którego już mam, lub mógłbym kupić mikrofon USB tylko że to wedle Twojej wyceny interfejsu 200 - 300 zł więcej to za to spokojnie mógłbym sobie jakieś ramię kupić.

http://www.rockonpro.pl/index.php?route=produ...CbMFnCOpB9w1W5bZUsG7Fala94ItrrRimQBoCVpbw_wcB

A co uważasz o tym? Ten ma jeszcze jakiś mikserek.
    W jaki sposób mikrofon jest podłączany do takiego interfejsu? Duży Jack czy ten XLS?

0
  • #10 27 Sty 2016 21:13
    nagrywamy.com
    Poziom 27  

Ten mikserek to jest raczej właśnie interfejs audio - na pewno bardziej interfejs niż mikser. Podłącza się też przez USB, a mikrofon oczywiście XLR. Jakość tego miksera jest taka se, zdecydowanie lepiej interfejs.

0
  • #11 27 Sty 2016 21:23
    lukaszzwol
    Poziom 3  

Czyli lepszy będzie ten Behringer Uphoria?

Dodano po 8 [minuty]:

@nagrywamy.com przepraszam, że tak męczę, ale już chcę się wypytać wszystkiego bo jutro z rana się wybiorę po taki interfejs. Czyli mam zrozumieć, że dzięki takiemu interfejsowi jakość brzmienia nagranego głosu z tego mikrofonu będzie głośniejsza i wyraźniejsza tak? Jak jest z szumami? Takie do usunięcia w programie czy niezbyt?

0
  • #12 27 Sty 2016 21:24
    nagrywamy.com
    Poziom 27  

IMO lepiej interfejs.

0