Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikser DJ Behringer DX626 - jak podłączyć giterę elektryczną

Grzegorz_n 27 Sty 2016 19:14 897 9
  • #1 27 Sty 2016 19:14
    Grzegorz_n
    Poziom 15  

Witam :)

Proszę zorientowanych o radę.

Mam mały mikserek DJ - Behringer DX626. Chciałem do niego podłączyć gitarę. Normalnie robi się to do wejścia mikrofonowego, jednak to wejście muszę pozostawić sobie na mikrofon. W tym układzie pozostają dwa kanały. Tutaj moje pytanie. Czy jak zrobię sobie odpowiedni kabelek i podłączę gitarę do któregoś z pozostałych wejść, to gitara nie będzie grała za cicho lub nie będzie przesterowana?

Może potrzebny jest tutaj jakiś przedwzmaczniacz, a jeżeli tak, to co i gdzie można kupić.

Może jest jeszcze jakieś inne rozwiązanie?

Z góry dziękuję za każde info :)

Pozdrawiam :)
    Grzegorz

0 9
  • #2 27 Sty 2016 20:04
    nagrywamy.com
    Poziom 27  

Rozumiem, że chodzi o gitarę akustyczną z pickupem i przedwzmacniaczem? Bo jeżeli elektryczna, to raczej ślepa uliczka... Raczej rzadko podłącza się gitarę do wejścia mikrofonowego - chyba, że przez dibox. Masz do dyspozycji tylko wejścia liniowe, w dodatku należy podłączyć gitarę do obu kanałów, co dwukrotnie zmniejsza i tak niewysoką impedancję wejściową. Akustyk z przedwzmacniaczem zagra, elektryk będzie fatalnie brzmiał i w dodatku może przesterowywać wejście liniowe -10, a ponieważ Marshall to nie jest, to... ;)

0
  • #3 27 Sty 2016 22:38
    Grzegorz_n
    Poziom 15  

nagrywamy.com napisał:
    Rozumiem, że chodzi o gitarę akustyczną z pickupem i przedwzmacniaczem?
    Generalnie chodzi o jedną i drugą. Po prostu muszę mieć możliwość podłączenia mikrofonu i jednocześnie gitary akustycznej (pickup + przedwzmacniacz) zamiennie z gitarą elektryczną.

nagrywamy.com napisał:
    Raczej rzadko podłącza się gitarę do wejścia mikrofonowego - chyba, że przez dibox
    Myślałem, że właśnie tak się to robi, no ale okazuje się, że źle myślałem. Nie mam doświadczenia.

nagrywamy.com napisał:
    Akustyk z przedwzmacniaczem zagra
    Skoro zagra, to znaczy, że ten problem będę miał rozwiązany?

nagrywamy.com napisał:
    elektryk będzie fatalnie brzmiał
    Co zatem można zrobić, żeby brzmiał w sposób prawidłowy/naturalny?

:)

0
  • #4 27 Sty 2016 22:54
    nagrywamy.com
    Poziom 27  

W zasadzie w przypadku gitary akustycznej powinno być OK. Elektryczna będzie brzmiała fatalnie - jeżeli grasz na gitarze, powinieneś wiedzieć, dlaczego ;) w dodatku jest to dość groźne dla głośników wysokotonowych. Najlpszym rozwiązaniem byłby jakiś multiefekt z symulacją wzmacniacza, taki multiefekt też bez problemu podłącza się do wejść liniowych, zwykle ma regulację poziomu wyjściowego.

0
  • #5 27 Sty 2016 23:17
    Grzegorz_n
    Poziom 15  

nagrywamy.com napisał:
    Elektryczna będzie brzmiała fatalnie
    No ok, rozumiem to co napisałeś, ale... w takim w jaki sposób na koncertach lub w studiach nagraniowych podłącza się gitarę elektryczną do miksera?

nagrywamy.com napisał:
    Najlpszym rozwiązaniem byłby jakiś multiefekt z symulacją wzmacniacza,
    Czy ja mogę Cię prosić o jakieś 2, 3 przykłady - producent i model lub link, tak żebym wiedział na 100%, że to, czego powinienem szukać, jest dokładnie tym, o czym Ty piszesz.

Oczywiście WIELKIE dzięki :)

0
  • #7 28 Sty 2016 00:04
    DjMapet
    Poziom 43  

Napisz co będziesz na tej gitarze (jakie klimaty) grał, to będziemy mogli Ci pomóc w wyborze jakiegoś efektu. Dobrze było by, jak by był to efekt z wyjściem stereo, wtedy nie będzie zachodziła konieczność kombinowania z podłączeniem do tego miksera.

Pozdrawiam.

0
  • #8 28 Sty 2016 10:52
    Grzegorz_n
    Poziom 15  

Witam dzisiaj :)

DjMapet napisał:
    Napisz co będziesz na tej gitarze (jakie klimaty) grał
    Generalnie to szykuję się do klimatów typu: wesela, studniówki, zabawy karnawałowe itp. - jednym słowem chałtura. Póki co muszę poćwiczyć i przygotować się. Mam do ćwiczeń taki sprzęt, jakiego używałem do prostej didżejki i karaoke. Później, to już nie będzie problemu ze sprzętem, bo ludzie z którymi będę grał mają wszystko co trzeba.

Dobrze będzie jeszcze pomyśleć o takim rozwiązaniu, aby oprócz gitary elektrycznej, mieć możliwość wyjść do ludzi z gitarą akustyczną i mikrofonem na głowie - bezprzewodowo - w te elementy będę musiał wyposażyć się sam.

Oczywiście najlepszy będzie kompromis, pomiędzy ceną a jakością urządzeń, gdyż konkretne pieniądze w konkretny sprzęt, mam zamiar "zapakować" dopiero jak trochę zarobię.

Z góry dziękuję za każdą pomoc :):):)

0
  • #9 29 Sty 2016 11:00
    adambyw
    Moderator Akustyka

Grzegorz_n napisał:
    No ok, rozumiem to co napisałeś, ale... w takim w jaki sposób na koncertach lub w studiach nagraniowych podłącza się gitarę elektryczną do miksera?

Najczęściej mikrofonem. A z linii stosuje się konwertery impedancji a'la superlux CP838 lub choćby zwykłe diboxy. To po pierwsze, a po drugie dość mocno kręci się korektorem, zwłaszcza żeby ograniczyć górne pasmo. Żeby zrobić sobie korektorem symulację paczki gitarowej z grubsza zaczyna się od zastosowania filtru pasmowo przepustowego 100Hz - 4kHz (albo dwa: HPF 100Hz i LPF 4kHz), do tego korekcję w okolicy 400Hz.

Teraz na rynku pojawiają się i są coraz popularniejsze cyfrowe miksery "weselne", czyli małe rackowe pudełko z antenką wifi, sterowane przez tablet. Dodatkowo mają wbudowane procesory gitarowe i basowe. Zerknij na RCF M18, Soundcraft Ui16, behringer Xair, Presonus RM16 itd,
    Fakt trzeba trochę zainwestować ale w "zestawie" dostajesz potężną maszynę, z ładnymi pogłosami, multiefektami gitarowymi, procesorami dynamiki na wejściach mikrofonowych itd...

0
  • #10 30 Sty 2016 11:30
    DjMapet
    Poziom 43  

Grzegorz_n napisał:
    Póki co muszę poćwiczyć i przygotować się

Jeśli to są indywidualne ćwiczenia w domu, to tymczasowo w zupełności wystarczy podłączyć gitarę do jednego (np. prawego - R) wejścia liniowego miksera i odsłuchiwać z jednego kanału nagłośnienia ew. słuchawek.

Grzegorz_n napisał:
    jednym słowem chałtura.

Jeśli zaś chodzi już o granie chałtur, to musisz ustalić z kapelą kwestię nagłośnienia gitary. Czy ma być to piec + kilka kostek (w przypadku gdy inne instrumenty w kapeli też lecą z pieców), czy też multiefekt/procesor gitarowy, podłączony do miksera (w przypadku, gdy wszystkie instrumenty grają bezpośrednio z frontowego nagłośnienia).
    I raczej nie ma sensu stosować półśrodków (tani piec, czy lichy multiefekt), bo szybko okaże się, że to nie to, czego oczekiwaliśmy.
    Na początek proponował bym sprzęt z drugiej ręki, bo przy odsprzedaży niewiele, lub praktycznie nic się nie traci a nim dojdziesz do sprzętu który Ci przypasuje brzmieniem i funkcjami, może przez twoje ręce się go sporo przewinąć.
    Warto tez popytać na forach gitarowych, co obecnie jest na topie pod gitarę do grania chałtur.

Co do zestawu/zestawów bezprzewodowych, to tu już musiał byś się określić kwotowo, bo rozpiętość cenowa takowych jest znaczna.
    Podpowiem tylko, ze do jednego tyś. PLN, trudno będzie kupić dobrej jakości dwukanałowy zestaw a o dwóch jednokanałowych, to już nie ma co marzyć.

Pozdrawiam.

0
  Szukaj w 5mln produktów