Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Junkers ZW14 - CWU zimna woda

dee_jay_86 27 Jan 2016 19:28 1596 13
 • #1
  dee_jay_86
  Level 11  
  Witam,

  Wiem, ze tematów tego typu jest masa jednak mój piec jest stosunkowo młody (a może mi sie wydaje) to jego w sumie czwarty sezon. Budynek też nowy.

  A problem w tym, że od jakiś 3 tygodni zauważyłem spadek wydajności grzania ciepłej wody. Po zmierzeniu okazało się, że woda z kranu ma 39,4 - 39,8 stopnia, pokrętło ustawione na max czyli na 60 stopni. Po nalaniu do np Wanny woda ma 37 stopni. Nie do kąpania.

  Czy to czas wezwać fachowca czy da się coś troche podreperować domowymi sposobami?

  Z góry dziekuje.
 • Helpful post
  #2
  serwisszulborski.pl
  Heating systems specialist
  Sprawdź czy po zakręcony wody przed kotłem rzeczywiście nie ma wody w kranie. Jeżeli masz dalej wodę to masz lewą wodę w układzie która studzi cw...Dalej awaria czujnika cw....Dalej kocioł w trybie So-solar do sprawdzenia wg. instrukcji....Dalej niskie ciśnienie gazu do sprawdzenia mikromanometrem.
 • #3
  dee_jay_86
  Level 11  
  Po zakręceniu wody w kranie też jej nie ma wiec wykluczam pierwszy wariant

  Zastanawia mnie jedno. Spoko po wybraniu w menu serwisowym pozycji:

  7 Temperatura ustawiona w obiegu wtórnym (wody użytkowej) - pokazuje 60
  6 Temperatura podawana przez czujnik obiegu wtórnego (wody użytkowej). - pokazuje 41 czyli czujnik działa poprawnie (przynajmniej ten)


  Zauważyłem jeszcze, że płomień zachowuje sie inaczej na CWU niż na CO. Na CO jest równy, w moim mniemaniu prawidlowy. Na CWU:

  https://youtu.be/BAERmUn8W1U

  Junkers ZW14 - CWU zimna woda
 • Helpful post
  #4
  Zbigniew Rusek
  Level 37  
  Wymiennik trzeba przeczyścić. Na zdjęciu widać, że jest osad i to ogranicza wymianę ciepła.
 • Helpful post
  #5
  serwisszulborski.pl
  Heating systems specialist
  Nagrzewnica główna plus wymiennik wtórny do płukania.Widać płatki zanieczyszczeń zalegające między lamelami...kłania się płukanie chemiczne. Uszczelki pod nagrzewnicę do wymiany.
 • #6
  ol_an
  Heating systems specialist
  I jeszcze. Czy w trakcie poboru ciepłej wody nie nagrzewają się grzejniki?
 • #7
  dee_jay_86
  Level 11  
  W sezonie grzewczym ciezko zaobserwować bo grzejniki sa ciepłe cały czas, ale postaram sie przetestować.

  Czyli trzeba przeczyścić... Hmmm chyba samemu sie w to nie bede angażował bo z gazem żartów nie ma. Czy ma ktoś dobrego fachowca w okolicach radomska co by to zrobił dobrze i tanio? Bo u nas pseudofachowców to jest masa 😁

  Dobrałem się do wymiennika od góry, no faktycznie nagromadziło sie przez te 4 lata troche osadu, ale czy to właśnie jest przyczyną mojej usterki?

  Junkers ZW14 - CWU zimna woda Junkers ZW14 - CWU zimna woda Junkers ZW14 - CWU zimna woda Junkers ZW14 - CWU zimna woda Junkers ZW14 - CWU zimna woda
 • #8
  dee_jay_86
  Level 11  
  Ok przyjechał serwisant z czestochowy. Rozkręcił palnik poczyscił, wyjął wymiennik, poczyścił w wannie lejąc na niego wodą z słuchawki prysznicowej, wydawał sie czysty. Poczyścił wentylator oraz filterek od CO.

  Jakiejś dużej różnicy to nie czuje. Zmierzyłem przepływ w baterii do wanny, wychodzi 8,5 l/m.

  włączając wode na full woda ma temp 39,1 - 39,5 i najlepsze jest to że nie ma znaczenia czy ustawiam na pokrętle 42 czy 60. Tak powinno byc? Wiadomo, że jak ustawie na 42 to dobija do temp i wskaźnik przestaje mrugać, ale dlaczego jak dam na full temp to nie ma zadnego rezultatu? Zeby osiągnąć temperature wody 50st musze zmniejszyć przepływ wody do około 6 - 6,5 litra na minute.

  Ktoś mi powie czy tak powinno być?
 • #10
  dee_jay_86
  Level 11  
  nie wiem czy dobrze zrozumiałem, przy przepływie 11l/m powinien dać rade podgrzac wode o 30 stopni?
 • #12
  dee_jay_86
  Level 11  
  no to zimna woda u mnie ma 10st, przy 8,5 l/min podgrzewa ja do 39 co daje 29st. to moze szukam dziury w calym, moze tak juz musi byc :(
 • #13
  wnoto
  Level 34  
  Według tego co podał @mirrzo to Twój piec ma ok 75% tego co powinien mieć.
  Czy serwisant nie wykonał innego czyszczenia niż tylko pod wodą ?
  Coś jeszcze zrobił ? Analiza spalin ?
 • #14
  dee_jay_86
  Level 11  
  Zrobił to co napisałem, polewając wodą wymiennik "umył go" rozebrał palnik, popukał postukał w niego, wyleciało troche śmieci, wyjął wiatrak, poczyścił troche łopatki a nastepnie wyjął filterek od CO (od dołu odkręcił śrubę w której znajdowało sie sitko)

  Po czym skręcił wszystko odpowietrzył odkręcił kran i powiedział, że jest ok.
  Powiedziałem, że różnica jest niewielka, jednak On twierdził, że ten typ tak ma i musze przykrecać kran żeby woda była cieplejsza. Zadnych analiz nie robił, do pieca nie było podłączone żadne urządzenie elektryczne elektroniczne będź też żadnen manometr itp