Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problem z monitorem compaq V570

piter_kk 18 Cze 2005 01:46 824 4
  • #1 18 Cze 2005 01:46
    piter_kk
    Poziom 10  

<<<Witam>>>
    Mam problem z monitorem. Kiedy podłanczam kabel od zasilania monitor zaczyna mi się włanczać i wyłanczać tylko że nic nie widać na ekranie>>> dioda zielona gaśnie i zapala się>>sprawdziłem obwód zasilania i wszystko jest ok>>> znajomy powiedział mi że to może być trafopowielacz tylko nie wiem jak mogę go sprawdzić>>>

Zgóry Dzięki za pomoc>>>

POzdrowienia

0 4
  • #2 18 Cze 2005 07:54
    DiZMar
    Poziom 43  

piter_kk napisał:
    ...znajomy powiedział mi że to może być trafopowielacz tylko nie wiem jak mogę go sprawdzić...

Być może znajomy ma rację ale niekoniecznie. Może to być tylko tranzystor końcowy odchylania poziomego (HOT) albo zwarcie diody lub kondensatora w jego aplikacji lub nawet zimny lut w tej okolicy. Znacznie rzadziej to uszkodzenie trafa WN a jeszcze rzadziej cewek odchylających. Na początek sprawdź ten tranzystor omomierzem.

0
  • #3 19 Cze 2005 22:08
    titu
    Poziom 10  

zgadzam sie kolegą DiZMar, ale dodam ,że trzeba sprawdzic 'regulator napięcia ' pulsator na mosfecie IRF634 lub podobnym, on podaje napięcie na HOTa

0
  • #4 20 Cze 2005 00:05
    piter_kk
    Poziom 10  

Sprawdziłem wszystko tak jak mówiliście i wszystko jest OK. Czy ktoś może mi powiedzieć
    jak sprawdzić ten trafopowielacz ?? Czy jeżeli wymienię go to czy będę musiał dodatkowo cos w nim ustawiać?? Bardzo dziękuję za dotychczasową pomoc. Pozdrawiam

0
  • #5 20 Cze 2005 07:44
    DiZMar
    Poziom 43  

Co do sprawdzenia trafopowielacza to poczytaj tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic71097.html
    Po wymianie trafopowielaza należy sprawdzić i ewentualnie wyregulować wartość skuteczną napięcia żarzenia kineskopu. Nie zrobisz tego zwykłym miernikiem uniwersalnym (multimetrem). Trzeba to zrobić miernikiem wartości skutecznej napięcia. Nieprawidłowe to napięcie (za duże lub za małe) moze spowodować przedwczesne zużycie kineskopu).

0