Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio Omega III - Mocny szum własny

spoona 31 Sty 2016 20:28 3291 38
    Setel
    Poziom 25  
    Jeżeli jest łatwy dostęp do Q301, to oczywiście - można go wylutować i sprawdzić na ile zmienią się szumy. Ale główne źródło szumów to pierwszy mieszacz i tam trzeba badać. Wstawienie mieszacza diodowego będzie się wiązało z ingerencją w układ PCB, wymianą filtrów, dopasowaniem sygnałów wejściowych mieszacza i strojeniem... Nie do wykonania przez kogoś bez doświadczenia.
  • PCBway
    chisel
    Poziom 26  
    Ja bym podniósł (wylutował) na chwilę Q327 oraz D311 i sprawdził efekty.
    Hektar Zahler
    Poziom 32  
    Najpierw, zanim zacznie się ryć w radiu, to się powinno mieć potwierdzone, że wszystko jest zestrojone.
    Przykłąd Inteka M-110, którego tak opluwałem, a co się okazuje bardzo nie potrzebnie.

Radio na stole.

SINAD 20dB S/N 18.7dB czułość 1.12µV

Kręcąc L103, gdzie jest największy śmietnik, mikser przenosi natężenie szumu nie współmiernie do natężenia sygnału i wygląda to tak.

S/N przy dostrojeniu na max. s-meter 22dB
    S/N przy dostrojeniu na max. S/N 25dB

Zatem szum cichnie, ale sygnał rośnie (albo odwrotnie).
    Proponowałbym więc sprawdzenie L304 - analogicznie, albo po prostu dać radio komuś, kto umie posprawdzać wszystkie.
    (przecież kolega stażysta CB radia na pewno zna kogoś takiego)

Po dostrojeniu wszystkich filtrów (niestety, ale mówię prawdę) godzinka roboty i efekt.

Pierwsza próba czułość 0.76µV.
    Ponowne strojenie AM - 0.42µV FM - 0.46 µV SINAD 20dB.
    S/N z początku pomiaru podskoczył do 26dB.
    Radio skręcone czułość nieco rośnie AM - 0.41µV FM - 0.35µV.

Nadmienię, że radio nie posiadało żadnych uszkodzeń i nikt tam nie grzebał (tak było fabrycznie), tylko zrobione przy okazji wymiany głośnika.
  • PCBway
    spoona
    Poziom 9  
    Panowie chwilę mnie nie było ale wynikało to z mojego zajęcia. Chciałbym się podzielić informacją iż radio trafiło w międzyczasie do "kogoś kto się na tym zna"jak to napisał Hektar Zahler i osiągnąłem zamierzony efekt. Szum własny jest znikomy. Problemem okazało niedopasowanie - radio było rozstrojone zarówno na wejściu jak i na wyjściu, więc i ostatnia porada kolegi była trafna. Serdecznie dziękuję Wszystkim za sugestie i pomoc.
    Hektar Zahler
    Poziom 32  
    Szkoda tylko, że dalej nie wiadomo gdzie to zniknęło, bo przyczyna mogła pozostać nie usunięta. Jak mówisz o generacji szumu przez rozstrojenie w kontekście niedopasowania wejścia antenowego oraz śmieci powstałych wskutek przemiany w mikserze, to jakby dwie wykluczające się nawzajem sytuacje. Nie chce mi się tłumaczyć dlaczego, dlatego wspominam o Sunkerze Elite Two, które jest radiem wybitnie spapranym pod każdym względem. Jak ktoś go zrozumie, to będzie miał wszelkie trudności w temacie za sobą. Idealny model do nauki strojenia szumofonów w skali od 1 do 100 daję mu 98 - polecam gorąco.
    sq3hta
    Poziom 17  
    Hektar Zahler napisał:
    Szkoda tylko, że dalej nie wiadomo gdzie to zniknęło, bo przyczyna mogła pozostać nie usunięta. Jak mówisz o generacji szumu przez rozstrojenie w kontekście niedopasowania wejścia antenowego oraz śmieci powstałych wskutek przemiany w mikserze, to jakby dwie wykluczające się nawzajem sytuacje.

Ano właśnie też jestem ciekaw skąd ten szum. W pierwszym poście pisałeś, że szum urywa głowę bez podłączonej anteny - jak to się ma do zestrojenia filtrów? Rozumiem mała czułość, brak sygnału użytecznego lub słaby względem szumu, ale szum urywający głowę - coś mi tu nie gra...
    Hektar Zahler
    Poziom 32  
    A może stroiciel mianem wyjście opisał demodulator, to by pasowało. Tyle, że tam żadne szumy nie mają prawa się pojawiać, bo wzmocnienie jest minimalne.
    spoona
    Poziom 9  
    Panowie gość mnie tylko zapytał po robocie czy mi to radio spadło. Podejrzewam więc albo zimny lut ,którego nie znalazłem albo jakąś drobnostkę innego pokroju bo za robotę zapłaciłem 30 pln. Fakt , że robił to znajomy znajomego, który naprawia sprzęty rtv itp. więc cena super przystępna. Odbiór i nadawanie są w porządku. Sprawdzałem odsłuch z innego radia w samochodzie oddalonym około 5 km.
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Radio naprawione. Temat zamykam.