Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Autonomiczny samochód RC na Raspberry

ghost666 28 Sty 2016 18:03 11664 14
  • Autonomiczny samochód RC na Raspberry
    Celem opisanego poniżej projektu jest zmodyfikowanie samochodzika RC w taki sposób, aby samodzielnie jeździł po torze: był w stanie wykrywać znak stopu i rozpoznawać światła drogowe i ich kolor. Dodatkowo w układ wbudowano detektor kolizji i przedmiotów znajdujących się z przodu auta.

System składa się z trzech modułów - systemu wejścia: kamery i sensora ultradźwiękowego; jednostki przetwarzającej: komputera i samochodzika RC.

Jednostka wejściowa

Do samochodu zamocowany jest moduł Raspberry Pi B+ z dołączoną kamerą oraz ultradźwiękowym sensorem HC-SR04. Moduł ten odpowiedzialny jest za zbieranie danych. Na komputerze pracują dwa programy, które mają za zadanie przekazywanie strumieni danych - z kamery i z sensora ultradźwiękowego - do komputera poprzez lokalną sieć WiFi. Jednocześnie, program odpowiedzialny za przekazywanie obrazu kamery, skaluje obraz do rozdzielczości QVGA (320 x 240 pikseli), aby uzyskać niskie opóźnienia w transmisji.

Autonomiczny samochód RC na Raspberry Autonomiczny samochód RC na Raspberry Autonomiczny samochód RC na Raspberry Autonomiczny samochód RC na Raspberry Autonomiczny samochód RC na Raspberry

Jednostka przetwarzająca dane

Jednostką przetwarzającą dane jest komputer odpowiedzialny za szereg zadań: odbiera dane z Raspberry Pi; kontroluje, uczy i steruje - sieć neuronową oraz zajmuje się detekcją przedmiotów (znaków stop i świateł drogowych), pomiarem odległości na podstawie obrazu oraz wysyła poprzez USB dane do Arduino.

Serwer TCP

Wielowątkowy serwer TCP pracuje cały czas na komputerze i odbiera dane od RPi - klatki obrazu i dane z miernika ultradźwiękowego. Program odpowiedzialny jest także za konwertowanie obrazów do skali szarości i dekodowanie ich do postaci macierzy zrozumiałych dla biblioteki Numpy w Pythonie.

Sieć neuronowa

Jedną z zalet wykorzystywania sieci neuronowej jest fakt, że po wstępnym nauczeniu sieci jej działanie jest bardzo szybkie, co pozwala niezwykle prędko rozpoznawać elementy na obrazach. W wykorzystanym algorytmie jedynie połowa wejściowego obrazu wykorzystywana jest do uczenia sieci i rozpoznawaniu obiektów.

Sieć neuronowa wykorzystuje 38400 (320 x 120) neuronów w warstwie wejściowej i 32 neurony w warstwie ukrytej. Ilość neuronów w ukrytej warstwie została dobrana dosyć arbitralnie. W warstwie wyjściowej są cztery neurony, z których każdy odpowiada za jedną z instrukcji kontrolnych 0 w lewo, w prawo, naprzód i w tył. Ta ostatnia opcja nie jest wykorzystywana w projekcie, ale mimo wszystko została zaimplementowana w warstwie wyjściowej.

Poniżej pokazano dane wykorzystane do uczenia sieci. Każdy obrazek jest przycinany i konwertowany do macierzy numpy. Każdy z obrazków jest następnie opisywany etykietą - manualnie przez człowieka. Wszystkie dane - uczące dane i etykiety - zapisywane są w jednym pliku NPZ. Sieć neuronowa uczona jest w OpenCV, wykorzystując technikę propagacji wstecznej. Po etapie uczenia wagi zapisywane są pliku XML. Aby analizować obrazy, dane z pliku XMLwgrywane są do utworzonej sieci neuronowej.

Detekcja obiektów

W projekcie wykorzystano podejście polegające na detekcji kształtów. Wykorzystane w tym celu zostały klasyfikatory kaskadowe Haara. Jako że wymaga to stworzenia klasyfikatora i uczenia sieci rozpoznawania dla każdego kształtu, autor w projekcie skupił się na detekcji dwóch elementów toru - znaku STOP i świateł drogowych.

Oprogramowanie OpenCV zapewnia system uczenia sieci i detekcji kształtów. Wykorzystując telefon komórkowy z aparatem, autor zebrał próby dodatnie. Zdjęcia przycięte zostały tak, że widoczny na nich był tylko detekowany obiekt. Próbki ujemne zostały zebrane w sposób losowy.

Próbki dodatnie dla świateł drogowych zawierały w sobie identyczną liczbę zdjęć światła zielonego i czerwonego. Do uczenia obu klasyfikatorów wykorzystano te same próbki ujemne. Poniżej pokazano przykładowe próbki - dodatnie i ujemne - wykorzystane do uczenia klasyfikatorów w projekcie.

Autonomiczny samochód RC na Raspberry Autonomiczny samochód RC na Raspberry

Do rozpoznawania koloru światła konieczne jest zastosowanie dodatkowej obróbki obrazu, poza opisanym powyżej algorytmem detekcji przedmiotów. Poniższy schemat blokowy opisuje algorytm detekcji koloru światła drogowego.

W pierwszej kolejności wyuczony klasyfikator kaskadowy wykorzystany zostaje do detekcji światła drogowego. Generuje on obrys światła, który posłuży w dalszej części jako ROI (rejon zainteresowania). Następnie, na ROI nakładane jest gaussowskie rozmycie obrazu i algorytm wyszukuje najjaśniejszy punkt na obrazie. Na podstawie lokalizacji tego punktu system determinuje, jakie światło jest zapalone - czerwone czy zielone.

Pomiar odległości

Moduł Raspberry Pi pozwala na podłączenie tylko jednego modułu kamery. Wykorzystanie dwóch kamer na USB byłoby nie wskazane z uwagi na wagę i koszt całego rozwiązania, dlatego autor projektu zdecydował się na pomiar odległości z wykorzystaniem tylko jednej kamery. System bazuje na modelu wykrywania odległości opisanym w pracy Chu, Ji, Guo, Li and Wang (2004).

P jest punktem na celu, do którego mierzona jest odległość, d to odległość od środka optycznego do punktu P. W oparciu o powyższą geometrię równanie (1) pokazuje jak obliczyć odległość d; f to ogniskowa obiektywu kamery ∂ to kąt pochylenia kamery, h to wysokość środka optycznego, punkt (x0, y0) odnosi się do współrzędnych powstałych z przecięcia osi optycznej kamery i płaszczyzny obrazu. Fizyczny wymiar piksela kamery zawarty jest w równaniu jako dx i dy. W takiej sytuacji:

$$d = \frac {h}{tan(\delta + arctan(\frac{y-y_0}{f}))}$$ (1)
    $$u = \frac{x}{dx}+u_0$$ $$v = \frac {y}{dy}+v_0$$ (2)

Załóżmy, że $$y_0 = 0$$ oraz $$x_0 = 0$$; wtedy z równań (1) i (2) otrzymujemy:

$$d = \frac {h}{tan(\alpha + arctan(\frac{v-v_0}{a_y}))}]$$ (3)

Gdzie $$a_y = \frac{f}{dy}$$, a v to współrzędne na obrazie w osi y - parametr ten dany jest z algorytmu detekcji obiektów na obrazie. Pozostałe parametry są znane i wynikają z wykorzystanej kamery.

OpenCV umożliwia kalibrację kamery. Matryca kamery ma rozdzielczość 5 MP. W idealnym przypadku parametry a_x i a_y są sobie równe, ich ewentualne różnice wynikać będą z faktu, że piksele w matrycy nie są prostokątne. Pokazana poniżej macierz pokazuje, że moduł kamery zintegrowany z obiektywem o stałej ogniskowej, zapewnia dobre rezultaty, jeśli chodzi o kompensację zniekształceń obrazu.

Powyższa macierz zwraca wyniki w pikselach, a h mierzone jest w centymetrach, równanie (3) pozwala na wyliczenie odległości d, także w centymetrach.

Moduł kontroli samochodu RC

Wykorzystany samochodzik wyposażono w bardzo proste sterowanie. Odbywa się ono poprzez naciskanie przycisków, które powoduje zwieranie pinów układu kontrolującego do masy. Moduł Arduino podłączono do układu tak, aby udawał naciskanie przycisków, zwierając odpowiednie piny do masy. Wykorzystano cztery wyjścia cyfrowe modułu Arduino, które odpowiadają czterem akcjom - ruchowi do przodu i do tyłu oraz skrętom na boki. Moduł Arduino wystawia po prostu na odpowiednim pinie stan niski, gdy samochodzik ma pojechać w dowolnym kierunku. Moduł jest podłączony do komputera poprzez USB, a komputer przesyła do niego dane poprzez interfejs szeregowy emulowany na USB.

Wyniki

Jak pokazały testy algorytm rozpoznaje obiekty z dokładnością około 85%. Dla rozpoznawania obiektów na zbiorze uczącym dokładność ta wynosi 96%. Podczas normalnej pracy algorytm analizuje obraz około 10 razy na sekundę, co jest związane z szybkością nadawania strumienia wideo - 10 klatek na sekundę.

Wykorzystanie klasyfikatora Haara powoduje, że system rozpoznawania obrazów jest czuły na obrót obiektów, jednakże w opisanym przypadku nie jest to problemem, gdyż rozpoznawane obiekty - znak stopu i światła drogowe - zawsze umieszczane są w tej samej pozycji.

Autonomiczny samochód RC na Raspberry Autonomiczny samochód RC na Raspberry

Jeśli chodzi o pomiar odległości, sensor ultradźwiękowy jest w stanie mierzyć odległość tylko od przedmiotów znajdujących się bezpośrednio przed pojazdem. Zwraca on dokładne wyniki tylko, gdy działa pod odpowiednim kątem, a powierzchnia, od której mierzy się odległość dobrze odbija ultradźwięki. Wyniki pomiaru odległości na podstawie obrazów autor opisuje jako "dość dobre" - to znaczy wystarczające na potrzeby opisywanego projektu. Poniżej zaprezentowano eksperymentalne dane pochodzące z testów układu.

Na pokazanych powyżej przykładach na dokładność pomiaru odległości wpływ ma szereg czynników: błędy pomiarowe, wariancja obrysu detekowanego przez algorytm obiektu, błędy na etapie kalibracji kamery i nieliniowa zależność pomiędzy współrzędnymi a odległością - im większa odległość, tym szybciej zmieniają się współrzędne kamery, generując większy błąd.

Autor mimo pewnych niedoskonałości projektu jest z niego bardzo zadowolony. Stworzony pojazd jest w stanie bez problemu poruszać się, unikając zderzeń i reagować na napotykane znaki STOPu i światła drogowe.

Źródło: https://zhengludwig.wordpress.com/projects/self-driving-rc-car/

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 29 Sty 2016 12:01
    jakal
    Poziom 2  

OpenCV Python Neural Network Autonomous RC Car. Archiwum GitHub z kodami źródłowymi autonomicznego samochodu znajduje sie pod adresem https://github.com/hamuchiwa/AutoRCCar

Jeżeli ktoś interesuje się rozpoznawaniem kształtów przy pomocy kamery, sieciami neuronowymi, lub po prostu chce zobaczyć "jak to działa" powinien koniecznie zerknąć do kodów źródłowych. Może uzupełnić, lub poszerzyć swoją wiedzę. W Internecie bardzo ciężko jest znaleźć podobne gotowe i przetestowane rozwiązania.

• #3 29 Sty 2016 21:51
    PC_Majster_Unix
    Poziom 14  

Jak Mocny Jest potrzebny pc aby to uciągnąć?
    Kiedyś miałem podobny pomysł, polegał na zeskanowaniu trasy w 3d i jeździe z pamięci, nawigacji, oraz czujników.

• #4 30 Sty 2016 19:49
    sorry1
    Poziom 12  

@PC_Majster_Unix Zrobiłem ostatnio coś podobnego na banana pi z debianem(LXDE) + kamerka na USB, działało pięknie :) Mogę udostępnić kod w C++ na wykrycie dowolnego obiektu. Autonomiczny samochód RC na Raspberry

• #5 31 Sty 2016 00:15
    PC_Majster_Unix
    Poziom 14  

sorry1 napisał:
    @PC_Majster_Unix Zrobiłem ostatnio coś podobnego na banana pi z debianem(LXDE) + kamerka na USB, działało pięknie :) Mogę udostępnić kod w C++ na wykrycie dowolnego obiektu. Autonomiczny samochód RC na Raspberry

Chciałbym użyć starej kamery VHS lub monitoringu do analizy obrazu (bo jest dokładniejsza niż 1080p pod USB w słabym świetle).
    Czy taki video grabber będzie dobry pod Linuxem?
    Nie wiem czy mi go wykryje jako kamerka USB.
    easycap-video-grabber-cd-zgrywanie-z-vhs-
    Moderowany przez ANUBIS:

3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

Link

• #6 31 Sty 2016 01:27
    sorry1
    Poziom 12  

@PC_Majster_Unix Miałem coś takiego kiedyś ale jakość była okropna.
    Jeśli chcesz to odpalić na PC to poszukaj karty DVR pod PCI, większość współpracuje z linuxami. Jeśli postawisz na raspberry lub banana to można wykorzystać moduł kamery podpinany pod specjalne gniazdo, wtedy można przechwytywać obraz 1080p.

• #7 31 Sty 2016 11:02
    PC_Majster_Unix
    Poziom 14  

sorry1 napisał:
    @PC_Majster_Unix Miałem coś takiego kiedyś ale jakość była okropna.
    Jeśli chcesz to odpalić na PC to poszukaj karty DVR pod PCI, większość współpracuje z linuxami. Jeśli postawisz na raspberry lub banana to można wykorzystać moduł kamery podpinany pod specjalne gniazdo, wtedy można przechwytywać obraz 1080p.

Jakość kamery VHS rozdzielczościowo jest nie lepsza od tej karty o której wspominałem, taka kamera jest lepsza ze względu na fizyczne przybliżanie obrazu na którym jakość się nie traci, oraz jest bardziej czuła na światło, i jest tania.
    Właśnie pod tymi względami zawstydza nowe iphony nagrywające w 4k :D

• #8 31 Sty 2016 17:20
    sorry1
    Poziom 12  

Zgadza się, ale pamiętaj że z przełożeniem optyki nie ma większych problemów :D

BTW. Karta DVR na USB mocno pogorszy jakość i tak tej kamery analogowej.

• #9 31 Sty 2016 21:23
    PC_Majster_Unix
    Poziom 14  

sorry1 napisał:
    Zgadza się, ale pamiętaj że z przełożeniem optyki nie ma większych problemów :D

BTW. Karta DVR na USB mocno pogorszy jakość i tak tej kamery analogowej.

Wygrzebałem stary monitoring działający pod Linuxem 8-)
    Wystarczy teraz tylko podłączyć go pod wifi i huba USB :D
    Znacie jakiś sterownik pod USB i sposób na wgranie innego Linuxa który go obsłuży?
    Może najtańszy moduł typu arduino?

• #11 02 Lut 2016 00:04
    sorry1
    Poziom 12  

@Freddy Masz rację, miałem na myśli urządzenie podesłane przez @PC_Majster_Unix. Pamiętać należy tylko że potrzeba wtedy USB 3.0.

• #13 02 Lut 2016 10:36
    PC_Majster_Unix
    Poziom 14  

sorry1 napisał:
    @Freddy Masz rację, miałem na myśli urządzenie podesłane przez @PC_Majster_Unix. Pamiętać należy tylko że potrzeba wtedy USB 3.0.

Niestety, ale mam 1.1, ale do czegoś na arduino wystarczy :)

• #14 02 Lut 2016 18:42
    PC_Majster_Unix
    Poziom 14  

Mój rejestrator monitoringu to ,, 4CH H.264 DVR"

• #15 01 Gru 2016 22:37
    srg2
    Poziom 1  

Czy ktos mógłby mi powiedziec jak rozpoznac obiekty na obrazie?
    szukałem opencv ale niestety nauka tego mi się nie udaje