Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP 2000-2d04SW - Startuje, ale czarny ekran i dwa mignięcia diody CAPS LOCK

carlos_ks 28 Sty 2016 19:27 1128 22
  • #1 28 Sty 2016 19:27
    carlos_ks
    Poziom 11  

Witam.
    Jak w temacie - lapek startuje (słychać wentylatory, dysk itd.) jednak ekran pozostaje czarny, a dioda caps lock miga dwa razy.
    Czytałem, że to może być wina BIOS'u - recovery (flaga + b, cztery strzałki) chciałem zrobić, ale bez skutku.
    Potrzebna reanimacja i proszę o info czy obędzie się bez użycia programatora?

0 22
  • #2 29 Sty 2016 18:47
    szycha82
    Poziom 14  

Czy próbowałeś na zewnętrznym monitorze??

0
  • #3 29 Sty 2016 21:09
    Killlu
    Poziom 24  

60% szansy, że uszkodzeniu uległ mostek północny (według kodów HP).

0
  • #4 29 Sty 2016 21:23
    carlos_ks
    Poziom 11  

Bardzo prawdopodobne, że mostek się na mnie wypiął...
    I może w tym być więcej prawdy niż mi się wydaje - okazuje się, że lapek wcześniej wywalał bluescreen'y, ze startowaniem też bywało różnie (5 razy startował za szóstym trzeba było zrobić reset biosu)...
    Jednak według tego co czytałem to dwa mrugnięcia caps locka oznaczają problem z BIOSEM. Niewiele się zastanawiając pofatygowałem się dzisiaj do zaprzyjaźnionego serwisu celem przeprogramowania kości - na programatorze (wsad oryginalny ze strony HP).
    Wszystko poszło sprawnie z tym, że teraz płyta nie daje żadnych oznak życia - nawet żadna dioda nie zaświeci po podłączeniu zasilacza. Samo zasilanie do płyty i gniazda ładowania baterii dochodzi, ale brak jakiejkolwiek reakcji.
    Coraz ciemniejszy ten las...
    Macie jakieś pomysły?

Dodano po 1 [minuty]:

szycha82 napisał:
    Czy próbowałeś na zewnętrznym monitorze??

Tak, próbowałem, też ciemność :(

0
  • #5 29 Sty 2016 23:23
    miecho18
    Spec od komputerów

carlos_ks napisał:
    Wszystko poszło sprawnie z tym, że teraz płyta nie daje żadnych oznak życia - nawet żadna dioda nie zaświeci po podłączeniu zasilacza. Macie jakieś pomysły?

Trzeba wgrać właściwy wsad.

0
  • #6 29 Sty 2016 23:36
    boro1234567
    Spec od komputerów

carlos_ks napisał:

Macie jakieś pomysły?

Jeszcze raz bios tylko poprawnym wsadem.
    Następnie przygotuj się do wymiany mostu.

0
  • #7 29 Sty 2016 23:44
    carlos_ks
    Poziom 11  

miecho18 napisał:
    carlos_ks napisał:
    Wszystko poszło sprawnie z tym, że teraz płyta nie daje żadnych oznak życia - nawet żadna dioda nie zaświeci po podłączeniu zasilacza. Macie jakieś pomysły?

Trzeba wgrać właściwy wsad.

Wsad był oryginalny (ze strony HP), a dokładnie stąd: http://ftp.hp.com/pub/softpaq/sp65501-66000/sp65847.exe

Ma ktoś dostęp do innego, oryginalnego wsadu?

Spróbować nie zaszkodzi - rozbieranie tego modelu zajmuje mi już tylko kilka minut ;)

0
  • #8 29 Sty 2016 23:49
    miecho18
    Spec od komputerów

No ciekawe od kiedy programatorem do kości wgrywa się pliki .exe... Potrzebny jest plik .bin, .hex zgrany z identycznej płyty. Następnie wymiana mostka na nowy jak już wcześniej wspomniano. Jak masz backup oryginalnego wsadu, to go wgraj z powrotem, bo jest dobry.

0
  • #9 30 Sty 2016 11:54
    carlos_ks
    Poziom 11  

miecho18 napisał:
    No ciekawe od kiedy programatorem do kości wgrywa się pliki .exe... Potrzebny jest plik .bin, .hex zgrany z identycznej płyty. Następnie wymiana mostka na nowy jak już wcześniej wspomniano. Jak masz backup oryginalnego wsadu, to go wgraj z powrotem, bo jest dobry.

Przepraszam, ale czytanie ze zrozumieniem nie jest niczym nadzwyczajnym więc zalecam przestudiować temat jeszcze raz!

Co do pliku .exe to podałem tylko link do niego (nie napisałem, że wgrano exe jako wsad!) - wystarczy domyśleć się, że po wykonaniu instalki na innym sprawnym sprzęcie można było wykonać np. pendrive'a (HP TOOLS) zawierającego odpowiednie pliki do wsadu! (m. in. pliki .bin ...). Miałem nadzieję, że się domyślicie...

Skąd mam wziąć inny (według Was) odpowiedni wsad?

A tak na marginesie: co ma BIOS do obecnego stanu - braku zasilania na płycie?
    Przecież płyta by się podniosła w jakikolwiek sposób gdyby nawet bios był nieodpowiedni (chociaż wiatrak by się zakręcił, cokolwiek). Mam rację?

0
  • #10 30 Sty 2016 21:34
    slawmix1234
    Poziom 31  

carlos_ks napisał:
    co ma BIOS do obecnego stanu - braku zasilania na płycie?

Bardzo dużo, nie obraź się ale widać brak podstawowej wiedzy o rozruchu płyty głównej właśnie Bios za to odpowiada

carlos_ks napisał:
    Przecież płyta by się podniosła w jakikolwiek sposób gdyby nawet bios był nieodpowiedni (chociaż wiatrak by się zakręcił, cokolwiek). Mam rację?

Nie
    Doprowadzić płytę do stanu pierwotnego i wymienić układ

0
  • #11 30 Sty 2016 21:50
    boro1234567
    Spec od komputerów

carlos_ks napisał:

Nie masz racji.
    Nieodpowiedni wsad to bardzo różne zachowanie płyty.
    Całkowity brak reakcji jest tu jak najbardziej możliwy.
    carlos_ks napisał:

Skąd mam wziąć inny (według Was) odpowiedni wsad?

Podaj oznaczenie płyty i kopię starego wsadu dostaniesz działający.

0
  • #12 31 Sty 2016 00:43
    xironeksik
    Poziom 21  

Cytat:

Spróbuj kiedyś wylutować kość biosu i np do HP wgrać na programatorze wsad od np. Acera oczywiście o takiej samej lub mniejszej pojemności, a przekonasz się że nie masz racji(Traktuj to jako przykład). Zachowanie płyty po takiej operacji - od samoistnego startu po podłączeniu zasilania po... 0 reakcji wraz z ładowaniem bateryjki (Oczywiście po środku szereg nieprzewidzianych działań)i!!! Wgraj poprawny BIOS.

0
  • #13 31 Sty 2016 07:51
    lisek
    Spec od monitorów

Zazwyczaj seria modeli HP 2000-2dxxxx to platforma Harvey14 róznych rev.i modyfikacji.
    Zalezy co napisano na MB, np.:
    6050A2493101-MB-A02 * Harvey14
    6050A2493101-MB-A02 (UMA)
    6050A2498701 MB-A02 *Inventec KF14BR

Zobacz co napisano u Ciebie i podaj.
    Jak Bios miałeś org. i pewny (nawet ten "stary") to musisz spełnić warunki do inicjalizacji_startu laptopa

Cytat:
    Before push start button:
    0. When BIOS & EC-firmware 100% are working
    1. When KBC power is present, his quartz working and KBC reading the bios data (look data exchange on BIOS chip an oscilloscope)
    2. When ACIN = 3.3V
    3. When LID_SW# = 3.3V
    After push start button:
    4. When KBC drop RESET from SouthBridge, т.е. EC_RSMRST# = 3.3V
    5. When by pressing of the power button the signal ON/OFFBTN# falls to zero and the same signal is broadcast in PBTN_OUT#
    6. When from the SouthBridge signals PM_SLP_S3# and SLP_S5# are drop, i.e. voltage on them will be 3.3V
    Under these conditions EC should give command for start.

Potem pomiary i diagnostyka: napięcia stby, ..., na procesorze tegolaptopa
    Cytat:
    Hp (2000-2D04Sw), procesor AMD E-Series... np. AMD E1-1500 APU

0
  • #14 01 Lut 2016 06:25
    carlos_ks
    Poziom 11  

lisek napisał:
    Zazwyczaj seria modeli HP 2000-2dxxxx to platforma Harvey14 róznych rev.i modyfikacji.
    Zalezy co napisano na MB, np.:
    6050A2493101-MB-A02 * Harvey14
    6050A2493101-MB-A02 (UMA)
    6050A2498701 MB-A02 *Inventec KF14BR

Zobacz co napisano u Ciebie i podaj.

Mój egzemplarz MB to: 6050A2498701 MB-A02 TPN-I106
    Dzisiaj BIOS pojedzie na "backupowy" wsad - dam znać co i jak bliżej wieczora.

P.S. Trochę niepotrzebnie się uniosłem (kilka postów wyżej), ale cała ta sytuacja z tym lapkiem zaczyna mnie "lekko irytować". Mam nadzieję, że wróci do "żyjących" - bo taki był jak go odbierałem :/

0
  • #16 01 Lut 2016 09:03
    lisek
    Spec od monitorów

To Twoja MB z Link
    HP 2000-2d04SW - Startuje, ale czarny ekran i dwa mignięcia diody CAPS LOCK

procesor np. E1-1500 (AMD EM1500gbb22gv)
    TPS 51123 (U307)
    ISl 6267 ( U6601) zasilanie procesora

0
  • #17 01 Lut 2016 17:50
    carlos_ks
    Poziom 11  

boro1234567 napisał:
    W załączniku masz 100% pewny wsad.

Dzięki boro1234567.
    Zanim to przeczytałem oddałem do wgrania backupowego wsadu i w chwili obecnej płyta powróciła do stanu sprzed programowania: czarny ekran i 2 mignięcia caps-locka.

0
  • #18 01 Lut 2016 19:26
    lisek
    Spec od monitorów

Właściwy nr.Bios masz na stickerze pod Aku

Cytat:
    Check or give the photo the label under Battery.
    You'll see rev. XXXX, then look BIDXXXX (where XXXX is same) at .fb file.

fb.file np. 188b to nazwa org. wsadu, jest na stronie oficjalnej HP

Poczytaj o swoim modelu Link_ Notebook HP 2000-2d04SW

W HP na AMD miganie 2x CLock to sygnalizacja o uszkodzeniu "mostka North"
    Ponieważ jest on zaimplantowany w chipset to wymiana chipsetu * 80% uszkodzeń
    ** lub pozostałe 20% to procesor(też wlutowany)
    Ta płyta nowa kosztuje na ebay ok.130 funów.

Cytat:
    lapek startuje (słychać wentylatory, dysk itd.) jednak ekran pozostaje czarny, a dioda caps lock miga dwa razy.

To raczej świadczy , że nie Bios.

0
  • #19 01 Lut 2016 20:10
    carlos_ks
    Poziom 11  

lisek napisał:
    Właściwy nr.Bios masz na stickerze pod Aku
    Cytat:
    Check or give the photo the label under Battery.
    You'll see rev. XXXX, then look BIDXXXX (where XXXX is same) at .fb file.

fb.file np. 188b to nazwa org. wsadu, jest na stronie oficjalnej HP

Poczytaj o swoim modelu Link_ Notebook HP 2000-2d04SW

W HP na AMD miganie 2x CLock to sygnalizacja o uszkodzeniu "mostka North"
    Ponieważ jest on zaimplantowany w chipset to wymiana chipsetu * 80% uszkodzeń
    ** lub pozostałe 20% to procesor(też wlutowany)
    Ta płyta nowa kosztuje na ebay ok.130 funów.

Cytat:
    lapek startuje (słychać wentylatory, dysk itd.) jednak ekran pozostaje czarny, a dioda caps lock miga dwa razy.

To raczej świadczy , że nie Bios.

Dzięki lisek. BIOS (ten, który był wgrywany) pobrałem wcześniej właśnie ze strony HP ;)
    Wymiana płyty na nową mija się z celem, a co do mostka to nie wiem czy jest sens wymiany (koszt ok. 250zł, prawda?)...
    Zastanawiam się jeszcze nad "przedmuchaniem" jednak przydałaby się podstawka (u mnie brak), ale nie mam żadnej gwarancji, że po tej operacji się podniesie i jeśli tak to na jak długo?

0
  • #20 01 Lut 2016 20:30
    xironeksik
    Poziom 21  

Cytat:
    a co do mostka to nie wiem czy jest sens wymiany (koszt ok. 250zł, prawda?)...

Nie wiem czy znajdziesz firmę która wymieni ci mostek w kwocie 250zł. No chyba, że będziesz sugerował się tylko ceną a nie jakością wykonanej usługi a taką firmę która zrobi rebaling lub refllow i skasuje tyle ile klient będzie chciał położyć (czyli w tym wypadku 250zł) pewnie się znajdzie. Uczciwej firmy która wymieni ci BGA na nowy w cenie 250zł - wątpię.

0
  • #21 01 Lut 2016 21:47
    slawmix1234
    Poziom 31  

xironeksik napisał:
    Uczciwej firmy która wymieni ci BGA na nowy w cenie 250zł - wątpię.

Warto poszukać ofert ale ceny za wymianę układu są między 150-200zł + koszt nowego układu bo jest to trochę roboty i amortyzacja drogiego sprzętu i trzeba zarobić na czynsz, za 250 wygrzeją Ci układ który podziała max 3mce. albo do pierwszego ostygnięcia
    Tutaj pokusiłbym się najpierw o diagnostyczne podgrzanie FCH jak nie ruszy to APU, jednak jeśli pod którymś silnie utlenione pady może to nie pomóc nawet na chwilę, więc potrzebne zdjęcie i pełne przekulkowanie chipów lub wymiana podejrzanego

0
  • #22 01 Lut 2016 21:54
    boro1234567
    Spec od komputerów

carlos_ks napisał:

Wymiana płyty na nową mija się z celem, a co do mostka to nie wiem czy jest sens wymiany (koszt ok. 250zł, prawda?)...

Za taką cenę układu nikt nie wymieni.
    carlos_ks napisał:
    Zastanawiam się jeszcze nad "przedmuchaniem" jednak przydałaby się podstawka (u mnie brak)

O jakiej podstawce mowa?

0
  • #23 02 Lut 2016 07:10
    carlos_ks
    Poziom 11  

boro1234567 napisał:
    carlos_ks napisał:

Za taką cenę układu nikt nie wymieni.
    carlos_ks napisał:
    Zastanawiam się jeszcze nad "przedmuchaniem" jednak przydałaby się podstawka (u mnie brak)

O jakiej podstawce mowa?

Pomyliłem pojęcia - w cenie 250zł chodziło mi oczywiście o reballing ;)
    A jeśli idzie o podstawkę to chodziło mi o dogrzanie od spodu w celu łatwiejszego i równomiernego dogrzania układu chociaż nie wiem czy to jest potrzebne.

0