Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy użyto właściwych mierników - ładowarka pozostawiona w gniazdku.

freebsd 29 Jan 2016 11:51 1713 11
    freebsd
    Level 39  
    Niedawno obejrzałem poniższy film:

Obejrzano go już około 220 000 razy.

Co sądzicie o uzyskanych wynikach, sposobie przeprowadzenia testu?
    A.Gieronimo
    Level 35  
    W związku z pojemnościowym charakterem obciążenia i impulsowym poborem prądu miernik pokaże wartość skuteczną, więc w zasadzie wynik będzie poprawny na potrzeby takiego testu wystarczający.
  • Helpful post
    tzok
    Moderator of Cars
    Przeprowadzony pomiar był pomiarem mocy pozornej, tego typu zasilacze nie posiadają układów PFC, a w stanie jałowym ich współczynnik mocy może być poniżej 0,5, czyli wyniki są sporo zawyżone.
    freebsd
    Level 39  
    Początkowo chciałem ten temat założyć w Hyde Park'u. Pomyślałem jednak, że powinien pozostać bardziej rzetelny ślad omówienia powyższego filmu.

@A.Gieronimo
    Jak przeczytałem co napisałeś, to w pierwszej chwili wydawało mi się, że masz rację.
    Sprawdźmy, co i jak jest mierzone:

Mierzone napięcie ma przebieg sinusoidalny o stosunkowo małych zniekształceniach, więc przy użytym mierniku KEW 2000 odczytujemy wartość średnią (identyczną jak RMS).

Mierzone natężenie badane jest miernikiem METEX M-3610. Ten pomiar odczytujemy z tego miernika również jako RMS. Ze względu na budowę miernika zgadzam się, że otrzymamy uśrednione dane natężenia o wystarczającej dokładności.
    Czy użyto właściwych mierników - ładowarka pozostawiona w gniazdku.
    (Mimo wszystko powyższe założenia dotyczące pomiaru natężenia niosą ze sobą pewne ryzyko, jeżeli nie znamy budowy wewnętrznej miernika. Jaki były by wynik pomiaru natężenia na boczniku przy pomocy wzmacniacza operacyjnego i np. Arduino?)

Dlaczego więc razem to "nie zagra"?
    Ponieważ nie może. Nie ta metodologia i nie te przyrządy.

Autor filmu pomnożył odczytane wartości średniego napięcia i średniego natężenia, czyli zastosował zły wzór do liczenia mocy.
    Tak jak napisałeś @tzok, błąd moze być duży. Zrobiłem testy i w jednym pomiarze zamiast rzeczywistych 44 W uzyskałem 146 W, a w innym zamiast 0,7 W otrzymałem 4,4 W.

Po prostu tak nie można takiego testu przeprowadzić. Otrzymane przez Autora wyniki są nic nie warte.
    tzok
    Moderator of Cars
    W komentarzach do filmu dopisałem wynik mojego testu - zasilacz laptopa HP o mocy 90W pracujący bez obciążenia: napięcie 230VAC, prąd 20mA (miernik TrueRMS), co daje 4,6VA, miernik mocy czynnej pokazał 0,7W, PF=0,15.
    Adamcyn
    Level 38  
    tzok wrote:
    zasilacz laptopa HP o mocy 90W pracujący bez obciążenia: napięcie 230VAC, prąd 20mA (miernik TrueRMS), co daje 4,6VA, miernik mocy czynnej pokazał 0,7W, PF=0,15.

Mój, nie najnowszy już, Whiteenergy miernik (dolna półka) wyświetla również bardzo małe wartości PF w porównywalnych zasilaczach.
    Nie mam jednak danych na temat dokładności pomiaru tego parametru w tym urządzeniu. Nie mam również zbytniego zaufania do jego wskazań przy pomiarze tak bardzo odbiegających od sinusa przebiegów,
    Jak jest jest u Ciebie?
    tzok
    Moderator of Cars
    Odczyt przy przebiegach odkształconych będzie raczej zawyżony niż zaniżony. Używałem podobnej klasy miernika mocy czynnej. Przy większym obciążeniu PF przekracza 0.9 i wskazania VA zbliżają się do W...
    nawracająca zgaga
    Level 20  
    Hm, cęgówkę Kyoritsu uzył do pomiaru napięcia, zaś zwykły miernik do pomiaru prądu. Ale rozumiem, rodzielczość ( i czułość) tej cęgówki jest trochę za mała.
    Zaś cały pomiar...
    Chłopie, dotknij paluchami obudowy ładowarki. Bez obciążenia robi sie wyraźnie ciepła to znaczy, że generuje ci koszty.
    Nie wiem jakie, ale zawsze. Jednak z pewnością znikome.
    Obudowa jest chłodna, to niech sobie żre prąd na jałowym, i tak jej pobór jest poniżej progu czułości licznika energii elektrycznej.
    freebsd
    Level 39  
    nawracająca zgaga wrote:
    i tak jej pobór jest poniżej progu czułości licznika energii elektrycznej.

To mam do Was pytania. Pojedyncza ładowarka do telefonu "w trybie jałowym" zapewne nie jest w stanie uruchomić naliczania "mechanicznego" licznika energii elektrycznej. Takiego jak dawniej (do tej pory) montowała energetyka.
    Ciekawe natomiast jest, czy kilka takich ładowarek, pobierajacych łącznie np. 7 W może już być naliczane przez licznik mechaniczny? Ciekawe jaki próg zadziałania ma taki licznik mechaniczny?

I od razu dalsze pytania związane z tym:
    - Czy pobierana energia przez ww. ładowarkę może się dodać do energii pobieranej przez inne urządzenia, jak żarówka, TV czy lodówka? Wyobrażam to sobie tak, że sama ładowarka nie uruchomi naliczania, ale gdy licznik mechaniczny zostanie już "rozkręcony" przez inny odbiornik to może naliczy wtedy i te minimalne zużycie energii przez ww. ładowarkę?
    - Jak próg zadziałania mają nowe liczniki elektroniczne?
    Rozważam to tylko jako ciekawostkę techniczną :-)
    nawracająca zgaga
    Level 20  
    U mnie w warsztacie ciągle na jałowym pracują trzy transformatory o mocy przenoszonej 25W każdy; jednak żaden nie jest obciążony. Obciążam je kiedy jest potrzeba; natomiast nigdy nie odłączam ich od sieci zasilającej.
    Po zgaszeniu światła, wyłaczeniu naszyn licznik energii elektrycznej typ C52d stoi po prostu dęba.
    Czy ich pobór zwiększa jakoś wskazania rozochoconego licznika wtedy kiedy zacząłem pracę to nie wiem, bo na dzień dobry; na samo oświetlenie generuję 0,3kWh
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Nie chciał bym wprowadzać w błąd, ale zakładając ze mamy licznik elektroniczny to patrząc w dane katalogowe to wychodzi że:
    Prąd bazowy 5A rozruch 0.004 to daje 0.02A = 20mA 230 x 0.02 = 4.6W przy cos. 1 dla oporowego odbioru.
    Kurna teraz na allegro poszedł elektronik za 26zł było by na czym eksperymentować :D
    nawracająca zgaga
    Level 20  
    Kolego freebsd , ale o co koledze dokładnie chodzi, czy wszystko to, co jest połaczone do sieci pobiera energię, lub o to, czy ta energia będzie naliczana?
    Kran z którego kapie kropla na sekundę uruchomi wodomierz? Za całą noc nakapie sporą kuwetę.
    Jak w ogólnym bilansie kosztów zuzycia gazu wychodzi płomień pilotujący w piecyku kąpielowym? Choć raz sprawdziłem, 0,5 m³ na dobę. :D