Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termostat do skutera chłodzonego powietrzem

29 Sty 2016 12:57 711 9
  • Poziom 5  
    Główny problemem jest długi czas nagrzewania się skutera w temperaturze otoczenia poniżej 10 stopni. Więc z tego powodu wymyśliłem taki termostat na klapkę przy wylocie za cylindrem.

Działanie:
    Zasilanie 12v DC -akumulator.
    Klapka będzie poruszana siłownikiem(master) do zamka centralnego , który będzie sterowany wyłącznikiem termicznym . Przy załączeniu zapłonu klapka się zamknie(jeżeli temperatura będzie niższa niż temperatura wyłączenia wyłącznika termicznego , a jeśli wyższa pozostanie otwarta). Sterowane to będzie dzięki 2 krańcówką . Pierwsza krańcówka(włączająca) będzie na zasilaniu po wyłączniku termiczny i będzie zamykać układ. A druga(wyłączająca) na drugim obwodzie ,który załączał by się po zaniku napięcia na obwodzie z wyłącznikiem termiczny , a jego praca polegała by na otwieraniu klapki.

Nie uwzględniając mechaniki układu moje pytanie polega na tym jak zrobić aby 2 układ się załączał po zaniku napięcia na pierwszym układzie(po wyłączniku termicznym)?

Nie wiem czy napisałem to z sensem ,ale proszę o odpowiedz.
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    A co sie dzieje nie grzeje ci w nogi?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 5  
    andrzej20001 napisał:
    A co sie dzieje nie grzeje ci w nogi?

Skuter jest użytkowany na krótkich dystansach okolo 5km. Odpalam go i zostawiam tak z 10 minut a on nadal zimny ,a taka ciągła jazda skończy się tylko szlifem .

Mam ogólnie ogarnięta większość tylko nie mam pojecia jak zrobić ,aby po zaniku prądu na jednym układzie pojawiał się na drugim . Myślę ,że jakiś przekaźnik tylko jaki ?
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Przekaźnik zwierno - rozwierny - Samochodowy NC/NO.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    No ok może się nie znam ale simson,komar,ogar,wsk,jawa, itd latały i było ok. Można zastosować : siłownik, przekaznik ,2 krańcówki. Całość raptem z 20zł. Pilot do sterowania całości ręcznie też może być.
  • Poziom 5  
    andrzej20001 napisał:
    No ok może się nie znam ale simson,komar,ogar,wsk,jawa, itd latały i było ok. Można zastosować : siłownik, przekaznik ,2 krańcówki. Całość raptem z 20zł. Pilot do sterowania całości ręcznie też może być.

Mi chodzi aby to było automatyczne ,wiec musi być na wyłączniku termicznym .

Czyli ten przekaźnik zwierno-rozwierny będzie załączał drugi obwód po zaniku prądu na pierwszym ,a po pojawieniu się ponownie prądu na pierwszym wyłączy przepływ prądu na drugim?
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    PackMan27 napisał:
    Czyli ten przekaźnik zwierno-rozwierny będzie załączał drugi obwód po zaniku prądu na pierwszym ,a po pojawieniu się ponownie prądu na pierwszym wyłączy przepływ prądu na drugim?
    Bez prądu załączony jest jeden styk, po podaniu napięcia przełącza na drugi rozłączając ten pierwszy.
  • Poziom 5  
    WędkarzStoLica napisał:
    PackMan27 napisał:
    Bez prądu załączony jest jeden styk, po podaniu napięcia przełącza na drugi rozłączając ten pierwszy.

Wielkie dzięki,teraz wiem jak zrobić całość . Tak na koniec mógłbym cię prosić o link do przykładowego przekaźnik,tak aby miec co powiedziec w sklepie ?
  • Poziom 5  
    Temat został wyczerpany .