Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

cabletech urz 0198 - Spuchnięty kondensator,skoki napięcia

29 Sty 2016 13:51 1374 9
  • Poziom 5  
    Witajcie. Mam 13 lat. Proszę mnie tu nie karać, nie straszyć, że prąd to zło. Sytuacja jest tragiczna. Mam ferie i jestem u dziadków. Wieczorami na wsi nie ma co robić to tv oglądam.
    A teraz do sedna. Dziadek ma dekoder combo cabletech urz 0198 taki satelitarny(conax)/dvbt. Siedzimy wczoraj i nagle zgasł dekoder=brak tv. Wspominał, że coś tam migało wcześniej ale nie umiem dziadka zrozumieć. W każdym bądź razie rozkręciliśmy dekoder. W części gdzie znajduje się zasilacz znalazłem kondensator który miał wypchaną górę(czyli padnięty). Kolega miał stary zasilacz od komputera, był tam taki sam kondensator 1000 µF 10V jaki był spuchnięty. O dziwo dekoder ruszył :) lecz dwa dni i znowu zgasł. Dziś pożyczyliśmy miernik. Są dwie linie o napięciu 5 V i 12 V. Takie oznaczenia na płytce. Ale pokazuje 8 V i 3 V, a przez chwile było na linij 12 V nawet 16,5 V. W zasadzie nic nie robiliśmy tylko poprawiliśmy luty na nowo i dekoder działa. Ale jak długo. Może coś się więcej popsuć?
    Ps. Nie wysyłajcie mnie do specjalistów bo tutaj w okolicy to może ze 100 km trzeba jechać a dziadek nie wie gdzie. Pomożecie?
  • Poziom 27  
    Sprawdź organoleptycznie inne kondensatory i popraw lutowanie, żeby nie było zimnych lutów. Myślę że nic więcej samemu nie zrobisz
  • Poziom 5  
    Panie Andrzeju wszystko można jak się chce. Mamy wielkie chęci. Warto się czegoś nauczyć. A dziadek jaki dumny :) haha pół wsi już gada. Teraz tak sobie czytam, że jest tam stabilizator napięcia. Takie 3 nóżki. Może to on powoduje skoki?
  • Poziom 27  
    Miałem właśnie napisać, żebyś sprawdził czy zbyt nie nagrzewają się stabilizatory napięć tzn 7805 i/lub 7812. Jeśli się grzeją to trzeba szukać najpierw przed stabilizatorem (np. diody mostka prostowniczego i kondensator przy prostowniku) a później po stronie wtórnej stabilizatora.
    Sprawdziłeś organoleptycznie inne kondensatory i popraw lutowanie w okolicy zasilacza?
    Sprawdź czy mocno nagrzewa się stabilizator.
    Jeśli chodzi o kondensatory to puchną generalnie z dwóch przyczyn:
    - wysoka temperatura wokół kondensatora,
    - nie do końca wyprostowane napięcie, które dochodzi do tego kondensatora, spowodowane uszkodzeniem diod mostka prostowniczego
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    1. Zróbcie zdjęcia i dodajcie do postu. Będzie wiadomo o czym mówimy...
    2. Skąd wiecie, że to stabilizator? W tego typu urządzeniach stosuję się obecnie zasilacze impulsowe a takie... 3 końcówki (wyglądające jak 78xx)... to najczęściej kontroler przetwornicy. Kontakt bezpośredni przy pracy urządzenia może być mało przyjemny (a czasami wręcz ostatni z tym światem doczesnym)! Połączone jest to galwanicznie z napięciem sieciowym i jest tam wysokie napięcie!!!

Jak wymieniliście na używany, to nie wiadomo w jakim był stanie. Kondensator 1000uF/10V, czyli jest pewnie na linii 5V. Powinien być drugi (pewnie trochę mniejszy, ale na wyższe napięcie) na linii 12V. Też warto byłoby go wymienić.

Wartości tych kondensatorów nie są krytyczne i można spokojnie zastosować większe pojemności i na napięcie przynajmniej takie jakie było oryginalnie.

Dodatkowo w okolicach kontrolera przetwornicy impulsowej jest mały kondensator elektrolityczny o wartości 10-47uF i napięcie przynajmniej 35V. Odpowiada on za start i zasilanie kontrolera przetwornicy. Być może trzeba go wymienić (na taki jak był).

Pozdr!

PS. Jeśli chodzi o kondensatory to puchną generalnie z dwóch przyczyn:... generalnie można się z tym zgodzić, ale najczęściej są to przyczyny wtórne. Przyczyną pierwotną jest dobór kondensatorów przez producenta... za niska pojemność i za niskie napięcie pracy. Są tak dobrane, że urządzenie przestaje działać najczęściej tuż po upłynięciu gwarancji :(
  • Poziom 5  
    Witajcie. Wczoraj nie mogłem odpisać gdyż musiałem poprawić posta. Niestety nie mogłem też nic więcej zrobić niż foto gdyż dziadek... "skoro chodzi to nie rusz". Ale jak"chodzi" skoro zgasł wcześniej. Luty poprawiliśmy, tylko takich malutkich nie ruszałem. Jak dziadek wyszedł na chwile odłączyłem od prądu i dotykałem poszczególne części co by za rada Pana Andrzeja sprawdzić czy coś się nie przegrzewa. Najbardziej ciepły był ten element z żółtym paskiem T19TW0508 , ale to chyba jest jakiś transformatorek i powinien być bardziej ciepły. Na czerwono oznaczyłem kondensator który wymieniłem. On również był mocno ciepły. Jest w sąsiedztwie tego żółtego elementu, może przegrzewa się od niego? Płytka też w około ma ciemniejsza brązową barwę. Jak tylko będę mógł posłucham też rad Pana Adama. Musze czekać albo dziadek pozwoli albo znowu dekoder padnie i sam poprosi. Dziękuję za rady. Pozdrawiam cabletech urz 0198 - Spuchnięty kondensator,skoki napięcia
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    To zasilacz impulsowy jak wspomniał @adamz74.
    Jak działa to nic już nie ruszaj, może wystarczyło wymienić sam kondensator.
  • Poziom 5  
    Ok. Tylko ten mocno ciepły kondensator nie daje mi spokoju.
  • Poziom 31  
    Transformator (to z żółtym paskiem) ma prawo się nagrzewać nawet dość mocno, kondensator już nie z bardzo.

Jeśli kondensator nagrzewa się mocno sam z siebie, to jest to faktycznie powód do niepokoju. Może mieć już marne parametry lub został odwrotnie zamontowany. Kondensator elektrolityczny ma określoną polaryzację i odwrotne zamontowanie spowoduję szybkie jego uszkodzenie.
  • Poziom 5  
    Witam.Jestem już w domu.Dekoder działa,bynajmniej na razie.Dziękuję Panom za pomoc a administracji za troskę o prawidłową pisownie i nazewnictwo.Pozdrawiam i na dzień dzisiejszy zamykam temat.Powodzenia.

Moderowany przez trymer01:

Regulamin, pkt 3.1.9, 3.1.11, 3.1.13, 3.3.
    Ostrzeżenie.