Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Blaszka miedziana/aluminiowa/mosiężna na preheater.

29 Sty 2016 19:12 711 1
  • Poziom 25  
    Witam.
    Szukam podpowiedzi dot wyboru właściwej blaszki jaką chcę nagrzać na preheaterze, do temperatury rozpływu cyny.
    Podgrzewacz kwarcowy Puhui T-8280 (1600W) rozgrzewa mi płytkę miedzianą 100mmx200mmx1mm do temperatury ok 80 st. Celsjusza. Owinięty folią do pieczenie zyska nawet dodatkowe 50 st.
    Czy ma sens, zanim zamówię, kupię, grzanie płytek aluminiowej lub wykonanej z mosiądzu?
    Z jednej strony tabele przewodności cieplnej podają:

miedź: 370-400 W/(m·K)
    aluminium: 200 W/(m·K)
    mosiądz: 110 W/(m·K)

jak i rysunki z doświadczeniami, że miedź nagrzeje się najszybciej, potem aluminium, mosiądz, i brąz (dośw. z zapałkami).
    Z drugiej strony interesuje mnie po prostu, który metal bardziej się nagrzeje, choć zapewne w dłuższym czasie.
    Czy gorsza przewodność cieplna w metalach bezpośrednio wiąże się z zatrzymywaniem ciepła w sobie?

Dziękuję.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 27  
    Nie ten dział na takie pytania.

Przewodność cieplna czy jak to się tam zwie, decyduje tylko o przepływie ciepła.
    Szybciej sie nagrzewa i szybciej sie chłodzi. Do tego dochodzą różne krzaczki przy skrajnych wartościach. Np długi miedziany element umieszczony pionowo, i ogrzewany równomiernie, będzie zawsze cieplejszy u góry. To znane z powietrza zjawisko ale zapomniałem nazwy. Ale w miedzi też wystepuje dość wyraźnie.

Podsumowując, temperatura blachy będzie zależeć od tego jak dużo ciepła do niej dotrze lub odpłynie. Zamykając miedzianą blachę w pojemniku z mosiądzu, bedziesz miał prędkość nagrzewania taką jak mosiądz.