Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba VCP-B1CZ - Prawa rolka nie przewija przy odtwarzaniu

29 Sty 2016 19:27 2073 6
  • Poziom 8  
    Dzień dobry.

Dziś próbowałem wskrzesić Toshibę po wielu latach bezczynności. Po włączeniu tłukł się mechanizm niemiłosiernie i nie chciał połykać taśmy. Rozkręciłem od spodu i zobaczyłem mniej więcej coś takiego:

Mniej więcej, ponieważ niektóre gumki leżały luźno. Nie wiem czy je prawidłowo osadziłem ponownie. Rolka na lewo od zielonej płytki - na dół dałem szerszy gumowy pasek który zaczepiłem o to wielkie koło na środku. Na tę samą rolkę ale na górę wrzuciłem zieloną gumkę recepturkę, którą zastąpiłem zbyt luźną gumkę która się tam w środku walała. I zaczepiłem ją jak widać o czarne koło w prawym dolnym rogu zdjęcia. Pozostałe jak widać.

W tej chwili po wrzuceniu taśmy załącza się play, lewa rolka kasety rusza, natomiast prawa na którą taśma powinna być nawijana - stoi jak zaklęta. W efekcie wciąga odrobinę taśmy i magnetowid się zatrzymuje.

Ktoś jest w stanie mnie poprowadzić co i jak? Mogę dorzucić inne zdjęcia, albo nagrać filmik jeśli jest taka potrzeba.
  • Poziom 43  
    Kierowiec napisał:
    Mogę dorzucić inne zdjęcia, albo nagrać filmik jeśli jest taka potrzeba.

Myślę, że nie ma potrzeby.
    "Gumka recepturka" jest dobra na wszystko :D
  • Serwisant
    Powinieneś wymontować metalowy trójkąt pod kieszenią kasety i oczyścić osie i otwory zębatek ze zgęstniałego smaru.W pierwszej kolejności główne sprzęgło (od spodu) i kieszeń kasety do demontażu.
  • Poziom 8  
    radiogaga napisał:
    Powinieneś wymontować metalowy trójkąt pod kieszenią kasety i oczyścić osie i otwory zębatek ze zgęstniałego smaru.W pierwszej kolejności główne sprzęgło (od spodu) i kieszeń kasety do demontażu.

Widać to miejsce na zdjęciu, które podesłałem, albo dostęp do tego nie jest od dołu, ale od góry? Tak wygląda to z góry:

Zastanawiam się, które to jest ten metalowy trójkąt :) Na lewo od prawej rolki widać jakiś mechanizm. Może to o to chodzi. Widać tam nawet śrubkę
  • Serwisant
    Najpierw sprzęgło od dołu, potem trójkąt od góry(po wyjęciu kieszeni).To nie jest trudne.
  • Poziom 8  
    Pewnie nie jest trudne. Tym bardziej, że nie mam nic do stracenia. Chociaż pewien sentyment jest, bo traktuję to już nieco jako sprzęt zabytkowy ;)

Sprzęgło znalazłem kierując się innymi wątkami (https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10530414#10530414). Zostaje jeszcze identyfikacja "trójkąta". I do tego po wyjęciu kieszeni. Czyli to co widać na zdjęciu 2 muszę w całości wymontować najpierw? Próbowałem, ale chyba najpierw muszę zdjąć płytę z góry.

Tak swoją drogą wielkie dzięki, że chce Ci się pomagać :)

edit: Nagrałem jeszcze filmik jednak. Winda jak widać sama opada, ale nie chce zostać w tej pozycji. W innych wątkach czytałem, aby sprawdzić jak się zachowuje po wciśnięciu play z opuszczoną windą właśnie. Nie wiem czy mój model tak ma, czy to też świadczy o jakichś nieprawidłowościach.
    W połowie filmiku pokazuję jak działa sprzęgło. Przerzuca się je bardzo leciutko i kręci zarówno jedną szpulą jak i drugą (sprawdzałem to kręcąc tym widocznym sporym kołem zębatym bliżej lewej szpuli). Być może blokuje się to w innym miejscu. Jak sugerowałem się opisem w innym wątku.
    No i na koniec jak to wygląda z kasetą.

• Poziom 2  
    Miałem ten sam problem i głównym winowajcą było sprzęgło. Po wymianie dwóch pasków na gumki recepturki przewijanie działało bez zarzutów, lecz vhs nadal nie chciał zwijać taśmy podczas zwykłego odtwarzania.

JAK TESTOWAĆ:
    Ustawić urządzenie na krótszym boku aby jednocześnie móc obserwować obie strony (spód i górę). Palcami pchnąć windę/wózek, (po obu stronach są wypustki), tak aby VHS zaczął przyjmować kasetę (której nie ma), a następnie obserwować jak podejmuje próbę odtwarzania. (VHS nie będzie odtwarzał w nieskończoność jeżeli wykryje że nie ma taśmy, a jedynie wykona krótką próbę i się zatrzyma, natomiast przewijanie działa bez ograniczeń)

Patrząc od strony kasety możemy palcami pomóc obrócić czarny "nawijak" po prawej stronie i obserwować czy się porusza samoczynnie. Jeżeli jest w ruchu to spróbujmy zatrzymać go palcami i zobaczmy jak dużą siłę wywiera na palce. Zużyte sprzęgło/sprzęgiełko sprawi że przestanie zwijać taśmę i bardzo niechętnie/powoli będzie ruszać z miejsca.

Patrząc od spodu, duże koło z dziurkami powinno obracać się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, a pod nim po lewej stronie w głębi urządzenia widoczna jest zębatka powiązana z "nawijakiem".

NAPRAWA SPRZĘGŁA:
    Radzę przygotować sobie troszeczkę bardzo cienkiego drutu miedzianego (np. żyła ze skrętki UTP albo nawet cieńszy), ponieważ jest ryzyko że podczas demontażu bezpowrotnie uszkodzimy fabryczne opaski zabezpieczające koła na swoich miejscach. W pierwszej kolejności zdejmujemy ten długi pasek/gumę napędową. Następnie zdejmujemy opaskę trzymającą duże czarne koło (to z sześcioma otworami) i wyjmujemy je. Następnie zdejmujemy zabezpieczenia na dwóch zębatkach poniżej i również je wyjmujemy.

Teraz mamy odsłonięte sprzęgło. Jest ono zabezpieczone na osi podobnym elastycznym kółkiem co pozostałe elementy. Po usunięciu ostatniego zabezpieczenia, sprzęgło wysuwamy z osi. Wystarczy je obejrzeć i ścisnąć w dłoniach aby zaobserwować jak działa i gdzie znajduje się miękka okładzina materiałowa. A obracając elementy w przeciwnych kierunkach możemy wyczuć niewielki opór jaki stawia.

Zależy nam aby stawiany opór się zwiększył. Proponuję rozchylić sprzęgło a następnie cienkim nożykiem (skalpel / tapeciak) wykonać kilka poprzecznych nacięć w miejscu gdzie porusza się wykładzina. Nacięcia wykonujemy od środka okręgu na zewnątrz. Stawiany opór powinien stać się wyczuwalny, a sprzęgło może zacząć być bardziej słyszalne (odgłos okładziny podczas obracania).

Gdy już stwierdzimy że odpowiada nam nasza modyfikacja, składamy wszystko w odpowiedniej kolejności, a ewentualne brakujące zaciski zastępujemy owijając cienki drucik dookoła wgłębienia.