Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bardzo prosty mikrofon do komputera

alikatek 29 Jan 2016 19:33 11652 21
Altium Designer Computer Controls
  • Bardzo prosty mikrofon do komputera

    Witam.

    Pierwszy raz chwalę się swoją konstrukcją w tak szerokim gronie.

    Na początku chciałbym się przedstawić. Nazywam się Piotr i uczęszczam do kl. 2 Technikum o profilu elektronicznym.

    Mój mikrofon powstał, ponieważ niesamowicie drażniły mnie szum i awaryjność fabrycznych mikrofonów do komputera.
    Swój starałem się zrobić kładąc nacisk na dużą czułość, silny sygnał na wyjściu, małe szumy i odporność mechaniczną.

    Sercem układu jest wzmacniacz operacyjny NE5532. Wiem, że mogłem włożyć lepszy, jednak ten w 100% spełnia moje wymagania. Mój układ wykorzystuje obie struktury wzmacniacza znajdujące się w kości dzięki czemu sygnał na wyjściu jest bardzo silny. Urządzenie należy podłączać do wejścia LINE_IN ponieważ typowe wejście mikrofonowe ma za dużą czułość i nagranie jest przesterowane.


    Płytkę zaprojektowałem w EAGLE. Projekt przeniosłem na laminat termotransferem "żelazkowym". Warstwa opisowa to wydruk przymocowany za pomocą taśmy dwustronnie-klejącej.
    Bardzo prosty mikrofon do komputera Bardzo prosty mikrofon do komputera Bardzo prosty mikrofon do komputera


    Mikrofon praktycznie w 100% powstał z elektroodpadów. Jedyne co zakupiłem do obudowa Z23B i wtyczka Jack. Całkowite koszta jakie poniosłem (wliczając w to laminat, wytrawiacz i cynę) zamykają się w granicach 8zł.

    Bardzo prosty mikrofon do komputera Bardzo prosty mikrofon do komputera
    (powyższe zdjęcia przedstawiają prototyp. po włożeniu do obudowy mikrofon został zamontowany na 5cm przewodach)

    Cała elektronika została osadzona w obudowie Z23B. Płytka jest przyklejona do podstawy za pomocą kleju na gorąco. Mikrofon jest przyklejony do obudowy przy pomocy super-glue podobnie jak klips na baterię 9V.

    Bardzo prosty mikrofon do komputera

    Płytka po zakończeniu montażu została pokryta jakierem bezbarwnym celem ochrony miedzi przed korozją.
    Na koniec dodałem tylko "wieszak". Mikrofon najczęściej pracuje w pozycji wiszącej na stojaku. Rzadko w pozycji leżącej przed mówcą.

    Bardzo prosty mikrofon do komputera Bardzo prosty mikrofon do komputera Bardzo prosty mikrofon do komputera

    Przewód do mikrofonu ma 4m i jest to dobrej jakości przewód ekranowany. Podobnie jak wszystko jest z odzysku.

    Mikrofon najbardziej zbiera dźwięk z przodu. Trzeba o tym pamiętać podczas jego użytkowania. Jego czułość na dźwięki z innych stron jest dużo niższa.

    Jestem zadowolony z swojej konstrukcji. Spełnia swoje wymagania jeżeli chodzi o czułość, siłę wyjściowego sygnału i szumy. Parametr szumu można jeszcze poprawić stosując niskoszumny wzmacniacz operacyjny. Całość można też zaekranować. Tylko po co? Nie jest to nadajnik FM.

    Mikrofon jest używany do nagrywania audiobooków i dobbingowania filmów w moim własnym zakresie. W razie potrzeby mozna go użyć także jako mikrofonu do karaoke czy podsłuchu przewodowego-sygnał na wyjściu jest tak silny, że może wysterować słuchawki 32Ω

    W załączniku: Wzór płytki w EAGLE.

    Mam nadzieję, że nie zanudziłem.
    Pozdrawiam.
    Alikatek.

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    alikatek
    Level 29  
    Offline 
    alikatek wrote 2489 posts with rating 356, helped 83 times. Been with us since 2014 year.
  • Altium Designer Computer Controls
  • #2
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Starannie wykonana......bzdurka :D . Skoro już napracowałeś się nad wzmacniaczem, płytką PCB, to czemu wpakowałeś tam tak beznadziejny przetwornik elektroakustyczny ?? Zasugeruję Ci coś - wkładka dynamiczna i obudowa od mikrofonu radia CB, zasilanie przedwzmacniacza z gniazda mic, lub z USB.
  • #3
    alikatek
    Level 29  
    Co do jakości przetwornika-racja, jakością pewnie nie powala, wylutowałem go ze starego telefonu stacjonarnego.
    Racja, mój mikrofon zbyt lekki iporęczny nie jest. Bateria wystarcza na bardzo długo, ostatnio nagrywałem 5h audiobook i żadnych problemów. Myślę że zasilane tego z USB jest bez sensu. Poza tym po co kolejny kabel? Żeby się plątał? :P
  • #4
    pater55
    Level 10  
    Całość wyszła przyzwoicie, ciekawi mnie ile wytrzyma ta bateria...
    Obudowa mikrofonu nie robi zwarcia? bo mam wrażenie że styka się z nóżką rezystora. Swoją drogą mogłeś przesunąć mikrofon i kondensator odrobinę w lewo bo tak to opisówka nachodzi na siebie.
  • #5
    sk700
    Level 31  
    Witam
    W temacie zasilania z USB - istnieją tanie karty dźwiękowe z tym interfejsem więc kabel USB mógłby być jednym. Warto to rozważyć także w kwestii jakości gniazd i wtyków jack 3.5. USB jest złączem znacznie pewniejszym niż minijack, jeśli jednak jesteś zdecydowany na pozostanie przy tym złączu polecałbym wymianę tej chińskiej wtyczki na chociażby rean`a.
    Czy porównywałeś brzmienie mikrofonu przed i po włożeniu do obudowy? Profesjonalne mikrofony mają miękko zawieszoną kapsułę/wkładkę i zastanawia mnie czy przyklejenie jej do obudowy nie pogorszyło dźwięku. Pozdrawiam
  • Altium Designer Computer Controls
  • #6
    Euzebiusz23091998
    Level 15  
    sk700 wrote:
    Witam
    W temacie zasilania z USB - istnieją tanie karty dźwiękowe z tym interfejsem więc kabel USB mógłby być jednym


    Ciekawe tylko, jak z jakością dźwięku z takich kart?
  • #7
    Freddy
    Level 43  
    Euzebiusz23091998 wrote:
    Ciekawe tylko, jak z jakością dźwięku z takich kart?
    Bezproblemowo 7.1 HQ osiągasz.
  • #8
    pawel1029384756
    Level 21  
    Jako rozwiązanie tymczasowe, to pomysł całkiem dobry, bo mały koszt, a efekt na pewno jest lepszy. Ciekawi mnie trochę kierunkowość zależnie od częstotliwości, szczególnie jak zbiera niskie tony z tyłu mikrofonu. Przyklejenie mikrofonu do obudowy to bardzo zły pomysł, można zrobić coś takiego ale przez gumę i dopiero do obudowy, będzie filtrowało drgania. Samo zawieszenie obudowy też bym zrobił na czymś gumowym. Jeżeli mikrofon ma dużą czułość, to może zbierać tupnięcia sąsiada, a jak będzie wisiał elastycznie to nie powinno być tego problemu.
    Dobrym rozwiązaniem jest tania karta na USB, bo załatwisz od razu zasilanie, a jakość nie będzie psuta, przez kiepską złączkę. Można nawet wyjście z wzmacniacza wlutować bezpośrednio do wejścia karty i mamy już mniejsze straty. Jakością karty się nie przejmuj, jest lepsza niż twój przetwornik, czyli nic nie pogorszy.
  • #9
    alikatek
    Level 29  
    @pater55
    Nic zwarcia nie robi, jak już pisałem zdjęcie przedstawia prototyp. w gotowym urządzeniu mikrofon jest na 5cm przewodach.
    Bateria wytrzymuje bardzo długo. Jak na razie 3 sesje po 5h na jednej baterii. Bardzo oszczędne urządzenie :)
    @sk700
    Kartę muzyczną na USB mam-działać to to działa ale szum niesamowity.
    Wtyczka mogłaby byc lepsza-zastosowałem co było pod ręką. Jak będe miał jakieś lepsze jakościowo to założę.
    Przyklejenie mikrofonu do obudowy wprowadziło lekkie zmiany brzmienia-mikrofon jest wrażliwy na drgania obudowy. Kiedy jest w pozycji wiszącej żadnych problemów nie ma.
    @pawel1029384756
    Mikrofon jest rozwiązaniem tymczasowym, narazie nie opłaca mi się kupować profesjonalnego urządzenia.
    Przetwornik prawdopodobnie wymienię na zwykły dynamiczny, gdzieś tam w zapasach miałem wkładki dynamiczne.
    Czułośc jest dość spora zwłaszcza z przodu. Mówienie pod kątem jest tez wyłapywane ale jest dużo chichsze. Wisi on na sprężynce na okrągłym stojaku (jak będe w swoim studiu to dam zdjęcia i próbki głosu) jako drugie mocowanie służy kabel.
    Karte dźwiękową USB mam i jest to tragedia.

    Bardzo się cieszę, że konstrukcja została ciepło przyjęta.
    Pozdrawiam.
  • #10
    pyton
    Level 21  
    Witam.

    Podpinasz to i tak do komputera pod LINE IN...
    Ja używam (może nie tak profesjonalnie) mikrofonu z zestawu głośnomówiącego który mam z szrotu samochodowego (są świetne)... dolutujesz rezystor i tyle...

    Bez szumów a powala jakościowo... można swobodnie z 5m rozmawiać... (nie krzycząc... na taką odległość przetestowałem chodząc po pokoju i poddaszu)

    Konstrukcja ładna i działa a to ważne:)
  • #11
    l0ud
    Level 14  
    Ostrożnie z tą końcówką mini-jack! Ile dłubania w telefonie miałem, gdy ta rozwaliła się w telefonie i ostatnia część została w telefonie. :) Zwłaszcza, że na ostatnim zdjęciu widać że już ma 'luzy'.
    Duży plus za to, że chciało Ci się wycinać obudowę.
  • #12
    sk700
    Level 31  
    alikatek wrote:

    Karte dźwiękową USB mam i jest to tragedia.

    Są różne rodzaje kart, poczynając od tych najprostszych które kosztują od 4zł (o dziwo jakość dźwięku na wyjściu jest lepsza niż na zintegrowanej karcie w niejednym laptopie, jednak wejście mikrofonowe tragedia) przez wielokanałowe z wejściem liniowym (przyzwoitej jakości) po DIY więc nie uogólniałbym na podstawie jednego egzemplarza :D . Jeśli zamierzasz zastosować wkładkę dynamiczną pamiętaj o usunięciu zasilania bias. Dobrym pomysłem byłoby dodanie gniazda XLR zamiast wbudowywać wkładkę w tą obudowę. Wtedy gdy zakupisz jakiś konkretniejszy mikrofon będziesz miał dość sensowy przedwzmacniacz który będzie brzmiał z pewnością lepiej niż interfejsy do kilkuset PLN.
    Wtyczki szukaj w sklepach z nagłośnieniem ew muzycznych. W elektronicznych jeszcze nie spotkałem żadnej chociażby przyzwoitej jakości.
    Co do jakości dźwięku miałem na myśli czy niskie tony nie są zbytnio podbite?
    W chwili obecnej mikrofon będzie bardzo dobrze zbierał rezonans obudowy. Czekam na próbki dźwięku. Pozdrawiam
  • #13
    alikatek
    Level 29  
    @l0ud Też miałem taki przypadek. Bardzo przykry, musiałem rozebrac cały telefon i gniazdo słuchawkowe wymienić. Nie udało mi się wtedy wydłubac tej końcówki. Ta nie ma luzów tylko jest...krzywa. Jak narazie trzyma się solidnie. Nikt tej wtyczki nie wyciaga co chwila więc na razie nie moje się o jej rozczłonkowanie.
    Jedynie zrobiłem wiertarką 4 otwory: jeden pod mikrofon, jeden pod kabel, dwa złączyłem w jeden podłużny i dałem tam przełącznik. Nie było z tym jakoś wiele pracy.
    @sk700 Ja mam właśnie taką kartę muzyczną za 5zł. Kupiłem ją bo kiedyś niechcący uszkodziłem sobie ukłąd dźwiękowy w laptopie. Wyjście słuchawkowe może nie jest najgorsze ale mikrofon (cenzura). Można kupić lepsze karty USB ale czy się opłaca? (takie karty ~30zł)
    Ten mikrofon raczej zostanie z wkładką elektretową, wkładki dynamiczne które mam nie zmieściłyby się do tej obudowy bez większych przeróbek.
    Gniazdo XLR to dobry pomysł ale jak będe robił jakiś większy/solidniejszy przedwzmacniacz. Myślę o zrobieniu czegoś stereofonicznego do obsługi 2mikrofnów jednocześnie. Czasem trzeba nagrać więcej niż jeden głos.
    Wtyczki na razie nie będe wymieniał. Jest ona krzywa nie luźna. Prawdopodobnie projektował ją nietrzeźwy inżynier :P
    Nie zauważyłem problemów z nadmiarem niskich tonów. Zawsze można pokombinować w ustawieniach nagrywania.
    Niestety mikrofon zbiera rezonans obudowy. Jeżeli stoi na stole można usłyszeć szum wentylatora komputerowego i buczenie HDD. Kiedy jest zawieszony w stojaku nie stanowi to większego problemu.
    Próbki wrzucę gdzieś w czwartek-piątek. Jutro niestety trzeba do szkoły :( Ferie się skończyły.
  • #14
    PEPE64
    Level 16  
    Witam. Projekt skromny, ale od czegoś trzeba zacząć:) W opisie powyżej napisałeś że nagrywasz audiobooki. I co z nimi robisz dalej? Chyba nie słuchasz sam siebie i chciałbyś je udostępnić. Może na Chomiku czy innych torrentach. Chętnie bym posłuchał, a inni pewnie też. Napisz co czytasz jak możesz. Pozdrawiam i życzę powodzenia w projektowaniu coraz to lepszych urządzeń.
  • #15
    rotombox2
    Level 13  
    PEPE64 - słusznie podchodzisz do takiego "dzieła" młodego "twórcy"- celowo tak donośnie podkreślam rangę porady, czy opinii o projekcie, pewno jesteś pedagogiem, a to jest budujące.
    Popieram młodych konstruktorów, od czegoś trzeba zacząć.
    Słowa uznania też młodemu adeptowi elektroniki.
  • #16
    PEPE64
    Level 16  
    @rotombox2, pedagogiem nie jestem, ale wiem że najważniejsze to nie zniechęcić. Jak ktoś już łyknie tego bakcyla, (elektroniki) to sam za jakiś czas nabierze krytycyzmu do swioch projektów. Pozdrawiam.
  • #17
    FryderykJankowski
    Level 9  
    Jaki jest sens stosowania dobrego wzmacniacza operacyjnego do kiepskiej jakosci mikrofonu?
  • #18
    alikatek
    Level 29  
    Nareszcie mam chwile wolnego czasu i moge odpowiedzieć na powyższe pytania:
    @PEPE64
    Nie miej mnie za mola książkowego-nigdy nie lubiłem czytać, zwłaszcza nie lubiłem czytać dzieł pisanych wierszem (Pan Tadeusz na przykład). Niestety moja nauczycielka Polskiego jest bardzo wymagająca więc muszę te ksiązki czytać dokłądnie i z uwagą. U niej za streszczenie 2 ciężko dostać. Skoro jestem już przymuszony do czytania książek to chciałem, żeby ktoś miał z tego pożytek więc wymyśliłem że poczytam na głos, nagram to i wrzucę na YouTube.
    Pierwsze nagrania miałem tragiczne (słaba dykcja, zacięcia, niestabilne tępo czytania) więc zdecydowałem nie umieszczać ich w necie-to byłyby karykatury audiobooka.
    Pierwszym dziełem, które zdecydowałem umieścić w YouTube była "I nie było już nikogo-A.Christie" Umieszczałem audiobook w częściach dzielonych co rozdział książki. Niestety YouTube usunął moje filmy ze względu na naruszenie praw autorskich. Dziwne to, zwłaszcza, że w internecie jest pełno Audiobooków i nikt się nie czepia... Nie próbowałem robić reuploadu-na YouTube też nie chcę mieć bana.
    Z powyższego powodu nie zamieszczę tu audiobooka-nie chcę się narażać, zwłaszcza, że wszystkie ostrzeżenia do mojego konta uległy przedawnieniu. Nie chcę kolejnych-przynajmniej nie za taką bzdurę.

    @FryderykJankowski
    Masz rację. Wkładka jest kiepskiej jakości, tak jak i wzmacniacz operacyjny. NE5532 szału nie robi jeżeli chodzi o szumy. Prawdopodobnie to urządzenie zostanie juz z wkładką elektretową. Z tego co mi wiadomo w szkole mają robić utylizację starego sprzętu więc może uda się wyciągnąć ze śmietnika jakiś mikrofon do przerobienia. Jak się uda to pojawi się wersja 2.0. Tym razem z USB, zawieszeniem dla wkładki, regulowanym wzmocnieniem. Płytka prawdopodbnie będzie już w SMD.

    Tak jak obiecywałem-zamieszczam próbkę nagrania w załączniku.
    Czułośc mikrofonu czasem jest wadą-zbiera mi szum z pomieszczenia.
  • #19
    PEPE64
    Level 16  
    @alikatek, dzięki za odpowiedź. Trochę krótkie to ,,nagranie do celów demonstracyjnych''. I słychać jakiś przydźwięk raczej niż szum. Ale słuchając różnych audiobooków, spotykałem dużo gorsze nagrania. Pozdrawiam.
  • #20
    alikatek
    Level 29  
    @PEPE64
    To co słychać to prawdopodobnie szum wentylatorów komputera który stoi obok.
    Jak już mówiłem mam w planach zrobienie podobnej zabawki ale o wiele bardziej zaawansowanej, tylko czekam na wyrzut szrotu ze szkoły.
    Normalnie nagrania poddawałem modulacji-zmieniałem trochę głos. Wtedy szum był mniej słyszalny.
  • #21
    czasnaczok
    Level 26  
    Pomysł zacny, zważywszy na wiek autora. Od siebie tylko dodam, że przy zasilaniu bateryjnym warto zastosować wyłącznik. Choćby zwykły hebelkowy. Urządzenie bateryjne stale pobiera prąd, a ten wzmacniacz operacyjny może pobierać nawet 16mA. Jak na zasilanie z 9V baterii to bardzo dużo.
  • #22
    alikatek
    Level 29  
    Przyznam szczerze że nie spodziewałem się odkopa :P
    potem mikrofon został jeszcze troche zmodyfikowany: w środku jest najprostszy podwajacz napięcia i karta dźwiękowa usb. tak więc zasilania bateryjnego już nie ma.

    I tak został zamieniony na dużo lepszy shure c606 ale układ preampu pozostał ten sam więc nie ma sensu tego wrzucac.