
Witam.
Pierwszy raz chwalę się swoją konstrukcją w tak szerokim gronie.
Na początku chciałbym się przedstawić. Nazywam się Piotr i uczęszczam do kl. 2 Technikum o profilu elektronicznym.
Mój mikrofon powstał, ponieważ niesamowicie drażniły mnie szum i awaryjność fabrycznych mikrofonów do komputera.
Swój starałem się zrobić kładąc nacisk na dużą czułość, silny sygnał na wyjściu, małe szumy i odporność mechaniczną.
Sercem układu jest wzmacniacz operacyjny NE5532. Wiem, że mogłem włożyć lepszy, jednak ten w 100% spełnia moje wymagania. Mój układ wykorzystuje obie struktury wzmacniacza znajdujące się w kości dzięki czemu sygnał na wyjściu jest bardzo silny. Urządzenie należy podłączać do wejścia LINE_IN ponieważ typowe wejście mikrofonowe ma za dużą czułość i nagranie jest przesterowane.
Płytkę zaprojektowałem w EAGLE. Projekt przeniosłem na laminat termotransferem "żelazkowym". Warstwa opisowa to wydruk przymocowany za pomocą taśmy dwustronnie-klejącej.



Mikrofon praktycznie w 100% powstał z elektroodpadów. Jedyne co zakupiłem do obudowa Z23B i wtyczka Jack. Całkowite koszta jakie poniosłem (wliczając w to laminat, wytrawiacz i cynę) zamykają się w granicach 8zł.


(powyższe zdjęcia przedstawiają prototyp. po włożeniu do obudowy mikrofon został zamontowany na 5cm przewodach)
Cała elektronika została osadzona w obudowie Z23B. Płytka jest przyklejona do podstawy za pomocą kleju na gorąco. Mikrofon jest przyklejony do obudowy przy pomocy super-glue podobnie jak klips na baterię 9V.

Płytka po zakończeniu montażu została pokryta jakierem bezbarwnym celem ochrony miedzi przed korozją.
Na koniec dodałem tylko "wieszak". Mikrofon najczęściej pracuje w pozycji wiszącej na stojaku. Rzadko w pozycji leżącej przed mówcą.



Przewód do mikrofonu ma 4m i jest to dobrej jakości przewód ekranowany. Podobnie jak wszystko jest z odzysku.
Mikrofon najbardziej zbiera dźwięk z przodu. Trzeba o tym pamiętać podczas jego użytkowania. Jego czułość na dźwięki z innych stron jest dużo niższa.
Jestem zadowolony z swojej konstrukcji. Spełnia swoje wymagania jeżeli chodzi o czułość, siłę wyjściowego sygnału i szumy. Parametr szumu można jeszcze poprawić stosując niskoszumny wzmacniacz operacyjny. Całość można też zaekranować. Tylko po co? Nie jest to nadajnik FM.
Mikrofon jest używany do nagrywania audiobooków i dobbingowania filmów w moim własnym zakresie. W razie potrzeby mozna go użyć także jako mikrofonu do karaoke czy podsłuchu przewodowego-sygnał na wyjściu jest tak silny, że może wysterować słuchawki 32Ω
W załączniku: Wzór płytki w EAGLE.
Mam nadzieję, że nie zanudziłem.
Pozdrawiam.
Alikatek.
Cool? Ranking DIY