Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Instalacja c.o. - otwarta (wymuszona z grawitacyjną)

Skib4you 29 Jan 2016 21:44 2514 9
    Skib4you
    Level 7  
    Dzień dobry, tak jak w temacie posiadam taką instalacje. Moim zamysłem jest przerobienie jest części piwnicznej i kotłowni, ponieważ mam rury doprowadzenia i odprowadzenia zaczynając od pieca na paliwo stałem 2 1/2' przechodzącą w 1' na pion jest ich (4 w tym 1 jest na 1 grzejnik). Moim pomysłem jest wprowadzenie przy piecu 2 belek rozdzielacza c.o. (połączenie piec-belki z rurek 1') na oba biegi wody i wyprowadzenie od nich rurek pex alu 3/4' na wszystkie piony. Zamontowanie pompy na powrocie. Teraz moje pytanie i prośbą jest podpowiedz, czy jest to dobre rozwiązanie i czy powinienem dodać jeszcze jakieś elementy do układu?

Dziękuję z góry za pomoc >Kamil<
    Arbiter
    Level 15  
    jaki cel tej przebudowy? Zasilanie grawitacyjne ma tą zaletę że jesteś niezależny od dostaw prądu. A jak zrobisz wymuszone to warto pomyśleć o UPS bo przy braku zasilania mozesz mieć bum
    Skib4you
    Level 7  
    Arbiter wrote:
    jaki cel tej przebudowy? Zasilanie grawitacyjne ma tą zaletę że jesteś niezależny od dostaw prądu. A jak zrobisz wymuszone to warto pomyśleć o UPS bo przy braku zasilania mozesz mieć bum

Celem jest wyzbycie się przeszkadzającego o rurowania w piwnicy i zmniejszenie pojemności wody do ogrzania. Zawór kulowy - ten grawitacyjny jest ob rdzewiały więc i tak raczej nie działa. Co do ups się spodziewałem. Układ nadal zostawić otwarty.
    Arbiter
    Level 15  
    Mamy taką instalację z piecem na węgiel i naturalnym obiegiem grawitacyjnym oraz na pompkę (zamykamy grube rury, otwieramy cienkie i włączamy pompę). Głównie jednak instalacja chodzi na grawitacji. Pompkę włączamy tylko gdy kocioł wymyka się spod kotroli i zaczyna gotować wodę.

Zwróć uwagę ze pompka pobiera prąd około 40W na 1 biegu i jesli bedziesz palił 24/dobę, dojdzie jakiś koszt prądu
    Skib4you
    Level 7  
    Arbiter wrote:
    Mamy taką instalację z piecem na węgiel i naturalnym obiegiem grawitacyjnym oraz na pompkę (zamykamy grube rury, otwieramy cienkie i włączamy pompę). Głównie jednak instalacja chodzi na grawitacji. Pompkę włączamy tylko gdy kocioł wymyka się spod kotroli i zaczyna gotować wodę.

Zwróć uwagę ze pompka pobiera prąd około 40W na 1 biegu i jesli bedziesz palił 24/dobę, dojdzie jakiś koszt prądu

U mnie pompka chodzi w automacie cały czas, mam tylko obieg na rurach o dużej średnicy.

Proszę o jakieś podpowiedzi, mogę zamieścić zdjęcia obecnego układu jeśli ułatwi to wasza pomoc dla mnie.
  • Helpful post
    nodzy
    Level 18  
    Wpakujesz się w taki kanał że przeklniesz dwa razy ten pomysł. Mało wody w układzie to przy piecu gazowym lub dozowanym jest ok ale jak używsz paliwa np. węgla to jak w takim układzie zasypać na noc żeby do rana grzało? Chyba że masz pięc z dmuchawą i elektronicznym sterowaniem ale jak zwykły to rurki pex odpadają, zagotuj raz i po instalacji. A jak przyjdzie -20 to trzeba grzać. Na rurkach jest napisane do jakiej temperatury wytrzymują i na pewno nie jest to setka. Chyba że są jakieś nowe których nie widziałem.
    Sstalone
    Level 30  
    Witam,

Skib4you wrote:
    Dzień dobry, tak jak w temacie posiadam taką instalacje. Moim zamysłem jest przerobienie jest części piwnicznej i kotłowni, ponieważ mam rury doprowadzenia i odprowadzenia zaczynając od pieca na paliwo stałem 2 1/2' przechodzącą w 1' na pion jest ich (4 w tym 1 jest na 1 grzejnik). Moim pomysłem jest wprowadzenie przy piecu 2 belek rozdzielacza c.o. (połączenie piec-belki z rurek 1') na oba biegi wody i wyprowadzenie od nich rurek pex alu 3/4' na wszystkie piony. Zamontowanie pompy na powrocie. Teraz moje pytanie i prośbą jest podpowiedz, czy jest to dobre rozwiązanie i czy powinienem dodać jeszcze jakieś elementy do układu?

Jak chcesz uzyskać jakąś konkretną odpowiedź, to narysuj schemat jak jest i jak chcesz żeby było, albo wrzuć jakieś zdjęcia.

Dla układu CO z piecem na paliwo stałe dobrze jest jak jest dużo wody w instalacji, jak jest układ grawitacyjny. Nawet producenci pieców gwarantują ich sprawność przy zastosowaniu zbiornika akumulacyjnego. Piec CO powinien pracować przy wysokiej temperaturze, gdy masz mało wody w układzie, wtedy temperatura bardzo łatwo może się wymknąć spod kontroli ...
    Ja taką instalację przerabiałem z 10 lat temu właśnie z powodu orurowania na najniższej kondygnacji, z powrotem jednak zastosowałem rury metalowe o dużych średnicach. Ponieważ zastosowałem instalację jednorurową, mam grube ściany 40 cm, mogłem takie rury biegnące z góry do dołu w ścianie ukryć.

Pozdrawiam
    Skib4you
    Level 7  
    Skib4you wrote:

Dziękuję z góry za pomoc >Kamil<

Więc piec posiada sterownik, dmuchawe i pompe. Układ jest otwarty i taki zostawiam dodaje 2 załączniki dom 2 to obecny stan żeczy a dom 3 to moj zamysł (rozwarzam boiler c.w.u. lub c.o./c.w.u.
  • Helpful post
    Sstalone
    Level 30  
    Witam,

Skib4you wrote:
    Więc piec posiada sterownik, dmuchawe i pompe. Układ jest otwarty i taki zostawiam dodaje 2 załączniki dom 2 to obecny stan żeczy a dom 3 to moj zamysł (rozwarzam boiler c.w.u. lub c.o./c.w.u.

Z tych załączników, nie bardzo wiem co chcesz zrobić?
    Ja odczytuje je tak, że likwidujesz 2 grzejniki na najniższej kondygnacji, oraz powrót do pieca (dolne rury). Pozostała instalacja pozostaje bez zmian, grzejniki te same i doprowadzenia? Zlikwidować grzejniki możesz również bez przeróbki instalacji.

Pozdrawiam.
    Skib4you
    Level 7  
    Wszystkim bardzo dziękuję za pomoc problem rozwiązałem poprzez instalację piecyka gazowego zamówienie firmy która się tym zajmuje. Dofinansowanie czyste powietrze.