Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Volux RT-200 - Termostat nie rozłącza grzałki, ciągła praca

30 Sty 2016 00:35 1962 11
  • Poziom 2  
    Witam

Mam problem z termostatem w grzałce volux rt-200. Wiem że pierwotnie była w nim grzałka 2kw ale się spaliła i została założona 1,4 kw i podpięta w widoczny sposób.

Przy nagrzanym bojlerze bez względu na ustawienie potencjometru termostat nie rozłącza grzałki i grzeje wodę cały czas. Potencjometr zaznaczony na rys.4 sprawdzony, kręcąc nim zakres zmienia się od 0 do 52.

Rys.3 Przedstawia zabezpieczenie 92°C/10A/250V, to powinno być wsunięte w grzałkę? Bo nie było...

Rys.1 i 2 Przedstawiają przewód, który nie jest nigdzie podłączony i nie wiem gdzie ma być, wiem tyle, że jak złącze jego końce to rozłącza przekaźnik i grzałka nie grzeje.

Tak więc co powinienem zrobić aby termostat działał prawidłowo?

Volux RT-200 - Termostat nie rozłącza grzałki, ciągła praca
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 25  
    Przekaźnik się wyłącza? Jeśli tak, to pominąłeś regulator i podłączyłeś grzałkę pod zasilanie.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 2  
    Przekaznik po wlaczeniu do sieci zalacza grzalke i chodzi caly czas do momentu wyciagniecia wtyczki. Wtedy slychac pykniecie.
  • Poziom 16  
    Pewnie temat dawno zamknięty ale mam na tapecie identyczny termostat. To co na rys oznaczone jest 1i2 to podłączenie do oryginalnego czujnika temperatury, którego tu brak! Zabezpieczenie termiczne to chyba tylko po to by nie spalić grzałki/przegrzać wody. Wg mnie wygląda na to, że ktoś majstrował i podłączył grzałkę na stałe a wsadził tylko zabezpieczenie termiczne na wszelki wypadek.
  • Poziom 11  
    W moim RT-200 nie chce załączyć się przekaźnik, dioda się zaświeca. Gdy na tranzystorze - tym bliżej przekaźnika - zewrę na ułamek sekundy emiter z bazą - wtedy przekaźnik załącza, ale po ponownym zgaśnięciu i zaświeceniu diody świecącej przekaźnik się nie załącza. Napięcie na cewce przekaźnika 5,1-5,2V, w momencie zwierania tranzystora spada do zera, przekaźnik załącza i napięcie wraca do tych samych wartości. Tranzystor BC557 - wymieniałem na BC558(taki miałem pod ręką), ale bez efektu. Układ regulacji temperatury działa - po nagrzaniu termistora dioda gaśnie i załączony "ręcznie" przekaźnik rozłącza, po ochłodzeniu zaświeca, ale przekaźnik nie załączy. Cewka przekaźnika jest na 12V. Gdzie może być błąd?
  • Poziom 16  
    Sprawdziles kondensatory ? Mialem podobne efekty jak kondensatory tracily parametry i przekaznik mial za malo pradu zeby sie zalaczyc..
  • Poziom 11  
    Kondensatory wymieniłem na nowe przedtem , ponieważ przekaźnik w ogóle nie załączał. Wtedy były też zimne luty na tranzystorach. Zaczęło wszystko działać, po miesiącu występuje sytuacja opisana w poprzednim poście, czy przekaźnik nie załącza. Spróbuję jeszcze raz sprawdzić te kondensatory.
  • Poziom 10  
    Hej udało Ci się naprawić termostat?
    U mnie jest dokładnie tak samo. zwarcie tranzystora powoduje załączenie przekaźnika. Bez tego mam 5v na cewce przekaźnika i się nie załącza.
    Wymieniłem kondensatory, ale to nie pomogło...
  • Poziom 11  
    Niestety nie. Mam tak samo 5V na cewce przekaźnika. Doraźnie wyciągnąłem 2 kable na zewnątrz i robię zworkę przełącznikiem zewnętrznym.
  • Poziom 2  
    Hej, Załączam schemat regulatora Volux RT-150 1500W do bojlera 60l. Miałem problem, bo grzałka pracowała na okrągło. Co ciekawe, termistor był sprawny. Profilaktycznie wymieniłem tranzystory, scalak, rezystor 47k (był przegrzany). Ale dopiero po wymianie kondensatorów termostat zaczął poprawnie pracować. Po sprawdzeniu wylutowanych kondensatorów okazało się, że 47uF był uszkodzony (zero pojemności).
    Z ciekawości narysowałem schemat z płytki. To druga, poprawiona wersja, ale powinna pomóc w szukaniu usterki.
    Pozdrawiam wszystkich Elektrodowiczów!
  • Poziom 2  
    Errata. Zapomniałem dorysować rezystora 43k równolegle z potencjometrem (na schemacie potencjometr jest zwarty).
  • Poziom 11  
    Niestety u mnie ta grzałka "zmarła" po trzech miesiącach od doraźnej naprawy - nastąpił przeciek wody środkową rurką - tam, gdzie włożony jest czujnik temp.
    Wytrzymała tylko 5 lat.
    Nowa grzałka z tymi samymi oznaczeniami to już inny temat - wszystko jest w SMD.