Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPC - Podział sygnału w mieszkaniu - czy wykonany poprawnie ?

30 Sty 2016 00:48 3663 10
  • Poziom 21  
    Witam,

kilka dni temu podłączono mnie do sieci UPC. Z multitapa położono do mojego mieszkania taki przewód:

CCS czyli stalowy drut, który jest tylko pomiedziowany, ależ słaby ten przewód ...

W lokalu wykorzystano stare okablowanie po poprzedniej TVK mające z 20 lat ale z miedzianą żyłą platerowaną antykorozyjnie i w podwójnym ekranie.

Usunięto z obu pokoi takie gniazda.

Po wejściu nowego przewodu do mieszkania założono rozgałęźnik który podzielił sygnał na dwa pokoje. W pierwszym pokoju zaprasowano na stary kabel wtyk kompresyjny i przy pomocy beczki oraz kawałka tego słabego przewodu i wtyku F z przejściówką na wtyk IEC doprowadzono sygnał. Chwilowo przewód ten leży bezużytecznie a dlaczego to zaraz opisze.

W drugim pokoju założono taki sam rozgałęźnik jak na wejściu do mieszkania

i podłączono z niego modem kablowy oraz dekoder TV cyfrowej.

Nie mam nigdzie zwrotnicy ani filtru kanału zwrotnego, modem dla DS pokazuje moc od 3 do 4 dBmV a dla US równo po 50 dBmV dla wszystkich kanałów. Wydaje mi się to nieco za dużo. Sprawdzając np. dane innego rozgałęźnika wynika że ma on tłumienie dla kanału zwrotnego aż 23 dB co dla kaskady dwóch sztuk daje już 46 dB plus kilka dB na kablu no i mam odpowiedź wysokiej mocy modemu. Dla zwrotnicy jest do zwykle 2 dB... Może lepiej zastąpić pierwszy rozgałęźnik odgałęźnikiem z tapem 6 dB do pierwszego pokoju a drugi jakąś zwrotnicą z dwoma wyjściami DATA ?

Czy wymieniać ten lipny przewód w pierwszym pokoju od beczki do wtyku IEC i od drugiego rozgałęźnika do modemu i dekodera na prawdziwie miedziany ? Bo z tym w pionie to już raczej pozamiatane ...

I teraz pytanie: czy tak leżący luźno kabel bez gniazda nie psuje impedancji w sieci ? Nie podłączam tam też ani nagrywarki DVD z tunerem DVB-T/C MPEG4 HD ani TV analogowego bo boję się, że kanał zwrotny w modemu mi je przesteruje albo analogowa głowica TV wprowadzi jakieś zakłócenia do całej sieci ...
  • Poziom 43  
    Ten standardowy kabel to tzw. 'Trishield'' przez nich stosowany, spełnia ich wymagania. Podobnie reszta elementów. Instalacja pod internet i tv cyfrową więc nie trzeba blokady kanału zwrotnego. Jak chciałeś wyjście na analog to monter ma obowiązek gratis zamontować we wskazanym miejscu gniazdo z blokadą KZ i podłączyć Twój telewizor lub tuner.

Rozdzielacz leży na parkiecie i w niczym to nie przeszkadza o ile się o niego nie potykasz. Estetyczniej byłoby dać gniazdo na ścianę i w nim schować rozdzielacz.

Sygnał mieści się w normie choć upstream mógłby być niższy. Instalacja wykonana wg. nowych standardów firm podwykonawczych, czyli tanio, szybko i do widzenia.

Czy jest sens poprawiać na siłę? Moim zdaniem jak się wie jak i umie to zrobić, a także ma za grosze markowe elementy to jest sens, a w przeciwnym razie po prostu jest to dopłacanie do tego co monter i UPC wzięło za instalację więc prościej złożyć rezygnację w ciągu 14 dni podać w niej powój "niechlujna instalacja". Odezwie się ktoś od nich, zaproponuje wizytę technika ponownie. Kiedy się zjawi należy go dopilnować, aby zrobił wszystko estetycznie, dał gniazda, podłączył wszystko zgodnie z zasadami sztuki i wytycznymi UPC. Na koniec sprawdzenie sygnału i transferu. Będzie OK, technik może iść. Nie da rady, bo nie umie lub nie chce - nie podpisujemy papierków i kolejne zgłoszenie.
  • Poziom 21  

Mam możliwość tanio kupić taką nową zwrotnicę. Myślę, że byłaby ona idealna do pokoju z modemem i dekoderem TV cyfrowej z kanałem zwrotnym + gratis gniazdo RTV, które zaślepić mogę terminatorkiem 75Ω.

Z tym że ma ona 9 dB tłumienia dla kanałów downstream. Czyli musiałbym zamienić pierwszy rozgałęźnik na np. odgałęźnik z tapem np. 9 dB tłumienia do zasilenia drugiego pokoju i dać gniazdo końcowe z filtrem kanału zwrotnego lub tłumik kanału zwrotnego i przenieść ten rozgałęźnik Teleste z pokoju z modemem do drugiego pokoju.

Czy inaczej myślicie to rozwiązać ?
  • Poziom 43  
    Widzę, że na siłę chcesz robić sam "po uważaniu" w celu poprawienia parametrów dla i tak poprawnie działających usług. Powodzenia skoro chcesz dopłacać i poprawiać po techniku, który wziął za to Twoje pieniądze.
  • Poziom 21  
    Po prostu wolę dopłacić za swoje te góra 30 zł niż robić zamieszanie z rezygnacją lub składaniem reklamacji i stwarzać kłopoty tym monterom. Tym bardziej, że te oszczędnościowe wykonywanie instalacji to przykaz UPC a nie samodzielny pomysł techników, nie tylko ja tym jestem wzburzony, w sieci wiele osób ma podobnie. Więc lepiej zostawmy kwestię tych 25 zł (17 zł za zwrotnice plus te 8 za tap to nie majątek) a skupmy się na sprawach technicznych.
  • Poziom 43  
    elektronik123456789 napisał:
    Po prostu wolę dopłacić za swoje te góra 30 zł niż robić zamieszanie z rezygnacją lub składaniem reklamacji i stwarzać kłopoty tym monterom. Tym bardziej, że te oszczędnościowe wykonywanie instalacji to przykaz UPC a nie samodzielny pomysł techników, nie tylko ja tym jestem wzburzony, w sieci wiele osób ma podobnie.
    Pisałem już - oni mają swoje dość rygorystyczne normy zakładowe (z których są surowo rozliczani) jesli chodzi o poprawność i estetykę instalacji. Jesli podwykonawca olewa temat, a klienci nie mają wiedzy, że mogą się czegoś domagać to nie znaczy, że wszystko jest OK. Montaż 1 gniazdka z blokadą KZ pod analog jest ich obowiązkiem. Dodam, że trzeba zażądać podłączenie telewizora i sprawdzić wszystkie kanały, czy nie śnieży itd. itp. zamiast później samodzielnie walczyć z ewentualnymi problemami.

Tym bardziej, że te oszczędnościowe wykonywanie instalacji to przykaz UPC a nie samodzielny pomysł techników
    Oszczędnościowe o tyle, że już nie dają zwrotnic, ale nadal powinny to być elementy wysokiej jakości, najlepiej z izolacją galwaniczną i obowiązkowo zabezpieczeniem przepięciowym. Takiego nie dostałeś, a przypominam, że jesteś materialnie odpowiedzialny za sprzęt (dekoder/modem).

Więc lepiej zostawmy kwestię tych 25 zł (17 zł za zwrotnice plus te 8 za tap to nie majątek) a skupmy się na sprawach technicznych.
    Nie podałeś szczegółowych danych, dlatego sugerowałem, abyś zlecił to serwisowi dostawcy i tylko skontrolował sygnał i modele elementów. Technicznie - zmierzyć sygnał na wejściu, obliczyć straty (tłumienność kabla, rozdzielaczy), dobrać elementy, zapłacić, zamontować.

Na zakończenie dodam, że tym samym tracisz gwarancję na instalację więc jak kiedyś wezwiesz serwis i zorientują się, że robiłeś zmiany, to wizyta może być płatna. Jeśli mając to wszystko na uwadze nadal chcesz finansować cudze partactwo/nadmierne oszczędności, Twoja sprawa.
  • Poziom 21  
    Więc stało się. Dokonałem poprawy wykonania instalacji w następujący sposób. Na wejściu sygnału do domu ze skrzynki UPC zainstalowałem zwrotnicę multimedialną Telkom Telmor GMDF-353 z pełną separacją galwaniczną:

Z obu wyjść tej zwrotnicy prowadzi przewód po dawnej telewizji kablowej, miedziany z pocynowaną żyłą i w podwójnym ekranie.

Przewód biegnący do pokoju z TV analogową oraz nagrywarką DVD z tunerem DVB-C podłączyłem do gniazda RTV zwrotnicy z blokadą kanału zwrotnego i zakończyłem jednym z rozgałęźników Teleste BSS2 oraz tymczasowo w wyjścia rozgałęźnika wkręciłem rezystory terminujące.

Drugi przewód podłączony do portu DATA w zwrotnicy zakończony jest takim samym rozgałęźnikiem z którego podłączony jest modem oraz dekoder z kanałem zwrotnym.

Poziomy sygnału z modemu po przeróbce:

Osiągi łącza:

Jak widać wszystko działa prawidłowo, moc upstream spadła z 51 do 48 dBmV. W obu pokojach także poziom tłumienia jest bardzo zbliżony.

jurek.adam napisał:
    powinny to być elementy wysokiej jakości, najlepiej z izolacją galwaniczną i obowiązkowo zabezpieczeniem przepięciowym. Takiego nie dostałeś, a przypominam, że jesteś materialnie odpowiedzialny za sprzęt (dekoder/modem).

Obecnie zwrotnica posiada już pełną izolację galwaniczną. Jednak moim zdaniem takie rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Jak wiadomo na ekranie głowicy w TV często potrafi pojawiać się napięcie ok. 115V z powodu filtra antyzakłóceniowego, a mój nowy TV podobnie jak nagrywarka nie ma styku ochronnego we wtyczce. Bez izolacji galwanicznej i dzięki połączeniu oplotu TVK do uzbrojenia budynku i GSU przewody i rozgałęźniki nie były pod napięciem. Obecnie przez separację cała wewnętrzna sieć będzie pod napięciem i teraz dopiero pewnie będzie czuć mrowienie i inne efekty.
  • Poziom 43  
    Kablówka w całym budynku jest uziemiona, a Twoje urządzenia mają zasilanie z zerowanej sieci elektrycznej. Problem jest właśnie w filtrach przeciwzakłóceniowych w telewizorze/nagrywarce. Jak podłączysz je do uziemionej kablówki to kopie przez prądy wyrównawcze.

I tu właśnie pomaga izolacja galwaniczna, ale pełna, dwubiegunowa, czyli musi być w obydwie strony. Jest też minus - instalacja kablówki za izolatorem "traci" uziemienie.
  • Poziom 21  
    Czyli tak jak pisałem, dzięki zwrotnicy z pełną separacją nie kopie przy podłączaniu kablówki do sprzętów natomiast na ekranach w całej instalacji za zwrotnicą będzie panować pewne napięcie względem styków ochronnych lub np. grzejnika. Ponieważ obecnie nie zaleca się montażu zwrotnic bez separacji galwanicznej, musiałbym pewnie podłączyć TV i nagrywarkę poprzez kolejne separatory albo podłączyć uziemienie do obudowy zwrotnicy (uziemienie, nie zerowanie).
  • Poziom 43  
    Można poprawiać dalej :) I tak zrobiłeś lepiej niż technik więc daję plusa.
  • Poziom 43  
    Ponieważ obecnie nie zaleca się montażu zwrotnic bez separacji galwanicznej, musiałbym pewnie podłączyć TV i nagrywarkę poprzez kolejne separatory albo podłączyć uziemienie do obudowy zwrotnicy (uziemienie, nie zerowanie).
    Jeśli jest taka potrzeba wymuszona konkretną sytuacją to stosuje się starsze modele zwrotnic bez separacji galwanicznej. Więc masz dwie możliwości:
    1) Kombinować z dalszą izolacją galwaniczną, przykład z innego wątku:
    https://obrazki.elektroda.pl/65_1266409565.gif
    2) Zamiast Telmor GMDF-353 dać model GMF-353 lub jego odpowiednik innej porządnej firmy (Technetix, Satel, Vector, Matt itp).