Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ustawienie dodatkowego zegara do odbiorników przy taryfie G12W

Krzysztof_L 30 Sty 2016 10:32 789 13
  • #1 30 Sty 2016 10:32
    Krzysztof_L
    Poziom 6  

Jak mnie wyśmiejecie lub ochrzanicie to trudno.mam taki problem, zmieniłem taryfę elektryczną z G12 na G12 W. Mam problem jak zaprogramować zegar na tę nową taryfę ,żeby nie zgłupiał lub nie włączał się w droższej taryfie.

Taryfa ma takie czasy taniej energii
    pn-Pt 13-15
    Sob-Niedz 00.00-24.00
    Pn-pt 22.00 -06.00

Teraz pytanie jak to zaprogramować ,żeby zegar nie zgłupiał?
    Z góry dziękuje za pomoc
    jeżeli wybrałem zły dział zapytania przepraszam.
    Krzysztof Leczkowski

• #2 31 Sty 2016 09:33
    WRadek
    Poziom 20  

Mam taka sama taryfe. U mnie wyglada to tak: ze energetyka zamontowala mi licznik podwojny ze swoim zegarkiem. Ja nie moge tego ustawiac, bo zaplombowane wszystko. Gdy nadejdzie pora licznik sie przelacza na ten drugi. I tyle. Ty nie powinienes ingerowac w ich zegary :). Sam musze pilnowac, zeby pranie wlaczy w II taryfie :) Jesli masz licznik energii z tylko jednym wskazaniem, to przyjda wymienic na taki podwojny.

• #3 31 Sty 2016 13:36
    Krzysztof_L
    Poziom 6  

Problem jest inny. Ja pilnować ok.Ale np jeżeli mam piece elektryczne i termę to nie mam jak ich sterować,muszę mieć "pod zegary" ,żeby się prawidłowo załączały.Nie ingeruję więc w licznik ,oni swój ustawili jakimś programem komputerowym,a ,mnie nawet nie bardzo umieli powiedzieć jak ustawić "pod zegary" do pieców i termy.O takie coś pytam
    Pozdrawiam
    Krzysztof Leczkowski

• #4 01 Lut 2016 11:25
    WRadek
    Poziom 20  

A nie wystarczy jak użyjesz takiego czegoś, co się nazywa zegar dobowy? To pozwala załączać urządzenia w wybranym czasie danego dnia, lub bardziej skomplikowane mają kilka możliwości włącz / wyłącz na każdy dzień tygodnia.
    Można je kupić jako wkładane do gniazdka, lub na szynę DIN do rozdzielni elektrycznej. W Google grafika wpisz "włącznik dobowy" to zobaczysz o co mi chodzi.

Ale wiesz kiedy jest załączona II taryfa? W sensie coś Ci daje jakiś znak? Bo ja mam taki dodatkowy ogromny przekaźnik do załączenia ogrzewania elektrycznego. I widzę też zegarek z ekranem LCD, który zainstalowała energetyka.

Używając tych włączników dobowych, jedyne czego musisz pilnować, to żeby Twoje zegary i ten energetyki działały tak samo.

Nie masz tak, że wyprowadzili Ci jedno zasilanie, które jest sterowane ich zegarem?

• #5 01 Lut 2016 16:39
    Krzysztof_L
    Poziom 6  

No właśnie nie mam oddzielnego kabla do zasilania II taryfy.Od domu do końca działki mam ponad 70 m.Nie ma jak wkopać kabla jeszcze jednego.tzn. może jest ale koszty.Chodzi mi właśnie o zaprogramowanie tego dobowego(tygodniowego ) zegara.Ja go zaprogramowałem ,ale mam wątpliwości czy prawidłowo.W tej materii potrzebował bym Waszej pomocy.
    Pozdrawiam
    Krzysztof Leczkowski

• #6 01 Lut 2016 16:50
    WRadek
    Poziom 20  

Oj. To ja już Ci tutaj nie pomogę. Bo każde z tych urządzeń ma to po swojemu. Na dodatek za daleko mi do Ciebie, więc nie zobaczę.

• #7 01 Lut 2016 17:40
    Krzysztof_L
    Poziom 6  

Szkoda ,boję się ,że to przerasta moje możliwości.Jakoś tam poustawiałem,ale nie wiem czy dobrze,a zegar ma w piwnicy z trudnym wejściem.Może ktoś będzie wiedział.Najbardziej obawiam się tych spotkań programów w poniedziałek i piątek.
    Pozdrawiam
    Krzysztof Leczkowski

• #8 13 Paź 2016 17:42
    aaanteka
    Poziom 35  

Kolego przecież sam sobie odpowiedziałeś:

Krzysztof_L napisał:
    Taryfa ma takie czasy taniej energii
    pn-Pt 13-15
    Sob-Niedz 00.00-24.00
    Pn-pt 22.00 -06.00
    .

w tych przedziałach czasowych urządzenia grzewcze jak terma mogą pracować maksymalnie .
    Oczywiście należy uwzględnić rodzaj instalacji ,jej parametry i włączanie jednoczesne kilku różnych urządzeń . Nic nie piszesz jakich to pieców używasz i do czego .
    Jeżeli to jest kwestia ogrzewania pomieszczenia , to trzeba dopracować kompromis. Nie zrobisz tego na przekaźnikach czasowych ,tylko na termoregulatorze odpowiednio zaprogramowanym do utrzymywania temperatury optymalnej lub nawet wyższej w czasie drugiej taryfy oraz utrzymywanie temperatury minimalnej w czasie taryfy pierwszej ( nie można przecież nie dogrzewać pomieszczenia jak temperatura na zewnątrz powiedzmy -10°C) .

• #9 14 Paź 2016 23:40
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Krzysztof_L napisał:
    a zegar ma w piwnicy z trudnym wejściem

I co piece też w piwniwnicy zamontowałeś tak jak ten sterownik czasowy?

Dodano po 1 [minuty]:

Przypomina mi się programowanie czasowe dzwonów, co by proboszcza 0,5 h przed mszą budziły.

• #10 15 Paź 2016 09:08
    2N3866
    Poziom 29  

Krzysztof_L napisał:
    Jak mnie wyśmiejecie lub ochrzanicie, to trudno. Mam taki problem, zmieniłem taryfę elektryczną z G12 na G12W. Mam problem, jak zaprogramować zegar na tę nową taryfę, żeby nie zgłupiał lub nie włączał się w droższej taryfie.

Taryfa ma takie czasy taniej energii:
    Pn-Pt 13.00-15.00
    So-Ni 00.00-24.00
    Pn-Pt 22.00-06.00

Teraz pytanie, jak to zaprogramować, żeby zegar nie zgłupiał?

Ja mam w szafce przy granicy licznik z zegarem. Brak możliwości wyprowadzenia sygnału "tania taryfa" do domu. Energetyka odmówiła.

Dlatego na tablicy bezpiecznikowej w domu mam 3 programatory tygodniowe dla 3 grup odbiorów. Wśród programów tygodniowych "dni robocze" (Pn-Pt) i "dni wolne" (So-Ni) są najbardziej typowe i każdy programator je będzie mieć.

Kłopot polega na tym, że:
    - zegar energetyki chodzi, jak chce, i z czasem rośnie odchyłka od czasu urzędowego (poprzedni się spieszył pod koniec o 20 minut, obecny się spóźnia już o 15 minut);
    - zegar energetyki to "programator roczny" (sam przełącza się na czas letni/zimowy), a ja muszę moje programatory przełączyć ręcznie w określone dwie noce w roku;
    - każdy programator tygodniowy ma własny wzorzec sekundy, więc się rozjeżdżają względem siebie i programatora energetyki.
    Piękna okazja, żeby wykonać własny potrójny zegar z bogatymi możliwościami programowania i samoprzełączania, ale nie ma w życiu na to czasu.

Dlatego:
    - cyklicznie (raz na miesiąc-dwa) koryguję zegary na tablicy bezpiecznikowej względem zegara z szafki przy płocie;
    - ręcznie przestawiam wszystkie programatory przy zmianie czasu urzędowego;
    - ustawiłem margines bezpieczeństwa na rozjazd czasu w programach programatorów, np. zamiast 13:00-15:00 jest 13:05-14:55.

Ja mam takie jak niżej (ZExT), ale są też w wersji na gniazdo z identyczną funkcjonalnością programowania, dostępne nawet w sieciowych marketach budowlanych (tylko że tam drogo). Na pewno tablicowe są wykonywane również w wersji rocznej (np. robi takie Zamel, F&F) - odpada ręczne korygowanie przesunięcia czasu urzędowego.
    Ustawienie dodatkowego zegara do odbiorników przy taryfie G12W

• #11 15 Paź 2016 15:25
    aaanteka
    Poziom 35  

Najbardziej enegobiorcze są urządzenia grzewcze ,dlatego już od dawna dostępne są termoregulatory programowalne jak przykładowo :CRT-04,TVR295,LTE-19, Devireg Touch i wiele innych.
    Po co panowie wyważać otwarte drzwi?

Jeżeli zegar energetyki ma aż takie odchyłki należy zgłosić jego uszkodzenie i zostanie wymieniony zgodnie z przepisami. Panowie ,to nie tylko wy oszczędzacie ale również dostawca energii ,bo nie ma przciążonych ,przestarzałych linii przesyłowych (bo tylko wtedy energia jest tańsza i tam są tylko oferowane dwie taryfy) . Wystarczy logicznie pomyśleć odchyłka 15-20 minutowa przy kilkuset odbiorcach przez powiedzmy 100 dni indukuje dość z naczne straty dla wszystkich.

2N3866 napisał:
    Ja mam w szafce przy granicy licznik z zegarem. Brak możliwości wyprowadzenia sygnału "tania taryfa" do domu. Energetyka odmówiła.

Trochę nie rozumiem , to znaczy jakiego sygnału?

Generalnie większość obecnie montowanych urządzeń posiada sygnalizację w postaci kontrolki LED. Można ten sygnał bezstykowo wykorzystać do odpowiedniego sterowania załączania urządzeń . Wystarczy fotodioda, komparator i przekaźnik,ale to dla tych którzy trochę się zajmują elektroniką.

• #12 15 Paź 2016 15:45
    2N3866
    Poziom 29  

aaanteka napisał:
    2N3866 napisał:

Trochę nie rozumiem, to znaczy jakiego sygnału?

Sygnału z zegara przełączającego licznik. Pierwotnie był to zegar na szynie, który po prostu podawał zwarcie na licznik. Prawdopodobnie bali się, że można na drugim końcu kabla wymusić zwarcie imitujące zwarcie od zegara.

Obecnie mam licznik ze zintegrowanym zegarem, chyba przystosowany już do zdalnego odczytu. Jedyna dioda LED to dioda migająca w takt naliczania zużycia. Aktualna taryfa jest wyświetlana na wyświetlaczu LCD (cyklicznie zmienia się godzina, data, taryfa, stan licznika I, stan licznika II itd.). Pomysł z czujnikiem fotoelektrycznym odpada. Licznik nie ma też wyjścia sygnału "tania taryfa aktywna".

Ale to nie ja mam kłopot, tylko kolega autor wątku. Ja przywykłem, kolega autor pytał, to odpowiadam, proponuję, dzielę się doświadczeniem...

• #13 15 Paź 2016 19:25
    aaanteka
    Poziom 35  

2N3866 napisał:
    Licznik nie ma też wyjścia sygnału "tania taryfa aktywna".

na pewno ma takie wyjście tylko zakład energetyczny ci nie udostępnia jego wyjście .
    Należy wnikliwie odczytać regulamin lokalnego dostawcy , bo być może taką opcję można uzyskać za opłatą.
    U nas jest to standardowa opcja ,nawet dla zakładów produkcyjnych, działalności gospodarczej.

Tylko mnie ciekawiło, bo ktoś mówił o całkowicie odrębnym obwodzie zasilanym z drugiej taryfy. Raczej dziś już nie stosowane rozwiązanie ze względu na znaczny koszt proporcjonalnie do korzyści. Stosowane wyłącznie tam gdzie naprawdę jest kłopot z liniami przesyłowymi , zwykle przy taryfie od 23:00- 5:00.

• #14 15 Paź 2016 20:00
    janek1815
    Poziom 38  

Jak wychodzicie na tej taryfie g12w. To znaczy co jest bardziej opłacalne g12 czy g12w. Niestety moja taryfa g12e nie będzie dostępna już w 2018 r i będzie potrzebna jej zmiana.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME