Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fotowoltaika, czy się opłaca ?

kylowaty 30 Jan 2016 13:07 5118 12
lampy.pl
    kylowaty
    Level 7  
    Witam, ostatnio startuje program na dofinansowanie na panele fotowoltaiczne. Niestety szczegółów apropo samej instalacji jest mało. Pewnikami jest to że od 65% do 85% zostanie refundowane. Przez 5 lat obsługa i konserwacja jest zapewniona za darmo przez urząd miasta.

Program uwzględnia panele o mocy od 2 do 5 kW. Osobiście pobieram 2900 kW rocznie. Będąc w urzędzie jedyną rzecz jaką się dowiedziałem to że będę musiał wyłożyć około 7tys zł.

Czytając regulamin jest napisane, że nie mogę wyprodukować więcej niż pobieram. Nie ma nic na temat sprzedaży do PGE. W okresie letnim jest największa produkcja energii w dzień, lecz w tym samym czasie najmniej przebywam w domu, 3 lodówki/pralka to jedne rzeczy które by bardziej korzystały z tej energii, chyba, że zamontowałbym duży bojler z grzałką.

Moje pytanie brzmi, czy mając tak niewiele danych jest sens iść w tym kierunku ? Czy to się opłaca ?
  • lampy.pl
    andrzej20001
    Level 43  
    Kolego możesz przybliżyć ten program? Ogólnopolski czy lokalny?
  • lampy.pl
    kylowaty
    Level 7  
    Jest to lokalny program, podać adres do programu ?
    kylowaty
    Level 7  
    nikt się nie zna, nikt nie doradzi ?
  • Helpful post
    marcinbbb
    Level 26  
    Jeśli pobierasz około 2,9MWh rocznie to instalacja dla Ciebie będzie 2kW. Z czego wyprodukujesz rocznie około 2MWh, jednak ja bym starał się Urzędowi udowodnić że moje zużycie po instalacji znacząco wzrośnie i wybrać opcję 5kW. Obsługa i konserwacja to tylko słowa nie ma żadnych "ruchomych" elementów więc co i kto miałby to konserwować? O te 5 lat zadba gwarancja producenta.

Jeśli Urząd pójdzie na układ i zrobi Ci 5kW dodajesz wattrouter i nic nie wypływa poza dom. Jeśli regulamin nic nie mówi o sprzedaży energii elektrycznej tym lepiej. Firma która instaluje sprzęt pewnie o to zadbała tzn. Panele i cała reszta jest własnością firmy przez dajmy na to 5 lat, po tym czasie przechodzi na Twoją własność. I tym samym może być tak że nadwyżki są liczone jako zysk firmy instalującej?
    snaffie
    Level 13  
    To jest program dla gmin jako PROW. Trzeba szukać w swoim województwie. Takie programy były już dostępne w ubiegłym roku, w niektórych gminach montowane były kolektory w innych panele PV. Pewnie chodzi o to, że (o ile przy kolektorach nie ma tego problemu) korzystając z tego programu w ogóle nie można odsprzedawać nadwyżek energii. Musi być aktywowana blokada na falowniku, która nie pozwala pompować energii do sieci - to wymóg w umowie.
    kylowaty wrote:
    podać adres do programu ?

Swoją drogą, mógłbyś podać.
    Pozdrawiam.
    marcinbbb
    Level 26  
    snaffie wrote:
    (...) Musi być aktywowana blokada na falowniku, która nie pozwala pompować energii do sieci - to wymóg w umowie.
    Pozdrawiam.

Jak to się odbywa, aktywują blokadę która nie wyprodukuje niż zakładane 2MWh rocznie, czy opomiarują całą instalację i inwerter będzie produkował dokładnie tyle ile w danej chwili jest pobór prądu?
    Pierwsza opcja nie zabezpiecza przed "wypływem prądu do sieci" a o drugiej sie nie wypowiem bo nie wiem jak może to być zorganizowane.
    kylowaty
    Level 7  
    http://opolelubelskie.pl/sites/default/files/regulamin_0.pdf

Jesli będzie ta blokada na wypływ przez te 5 lat kiedy to gmina się będzie nimi zajmowała to czy jest sens się w to pchać. Jeśli koszt wyniósł by koło7-10tys. Czy wyjdę na tym na plus ? Czy po tych 5 latach będzie możliwa odsprzedaż nadwyżek do PGE ?
    marcinbbb
    Level 26  
    Przeczytałem regulamin ładnie to wygląda ale...
    wyrwane z kontekstu:
    5.Właściciel zobowiązuje się do podpisania umowy nieodpłatnego użyczenia części nieruchomości, w celu montażu instalacji, na czas realizacji projektu oraz na 5 lat po jego zakończeniu.

US czepia się tego tematu chciałem udostępnić część budynku gospodarczego na działalność gospodarczą za free. UM przekazuje info do US i zaczynają się telefony a dlaczego za darmo? Bo to moja żona... A no to umowa użyczenia bo rodzinie można, ale "obcym już nie" znaczy można ale US mówi ile się powinno należeć i ile trzeba zapłacić od tego podatku. Później UM robi odpowiednie wpisy na gruncie/budynkach mieszkalnych ile udostępniacie m2 i od tego liczą sobie podatki od gruntów. Przerabiałem to 3 tyg. temu.

A nie przepraszam napisali to: W przypadku współwłasności nieruchomości wszyscy współwłaściciele muszą wyrazić zgodę na użyczenie nieruchomości na cele projektu (podpisać umowę użyczenia)
    Szkoda że nie powiedzieli co się z tym wiąże
    kylowaty
    Level 7  
    Czyli dać sobie z tym spokój czy na ryzyko ?
  • Helpful post
    marcinbbb
    Level 26  
    Nie no brać ile wlezie dasz radę 5kW brać, nie dasz rady bierz 2kW lub ewentualnie kolektory słoneczne. Mam to i to jedno i drugie bardzo się przydaje w sumie sam nie wiem co bardziej.
    kolektory to ciepła woda przez pół sezonu i nie trzeba palić w kotle lub odpalać grzałki elektrycznej ( której nie mam ). Ale z drugiej strony grzianie cwu prądem z PV to trochę przerost formy nad treścią ale to na inny temat.

Brać, Brać i jeszcze raz brać za takie pieniądze ( pomijając że 5 lat są własnością gminy ) przez kolejne 20 sam swoje zaoszczędzisz. Niestety... u mnie ten temat przez gminę był przerabiany rok temu szukali min. 25 osób znalazło się 22 osoby i dupa blada. Więc nie ciesz się za wczasu że Ci coś założą.
    kylowaty
    Level 7  
    Dzisiaj w gminie były przyjęcia wniosków, ludzie się w środku nie mieścili...

Dziękuję za wszystkie rady. Do zamknięcia