Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prostownik 650 do akumulatorów 12V

MAREK MRK 30 Jan 2016 13:59 16296 46
Automation24.pl
  • Prostownik 650 do akumulatorów 12V
    Witam, chciałbym przedstawić prostownik do ładowania akumulatorów 12V wykonany na zlecenie. Niestety nie mam zdjęć z budowy, ale już gotowego prostownika.
    Za podstawę do budowy posłużył prostownik telekomunikacyjny Tebechop 650. Jako "ramę" obudowy wykorzystałem leciwy komputer Compaq Evo.
    Po pozbawieniu frontu, wnętrzności (oprócz wentylatora) i tyłu była prawie gotowa obudowa. Jako front i tył użyłem alucobond.
    Opisy wykonane na folii bezbarwnej samoprzylepnej wydrukowane na drukarce laserowej. Może nie wygląda to pięknie, ale spełnia swoje zadanie. Myślałem o wydrukowaniu całego panelu, ale niestety nie miałem technicznie możliwości, bo dość szeroki (9,5cm x 33cm).

    Prostownik po przeróbce ma dobry zakres (6-60V) oraz (0,2-16A).
    W prostowniku wykorzystałem 2 napięcia, ładowanie 14,4V oraz bufor 13,8V, wybór za pomocą przełącznika. Natomiast zakres prądu ładowania 1-12A (10-120Ah). Tutaj wybór prądu realizowany jest za pomocą przełącznika 12-pozycyjnego. Ze skokiem co 1A.
    Do wyboru prądu oraz napięcia użyłem mostka rezystorowego (na zdjęciu na próbę w czarnej izolacji) połączanego z przełącznikami. Docelowo mostek został wymieniony i zamontowany obok płytek zasilacza.
    Dodatkowo na panelu znajduje się bezpiecznik wyjściowy, a na tyle bezpiecznik wejściowy.
    Miernik na froncie realizuje pomiar napięcia i aktualny prąd ładowania. Zasilanie miernika wzięte z płytki zasilacza, pomiar prądu odbywa się przy pomocy wbudowanego oryginalnie bocznika (również na płycie zasilacza). Prostownik pracuje w zakresie napięć wejściowych 187-264V. Posiada zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem, przed wzrostem napięcia wyjściowego oraz przed zwarciami.

    Całość została polakierowana, co zabezpiecza przed wilgocią. Powietrze zasysane z frontu wyrzucane jest na bok przez oryginalne wyloty. Wentylator podłączony przez rezystor dla ograniczenia obrotów. Wypadałoby próżniowo zaimpregnować trafa (obecnie impregnowane lakierem bez próżni), ale niestety fundusze były ograniczone. Mimo to wszystkie założenia i cele zostały osiągnięte.

    Poniżej kilka zdjęć i z góry przepraszam za jakość, i tu uwaga - na ostatnim zdjęciu widać zmatowienia na górze obudowy, w rzeczywistości tego nie widać na zdjęciu, jakoś tak dziwnie lampa odbiła światło. Kiedyś były tam nalepki, ale po wyczyszczeniu nie ma śladu.

    Prostownik 650 do akumulatorów 12V Prostownik 650 do akumulatorów 12V Prostownik 650 do akumulatorów 12V Prostownik 650 do akumulatorów 12V Prostownik 650 do akumulatorów 12V Prostownik 650 do akumulatorów 12V Prostownik 650 do akumulatorów 12V

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    MAREK MRK
    Level 18  
    Offline 
    MAREK MRK wrote 570 posts with rating 98, helped 5 times. Live in city Szczecinek. Been with us since 2009 year.
  • Automation24.pl
  • #2
    Wawrzyniec
    Level 38  
    Wykonanie ładne. Cóż więcej można powiedzieć bez schematu.
  • #3
    pier
    Level 24  
    Czy pomiędzy płytkami a spodem obudowy jest jakaś izolacja?
  • #4
    a_noob
    Level 23  
    Ogólnie prostownik bomba, więc tylko kilka drobnych zastrzeżeń.
    Przewody wielożyłowe dałeś celowo żeby ciągnąć prąd z kilku konektorów, czy po prostu takie miałeś? Trochę toporne się wydają przez to.
    Jak dla mnie to trochę za wielki, oczywiście rozumiem że obudowa z recyklingu więc to taka doczepka na siłę.
    Brakuje rączki/ek do przenoszenia na górze lub po bokach.
    No i gdyby automatycznie przełączał się na bufor po naładowaniu to już by było super extra.
  • #5
    MAREK MRK
    Level 18  
    Schematu niestety nie mogę udostępnić publicznie ze względu że jest to komercyjne urządzenie. Gdyby ktoś miał taki prostownik i chciał go przerobić to proszę śmiało pisać.
    Między płytkami a obudową nie ma żadnej izolacji, a same płytki są przykręcone do obudowy wraz z tulejkami stalowymi (uziemienie zachowane) 16mm więc przestrzeń jest spora i wg mnie wystarczająca, nie jeden taki wykonałem i nigdy nie miałem z tym problemów.
    Przewody dałem celowo takie ponieważ przy odwrotnym podłączeniu biegunów nastąpi zwarcie i przepalenie bezpiecznika frontowego, chciałem uniknąć uszkodzenia przewodów (dodam że są w izolacji gumowej i dobrze się układają a ich lekki zapas pozwala bezproblemowo otworzyć obudowę).
    Co do rączek to docelowo nie miałem wytycznych by były takowe, a prostownik będzie na 90% stał w 1 miejscu.
    Następna kwestia przełączanie ładowanie/bufor. Nie miałem powiedziane by była takowa opcja, a dorobić taką to nie problem. Wystarczy zamiast przełącznika ładowanie/bufor dać przekaźnik i włączać analogowo lub przez uP (w tej chwili są śmiesznie tanie) i po wykryciu spadku prądu ładowania do 0,1A przełącza z ładowania na tryb bufor.
  • #6
    eurotips
    Level 39  
    Wykonanie o 3 rozmiary za duże w stosunku do potrzeb. 16A to wystarczy przeróbka zasilacza ATX o mocy 300W a tu taka kolubryna że aż mnie zatkało przy pierwszym spojrzeniu.
  • Automation24.pl
  • #7
    MAREK MRK
    Level 18  
    Tutaj mamy do dyspozycji 650W. Tak jak napisałem możliwość po przeróbce 6-60V 0,2-16A. W tym przypadku używane są 2 napięcia. Co do wielkości obudowy to w takiej nie ma problemu z przegrzaniem (mimo to jest zabezpieczenie termiczne również), a po drugie jak już kolega wyżej zauważył jest to obudowa z recyklingu. Oczywiście gdyby była taka potrzeba można by zrobić całą obudowę mniejszą, wtedy wielkością był by 2 razy większy od ATX.
  • #8
    Wawrzyniec
    Level 38  
    MAREK MRK wrote:
    Schematu niestety nie mogę udostępnić publicznie ze względu że jest to komercyjne urządzenie. Gdyby ktoś miał taki prostownik i chciał go przerobić to proszę śmiało pisać
    Czyli konstrukcja prostownika polegała na małej modyfikacji i przełożeniu do większej obudowy?
  • #9
    MAREK MRK
    Level 18  
    Tak i dodatkowo dołożenie przełączników wyboru napięcia, prądu, dołożenie zabezpieczenia odwrotnego podłączenia, miernika i chłodzenia.
  • #10
    a_noob
    Level 23  
    MAREK MRK wrote:
    Co do wielkości obudowy to w takiej nie ma problemu z przegrzaniem

    Tu się nie zgodzę, przy chłodzeniu aktywnym "ciasna" obudowa wymusza obieg powietrza przez całą elektronikę, a tak ze względu na wyloty po bokach, powietrze leniwie płynie omijając wszystko pustymi przestrzeniami. Przy chłodzeniu pasywnym ta pusta przestrzeń zapewniałby jakiś obieg. W tym przypadku zapewne nie robi to różnicy bo potencjał użytych wnętrzności jest wręcz ogromny w stosunku do zastosowania, z takim zapasem pewnie nigdy zabezpieczenie termiczne się nie przyda :)
  • #11
    MAREK MRK
    Level 18  
    Przy pełnym obciążeniu 650W, chłodzeniu pasywnym i bardzo ciasnej obudowie zabezpieczenie termiczne zadziałało po ok 8 godzinach. Tu wentylator powoduje bardziej swobodny przepływ powietrza co pomaga pozbyć się ewentualnej wilgoci.
  • #12
    Wawrzyniec
    Level 38  
    Jeżeli ustawimy na przełączniku 120Ah to jaki będzie prąd ładowania, do jakiego napięcia będzie prostownik ładował, jakie będzie napięcie nieobciążonego prostownika?
  • #13
    MAREK MRK
    Level 18  
    Jeśli ustawimy 120Ah prąd ładowania będzie 12A. Napięcie nieobciążonego prostownika w funkcji ładowania 14,4V, i oczywiście naładuje do 14,4V. Prostownik ma ograniczenie napięciowe i prądowe.
  • #14
    Wawrzyniec
    Level 38  
    Dobrze, nie zauważyłem tego w opisie. W takim razie jak ten opis rozumieć?
    MAREK MRK wrote:
    Prostownik po przeróbce ma dobry zakres (6-60V)
  • #15
    MAREK MRK
    Level 18  
    Już tłumaczę. Po przeróbce z tego prostownika można uzyskać napięcie od 6 do 60V a w tym prostowniku używam tylko 2 napięć jakie mnie interesują wybierane przełącznikiem czyli 13,8V oraz 14,4V.
  • #16
    szogun
    Level 23  
    Temat co najmniej dziwny ! Podobnie można opisać zdjęcie rakiety kosmicznej ! Schematu nie podam bo tajny , dodałem stery kierunku i ogranicznik prędkości coby poza Układ Słoneczny nie poleciała ! Dodałem kierunkowskazy na wypadek tłoku w kosmosie po skorzystaniu z tego DIY . Pytania proszę poza forum żeby się UOP nie przyczepił !
  • #17
    MAREK MRK
    Level 18  
    Jeśli ktoś posiada prostownik Tebechop 650 to śmiało mogę prywatnie pomóc w przeróbce. A z racji komercyjnego charakteru urządzenia nie udostępnię publicznie schematu.
  • #18
    hubiwit
    Level 25  
    A jak wygląda sprawa przepisów jeżeli chodzi o tworzenie takich komercyjnych urządzeń i nadawanie znaku CE - czy nie ma jakiejś normy mówiącej np. o izolacji między płytką a obudową, odległościach w tym miejscu itp? (W atx mamy zawsze tam zastosowaną izolacje).

    Jak można robić takie dziadostwo w komercyjnych urządzeniach?
    Prostownik 650 do akumulatorów 12V

    Czy uziemiona jest tylko płytka czy obudowa też?
    Czy robił kolega badania takiego urządzenia przed oddaniem do komercyjnego użytku? Czy może przepisy tego nie wymagają?
    Jak to możliwe żeby urządzenie z przewodem czynnym oznaczonym kolorami zarezerwowanymi dla przewodu ochronnego mogło zostać wprowadzone do komercyjnego użytku?! - drugi biegun lampki przełącznika

    Pytam z ciekawości kolegę który ma już tą całą papierologię za sobą.

    PS.
    Nie lepiej było by żeby wentylator dmuchał na radiatory tak powinien? Ma kolega miejsce z boku obudowy przecież.
  • #19
    Wawrzyniec
    Level 38  
    Każdy prostownik "fabryczny"zawiera opis, a z instrukcji obsługi można się więcej dowiedzieć. Wyższej klasy urządzenia, a więc komercyjne w większości zawierają w instrukcji schemat. To urządzenie "komercyjne" bo tak go sobie autor tematu nazwał to tylko mała i ściśle tajna przeróbka fabrycznego prostownika. Ciekaw jestem czy jego producent wyraził na to zgodę. Uważam że ten temat nie powinien się znajdować w tym dziale.
  • #20
    MAREK MRK
    Level 18  
    Nie jest to dziadostwo. Uziemione są płytki jak i cała obudowa. Pomiary zostały przeprowadzone. Urządzenie spełnia normy i wymagania. Niech kolega zobaczy jak to jest w urządzeniu producenta. Dokładnie tak samo jest wykonane uziemienie. Jeśli kolega chce to proszę zwrócić się bezpośrednio do benninga że robią jak to kolega stwierdził dziadostwo i również nie stosują przekładki między płytką a obudową. Tam również są tulejki ale niższe niż u mnie.
  • #21
    hubiwit
    Level 25  
    Jakie pomiary należy przeprowadzić, kto może takie pomiary robić i podpisywać protokół? Jakie to są koszty? Jakie normy? Jaką dokumentacje trzeba dostarczyć? Może kolega polecić jakąś firmę bo jestem zainteresowany.
    W końcu to dział DIY tu się chwalimy. Chyba że to też tajne..

    Dziadostwem dla mnie jest stosowanie taśmy i trytek zamiast rurki termokurczliwej oraz lutowanie powierzchniowe przewodów zasilających zamiast złącz lub chociaż przewlekania z usztywnieniem rurką termokurczliwą. Ot taka moja opinia..
  • #22
    Freddy
    Level 43  
    hubiwit wrote:
    Jak można robić takie dziadostwo w komercyjnych urządzeniach?

    Quote:
    Dziadostwem dla mnie jest stosowanie taśmy i trytek zamiast rurki termokurczliwej
    Co Ci się w tych opaskach nie podoba. Wolno tak robić i tak się powszechnie robi. Do tego służą takie opaski m.in.
    hubiwit wrote:
    Jak można robić takie dziadostwo w komercyjnych urządzeniach?
    To już będzie niedozwolona reklama :D wujek Google udzieli odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.
  • #23
    MAREK MRK
    Level 18  
    Proszę mi wierzyć że nie tylko ja przerabiam takie zasilacze. Ja przerabiam je na zamówienie (2-3) w roku a nie masowo. Gotowy prostownik nie jest już zasilaczem telekomunikacyjnym. Tak samo można się przyczepić przeróbek ATX. Jeśli moderator przeróbkę i dostosowanie do własnych potrzeb urządzeń dostępny na rynku nie uważa za diy to może przenieść do innego działu czy nawet kosza. Ja osobiście używam takiego przerobionego i uważam że bije na głowę wszystkie chinskie za 50zł z marketu.
  • #24
    hubiwit
    Level 25  
    Freddy wrote:
    hubiwit wrote:
    Jak można robić takie dziadostwo w komercyjnych urządzeniach?
    Co Ci się w tych opaskach nie podoba. Wolno tak robić i tak się powszechnie robi. Do tego służą takie opaski m.in.

    W komercyjnych urządzeniach tak zamontowanego gniazda IEC nie widziałem.

    Quote:
    A z racji komercyjnego charakteru urządzenia nie udostępnię publicznie schematu.

    Quote:
    przeróbkę i dostosowanie do własnych potrzeb

    To komercyjnie czy dla własnych potrzeb bo już sam nie wiem?
  • #25
    MAREK MRK
    Level 18  
    Co do taśmy to napisałem w opisie że jest to tylko testowo, a docelowo została zrobiona płytka i przykręcona obok płyt zasilacza. Jeśli chodzi o normy to jest kilka firm w Polsce zajmujące się certyfikacją. Proszę użyć szukajki jeśli kolega chce namiary na takie firmy. Dodam koledze jeszcze że kolega zły dział wybrał na zadawanie takich pytań.

    Dodano po 5 [minuty]:

    Zasilacz jest urządzeniem komercyjnym więc nie można udostępniać jego schematów. A przeróbka do potrzeb własnych/klienta. Dziś nikt nie sprzedaje urządzeń ze schematem. Nie te czasy. I proszę nie porównywać tego do jakiejś maszyny przemysłowej bo to nie ta półka.
  • #26
    hubiwit
    Level 25  
    Dodam na koniec:

    Quote:
    Obowiązek stosowania oznakowania CE dla określonych kategorii wyrobów jest odpowiednio obwarowany prawnie, a za odstępstwa od niego przewidziano konsekwencje karne. Karze podlega:

    Umieszczenie znaku CE na produkcie, który nie spełnia zasadniczych wymagań.
    Umieszczenie na produkcie znaku podobnego do CE, w celu wprowadzenia konsumenta, użytkownika lub dystrybutora w błąd.
    Wprowadzenie do obrotu wyrobu bez znaku CE, jeżeli wyrób powinien być poddany ocenie zgodności i oznakowany CE.
    Umieszczenie oznakowania CE na wyrobie, który nie podlega takiemu oznakowaniu lub wprowadzenie takiego wyrobu do obrotu.
    cytat ze strony: http://www.oznakowanie-ce.pl/ce-dla-poczatkuj...zego-powinienies-umiescic-oznakowanie-ce.html

    Pozdrawiam
  • #27
    MAREK MRK
    Level 18  
    Produkt nie jest i nie będzie wprowadzony do obrotu. Jeśli się komuś nie podoba to mogę usunąć tą nalepkę.

    Dodano po 30 [minuty]:

    Dokładnie tak jak kolega napisał. Po tym jak prostownik telekomunikacyjny przestał takowym być ja przejąłem obowiązki gwaranta. Skoro prostownik nie jest używany jako telekomunikacyjny to producent nie odpowiada za to.
  • #28
    Popak
    Moderator on vacation ...
    MAREK MRK wrote:
    Produkt nie jest i nie będzie wprowadzony do obrotu. Jeśli się komuś nie podoba to mogę usunąć tą nalepkę.


    I na tym proponuje zakończyć dalszą dyskusję na temat znaczka CE. To nie forum prawne.
  • #29
    tatanka
    Level 20  
    Gniazdo bezpiecznika wytrzyma 16A ?
    Lepiej zastosować B16 ( automatyczny ).
  • #30
    maystero
    Level 24  
    Gdzie szanowny kolega kupił takie fajne zaciski (krokodyle) akumulatorowe?