Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor LCD Philips 192E - nie włącza się, prawdopodobnie po burzy

jaroo111 30 Sty 2016 14:44 1047 2
  • #1 30 Sty 2016 14:44
    jaroo111
    Poziom 8  

Witam wszystkich,
    Mam na warsztacie monitorek Philipsa. Męczę się z nim 3 dzień i ani kroku do przodu. Monitor dostałem od znajomego podobno wysiadł po burzy. Żadne diody się nie świecą, nie słychać przetwornicy, słowem zimny trup.
    Wybebeszyłem go całkiem i oto co jest w środku.
    Monitor LCD Philips 192E - nie włącza się, prawdopodobnie po burzy Monitor LCD Philips 192E - nie włącza się, prawdopodobnie po burzy Monitor LCD Philips 192E - nie włącza się, prawdopodobnie po burzy Monitor LCD Philips 192E - nie włącza się, prawdopodobnie po burzy Monitor LCD Philips 192E - nie włącza się, prawdopodobnie po burzy

Mam jeszcze schemat philips_1..e2.pdf Download (3.49 MB) strona 47 bardzo podobnego monitora, przetwornica po stronie zasilania jest taka sama.

Przetwornica zbudowana jest na układzie STRW6262, tu jest problem bo nigdzie nie mogę znaleźć specyfikacji do tego układu. Jakby ktoś miał to chętnie przytulę. Znalazłem coś podobnego SANKEN-STR..00D.pdf Download (204.09 kB) .

Naprawę rozpocząłem od zbadania napięć po stronie wtórnej przetwornicy, za trafem i za diodami prostowniczymi, jest 0 na obu uzwojeniach, na uzwojeniu pierwotnym też 0. Nie zastanawiając się za długo podejrzany był sam układ STRW6262, więc zamówiłem i wymieniłem. Niestety przetwornica nawet nie poczuła tej zmiany, nadal trup. Posprawdzałem więc elementy po stronie pierwotnej nic podejrzanego nie znalazłem. Zmierzyłem napięcia pomiędzy drenem a źródłem układu STRW6262 jest 320V wygląda to tak jakby układ nie przewodził i nie dawał napięcia na uzwojenie pierwotne trafa. Nie mam pojęcia jak działają te układy, ze schematu STR6200 widzę, że do pierwotnego uzwojenia podpięty jest MOSFET więc układ powinien chyba przepuszczać napięcie, a najwyżej je odciąć jeżeli będzie zwarcie na przykład. Jak ktoś ma doświadczenie z tymi układami co może je blokować to będę wdzięczny. Albo jak przejść ze stanu Stand by bo chyba jest w tych układach. Może ktoś wie jak je zmierzyć. Aby sprawdzić czy nie ma jakiegoś zwarcia wylutowałem trafo po stronie wtórnej i kondensator, przez który idzie masa na wtórną stronę przetwornicy, nadal nic na uzwojeniu pierwotnym 0V. Czy dobrze myślę , że ten układ jest zasilany z uzwojenia wtórnego ? czyli Vcc jest podawane z uzwojenia wtórnego? Zmierzyłem układ pomiędzy Vcc a masą jest jakieś 12v ale to napięcie pochodzi z układu STR a nie z uzwojenia wtórnego trafa, napięcie jest odcinane na diodzie pomiędzy trafem a Vcc.
    Uzwojenia trafa mają po kilka ohm, więc chyba sprawne.

Nie mam pojęcia czego się teraz złapać jakie napięcia pomierzyć, co może być przyczyną.

Będę wdzięczny za jakąkolwiek podpowiedź.

Pozdrawiam Jaro

• Pomocny post
    #2 30 Sty 2016 18:14
    dzimi
    Moderator

Na początku sprawdziłbym jak pracuje pozostałą część monitora. Podłącz zasilanie z zewnętrznego zasilacza i sprawdź czy podniesie się podświetlenie oraz logika bo nie wiadomo czy coś więcej nie jest uszkodzone. Jeśli chodzi o zasilacz: do sprawdzenia transoptor, TL431.

• #3 02 Lut 2016 12:29
    jaroo111
    Poziom 8  

Wielkie dzięki kolego za nakierowanie na ten transoptor, sprzęt ożył po wymianie tego elementu, choć ten dobry mierzył się tak samo jak uszkodzony. Sprawdziłem też ten stary układ, który wymieniłem wcześniej STRW6262 okazał się uszkodzony. Przynajmniej nie wydałem kasy niepotrzebnie. Niestety nie ruszyło podświetlanie. Matryca działa bo pod światło widać litery, ale podświetlanie w ogóle nie rusza, tak jakby nie uruchamiał się układ sterujący podświetlaniem albo nie dostawał sygnału z płyty sterującej. Diody na monitorze się świecą, przyciski reagują na włączenie. Napięcie na trafie od świetlówek się 0V po włączeniu. Jakieś sugestie, podpowiedzi będę wdzięczny.

Dodano po 3 [godziny] 14 [minuty]:

Monitor wstał, i nawet ładnie świeci.
    Uszkodzony okazał się rezystor 10 ohm na wejściu zasilania układu oz9933, czyli sterownika inwertera. Po wymianie świetlówki zaświeciły.
    Jeszcze raz dzięki dzimi.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME