Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ odwracający polaryzację prądu stałego

18 Cze 2005 14:48 5356 9
  • Poziom 22  
    Szukałem trochę forum ale nie znalazłem odpowiedzi na moje ppytanie. Jak zbudować układ, który odwraca polaryzację.
    Chodzi o to, że mam jakis układ zasilany baterią (powiedzmy 4,5V) i chcę, aby byla możliwość uzyskania z tego ok. -4,5V. Wiem, ze mozna odwrocić baterię, albo dać drugą taką samo i polaczyć + jednej z minusem drugiej. Chcę mieć poprostu z jednej baterii 3 wyjścia: +4,5V, GND, oraz -4,5V Czy ktoś wie, jak skonstruować takie cudo? ;-)
    Za pomoc z góry dziękuję
    Pozdrawiam.
  • Poziom 34  
    Musiałbyś zrobić przetwornicę napięcia ujemnego. Potem jakiś prostownik (wykorzystujemy dolną połówkę), filtr i stabilizator napięcia ujemnego.
  • Poziom 15  
    Maciej możesz krótko wyjaśnić stabilizacje napięcia ujemnego. Wiem ze np stabilizatory dodatnie oznacza sie np.7805 ujemne zaś 7905 ale z czego to wynika...

Dziękuje i przepraszam za zamieszanie :)
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    jesli chodzi tylko o szybką zamiane biegunow to mozna na przekazniku z dwoma sekcjami stykow przelaczalnych (odpowiednio polaczyc styki) czy mostku H (gotowy scalony czy na tranzystorach);
    jesli chcesz miec jednoczesnie -V / 0 / +V i niewielki prąd pobierany z ujemnego bieguna to mozna zastosowac cos z pojemnosciami np ICL7660:
    http://boss.iele.polsl.gliwice.pl/pdf/Intersil/fn3072.pdf

czy poczciwy timer 555:
    http://www.reconnsworld.com/power_voltinvert.html

Nie uzyskasz dokladnie co do wartosci odwroconego napiecia wejsciowego, beda straty
    (np. ICL7660 zasilany +5V i obciazony 10mA da cos ok. -4.5V);
    trzebaby dac przetwornice dc-dc.
  • Poziom 42  
    Do znudzenia: MC34063 (ok. 2 PLN) + dławik z Alledrogo za np. 1.24 PLN + kilka elementów biernych - schemat znajdziesz w PDFie.

RoMan
  • Poziom 34  
    Tak 79XX to stabilizatory ujemne, 78XX to stabilizatory dodatnie. Do wytwarzania napięć ujemnych służa prostowniki napięcia ujemnego. Działają one idnetycznie jak prostoniki klasyczne, tyle, że wykorzystują dolną połówkę napięcia zasilającego. W praktyce oznacza, to że np. prostownik napięcia ujemnego jednopołówkowy ma diodę prostowniczą wpiętą odwrotnie.

Kondensator filtru zasilacza ujemnego też włączamy odwrotnie niż zwykle.

Jako stabilizator napięciau ujemnego może też pracować dioda zenera, tylko i w tym przypadku należy ja wpiąć odwrotnie, tak by była spolaryzowana wstecznie. Wtedy dojdzie do przebicia lawinowego w diodzie zenera o ile napięcie ujemne jest większe od napięcia stabilizacji diody. W tym momencie dużym zmianom prądu obciążenia towarzyszą małe zmiany napięcia ujemengo. Oznacza, to że napięcie zostało zestabilizowane.

Stabilizatory napięcia ujemnego działąją więc tak samo jak stabilizatory napięcia dodatniego. Różnice są tylko w polaryzacji poszczególnych elementów.
  • Poziom 42  
    Macieju, przeczytałeś post inicjujący wątek? Chodzi o zasilanie bateryjne - co chcesz prostować?

RoMan
  • Poziom 22  
    Dziekuje, zbudowalem ukladzik na 555, dziala, co prawda sa pewne straty, newet ponad 0,5V ale to nie ma dla mnie wiekszego znaczenia. Dziekuje bardzo, udalo sie :-)
  • Poziom 15  
    Troszeczke pogubiłem się .... ;) Ale pomimo tego wielkie dzięki Maciej:)
    Pozdrawiam
  • Poziom 34  
    Fakt, słabo przeczytałem post inicjujący. Ponadto chodziło mi o zrobienie generatora, zasilanego z tej baterii, potem prostowanie przebiegu (wykorzystując ujemną połówkę).