Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

spalony dławik, spawarka nie działa, zwarcie

patrykstal1 31 Sty 2016 13:06 1599 13
  • #1 31 Sty 2016 13:06
    patrykstal1
    Poziom 8  

Dzień dobry

Urządzenie spawalnicze migatronic dialog 220 mte .
    Pewnego dnia podczas pracy nagły grzmot w urządzeniu, wyskoczyły bezpieczniki, ponowne próby włączenia urządzenia bezskuteczne, po zdjęciu obudowy diagnoza organoleptyczna, iskrzy z transformatora nawiniętego płaskownikiem, 3/8mm .

Jazda do Pana naprawiającego, potrzymał kilka dni ponarzekał, powiedział, że nie zrobi żebym kupił od niego urządzenie chińskie za 2 tysie a to zrzucił w przepaść, ledwo doprosiłem się żeby to złożył i oddał ...

Telefon do następnego Pana, Ostroszowice serwis, budowa i sprzedaż spawarek, po krótkiej rozmowie nabrałem wielkich nadziei, bardzo się ucieszyłem Pan z Ostroszowic bardzo chętnie rozmawiał, opowiedziałem mu co i jak, wysłuchał z ogromnym zaangażowaniem, powiedział, że podejmie się wycenił i że nawet dziś może podjechać odebrać urządzenie.
    Strasznie się ucieszyłem, pomyślałem, wreszcie konkretny człowiek a o takich już trudno, zerwałem się z roboty, poleciałem na spotkanie i przekazanie urządzenia, żeby pana nie fatygować do mojej dziury zabitej dechami...
    Odebrał urządzenie, z godnością, szacunkiem, powiedział fajna maszyna nie taka stara ... jutro, najdalej pojutrze zadzwonię i powiem panu na kiedy do odbioru .
    Ależ byłem ucieszony .
    Przyszło jutro, przyszło pojutrze, pan nie zadzwonił, poczekałem jeszcze jeden dzień dodatkowo, myślę może gościowi coś wypadło .
    Po trzech dniach dzwonię- pan odbiera i mówi, wie pan, mam kupę innej roboty, niech pan zaczeka jeszcze dwa dni, czekam jeszcze dwa dni, po dwóch dniach dzwonię :
    - dzień dobry
    :dzień dobry - już jakby opryskliwie
    - ja w sprawie tiga migatronic
    :jakiego tiga ?!
    - no migatronic, ten co przekazałem panu pod biedronką
    : ahaaa, to nie, niech pan zadzwoni w czwartek (jest poniedziałek)
    - dobrze, zadzwonię w czwartek

czwartek

- dzień dobry , ja w sprawie tiga migatronic
    : aha, nie nie podejmiemy się tego, wie pan ja nie chcę mieć kłopotów
    - ale jak to ?
    : albo zadzwoń pan koło południa
    - dobrze

godzina 14
    - dzień dobry , ja w sprawie tiga migatronic
    : wie pan co, nie podejmiemy się tego, ja nie chcę kłopotów, ja potem mam straszne kłopoty, niech pan sobie to zabierze, ja panu to przywiozę w piątek
    - ale czemu, przecież mówił pan, że zrobi, nawet wycenił pan wstępnie
    - no tak ale to nie jest nic pewnego bo to jest z płaskownika, bardzo ciężko to nawinąć
    : no ale przeciez podczas pierwszej rozmowy dokładnie panu opisałem na czym polega problem, jakie trafo jaki płaskownik
    - no tak ale wie pan są płaskowniki i płaskowniki
    : dobrze to niech pan przywiezie w piątek

minął piątek godzina 17
    - dzwonię, będzie pan ?
    : ale o co panu chodzi, przecież się nie umawialiśmy na pewno .....

Potem już bym mógł napisać tylko wulgaryzmy i rękoczyny, fakt faktem urządzenie odebrałem i jest w kpomplecie .

Czy ktoś jest w stanie mi pomóc w tej sprawie ?

1 13
  • #2 31 Sty 2016 13:22
    WędkarzStoLica
    Poziom 30  

Napisałeś pół życiorysu i niewiele na temat :D

W czym jest problem? Nikt nie potrafi dławika nawinąć?
    Może wstaw zdjęcia, opisz szerzej problem. Zamiast płaskownika można przecież dać drut - jak się komuś ciężko nawija.

1
  • #3 31 Sty 2016 13:40
    patrykstal1
    Poziom 8  

Poszukuję kogoś kto mi naprawi to urządzenie
    Urządzenie jako całość.

Dodano po 2 [minuty]:

0
  • #4 31 Sty 2016 22:09
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Dał kolega dwa identyczne zdjęcia z których nic nie wynika, należy rozebrać całą obudowę i pokazać kolegom na zdjęciach. Zapewne problem dotyczy cewek tych ukrytych w środku.

1
  • #5 01 Lut 2016 12:07
    patrykstal1
    Poziom 8  

Moderatorze, usunąłem zdjęcie,które było zdublowane, co do rozbierania urządzenia, nie bardzo chcę je rozbierać dalej gdyż nie znam się na tym i boję się coś zepsuć, szukam tu pomocy u ludzi obeznanych w temacie.

1
  • #6 01 Lut 2016 13:29
    WędkarzStoLica
    Poziom 30  

Odwinąć takie uzwojenie i je z powrotem nawinąć to już jest wyższa szkoła jazdy.
    Ja się już nie dziwię że tamci dwaj zrezygnowali.

A jeszcze rdzeń chyba spawany/nierozbieralny?

0
  • #7 01 Lut 2016 18:12
    SQ5AZP
    Poziom 26  

To jest robota dla zakładu produkującego/przezwajającego transformatory.
    Jeżeli zwarty/przepalony jest któreś z uzwojeń transformatora/dławika wyjściowego mogę podrzucić kontakt do takiego zakładu. Sam korzystam z ich usług i jeszcze nie zdarzyło się bym musiał coś do naprawy wysyłać dwa razy.
    Jeżeli koniecznie chcesz naprawiać to musisz liczyć się z kosztami kilkuset złotych za każda przezwajaną kolumnę. Doliczyć należy rzecz jasna koszta przesyłki.
    @ WędkarzStoLica.
    To że rdzeń połączony jest metodą spawania wcale nie oznacza że jest nierozbieralny.

0
  • #8 01 Lut 2016 18:22
    WędkarzStoLica
    Poziom 30  

SQ5AZP napisał:
    To że rdzeń połączony jest metodą spawania wcale nie oznacza że jest nierozbieralny.
    Oj wiem, źle się wyraziłem.

0
  • #9 03 Lut 2016 00:29
    rafal8916
    Specjalista - spawarki

SQ5AZP napisał:
    To jest robota dla zakładu produkującego/przezwajającego transformatory.

I tu jest cała kwintesencja sprawy. Ręczne nawinięcie takiego uzwojenia płaskownikiem, tak żeby zmieściło się w karkasie i miało to ogólnie ręce i nogi graniczy z cudem (czytaj potrzebna porządna nawijarka), poza tym jeżeli rdzeń jest spawany, to odpowiedź nasuwa się sama - ogromny nakład pracy i czasu (trzeba najpierw rdzeń rozciąć, przezwoić uzwojenia, później go zespawać z powrotem, a nie jest to proste - wiem co mówię - niewdzięczna robota), potrzebny odpowiedni sprzęt. Szykuj się na koszty, i to wysokie. Radzę przekalkulować czy to się w ogóle opłaci.

0
  • #10 03 Lut 2016 11:34
    SQ5AZP
    Poziom 26  

Tu - przede wszystkim - kosztuje materiał. Na moje (niewprawne) oko to jakieś 4 kg na kolumnę (oba uzwojenia).

0
  • #11 03 Lut 2016 18:34
    rafal8916
    Specjalista - spawarki

SQ5AZP napisał:
    Tu - przede wszystkim - kosztuje materiał. Na moje (niewprawne) oko to jakieś 4kg na kolumnę (oba uzwojenia).

Zgadza się, przy obecnych cenach materiałów nawojowych robi się pokaźna sumka, ale robocizna też swoje kosztuje, a jak rdzeń spawany to jest sporo roboty. Kto próbował, ten wie.

0
  • #12 04 Lut 2016 11:47
    SQ5AZP
    Poziom 26  

Za przewinięcie jednej kolumny w prostowniku 3-faz 48V/150A płaciłem 450 netto. (w ub roku)
    A przezwajano oba uzwojenia pierwotne i wtórne na jednej kolumnie.

0