Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IBIZA AMP-300 - Wysokie napięcie na lewym wyjściu.

31 Sty 2016 14:01 1740 11
  • Poziom 8  
    Witam. Jestem posiadaczem wzmacniacza IBIZA AMP-300 wszystko było w porządku do wczorajszego dnia a wiec włączyłem i jeden z głośników zaczął buczeć po sprawdzeniu na wyjściu lewego kanału jest 33 do 40V. Wzmacniacz opiera się na parach tranzystorów D1047 oraz B817. Pierwsze podejrzenie padło na tranzystory lecz po porównaniu jednego kanału do drugiego wyszło ze są sprawne (sprawdzałem miernikiem nastawionym na sprawdzanie diod). Na płytce nie widać nadpalonych oraz uszkodzonych elementów w załącznikach dodaje zdjęcia płytki PCB z dwóch stron. Kanał z wysokim napięciem jest po stronie małego radiatorka

IBIZA AMP-300 - Wysokie napięcie na lewym wyjściu. IBIZA AMP-300 - Wysokie napięcie na lewym wyjściu. IBIZA AMP-300 - Wysokie napięcie na lewym wyjściu. IBIZA AMP-300 - Wysokie napięcie na lewym wyjściu.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 43  
    pmarcin098 napisał:
    Wzmacniacz opiera się na parach tranzystorów D1047 oraz B817. Pierwsze podejrzenie padło na tranzystory lecz po porównaniu jednego kanału do drugiego wyszło ze są sprawne

A co ze sterowaniem tych końcowych tranzystorów, jest tam trochę elementów do sprawdzenia.
  • Poziom 8  
    Po zmierzeniu napięcia na każdej nodze tranzystora po kolei zamieszczam zdjęcie z podanymi wartościami

Dodano po 1 [minuty]:

kokapetyl napisał:
    pmarcin098 napisał:
    Wzmacniacz opiera się na parach tranzystorów D1047 oraz B817. Pierwsze podejrzenie padło na tranzystory lecz po porównaniu jednego kanału do drugiego wyszło ze są sprawne

A co ze sterowaniem tych końcowych tranzystorów, jest tam trochę elementów do sprawdzenia.

Wszystkie elektrolity, ceramiki zostały zmienione jednak martwią mnie te główne tranzystory i ich napięcia
  • Poziom 43  
    pmarcin098 napisał:
    jednak martwią mnie te główne tranzystory i ich napięcia

Jeśli dobrze pomierzyłeś je i są sprawne to problem jest w ich sterowaniu, tam jest też kilka tranzystorów, jak dobrze widzę to siedem sztuk na kanał.
  • Poziom 8  
    kokapetyl napisał:
    pmarcin098 napisał:
    jednak martwią mnie te główne tranzystory i ich napięcia

Jeśli dobrze pomierzyłeś je i są sprawne to problem jest w ich sterowaniu, tam jest też kilka tranzystorów, jak dobrze widzę to siedem sztuk na kanał.

Tak są te tranzystory sterujące ale na jednym kanale napięcie 34V jest na środkowych nóżkach a na drugim kanale na wszystkich nóżkach jest 34V
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Aleś się uparł.
    Napięcia te są zależne od napięć na ich bazach, a te z kolei od napięć układu sterowania, jak tam będzie coś nie tak to w efekcie napięcia na końcowych też nie będą prawidłowe.
    Wymontuj je i pomierz (tylko nie pomyl gdzie który był i jak wlutowany) najlepiej to pojedynczo.
    Myślę że to jest to.
  • Poziom 8  
    kokapetyl napisał:
    Aleś się uparł.
    Napięcia te są zależne od napięć na ich bazach, a te z kolei od napięć układu sterowania, jak tam będzie coś nie tak to w efekcie napięcia na końcowych też nie będą prawidłowe.
    Wymontuj je i pomierz (tylko nie pomyl gdzie który był i jak wlutowany) najlepiej to pojedynczo.
    Myślę że to jest to.

Masz racje po zamienieniu tranzystorów miejscami nadal to samo.
    Najlepsza opcja będzie wymienienie wszystkich tranzystorów sterujących tych 7 sztuk
  • Poziom 43  
    pmarcin098 napisał:
    Najlepsza opcja będzie wymienienie wszystkich tranzystorów

Twoja sprawa.
  • Poziom 8  
    kokapetyl napisał:
    pmarcin098 napisał:
    Najlepsza opcja będzie wymienienie wszystkich tranzystorów

Twoja sprawa.

a bez wylutowywania nie da się sprawdzić?
  • Poziom 43  
    pmarcin098 napisał:
    a bez wylutowywania nie da się sprawdzić?

Czasami tak, a czasami nie . Możesz próbować bez wylutowywania i dopiero jak będą jakieś wątpliwości wylutować.
  • Poziom 43  
    Czekamy na kolejne pytanie "Jak sprawdzić tranzystory w układzie"... Kolego Autorze szanowny! Daj ten sprzęt do naprawy - póki jeszcze co jest naprawiać. Mimo wcześniejszych odpowiedzi i tak robisz co chcesz, nie znasz się na elektronice, więc musisz być chociaż świadom, ze naprawa nie polega na wymianie na ślepo, ale na sprawdzeniu CO się uszkodziło i DLACZEGO się uszkodziło. Wymiana uszkodzonych elementów to już tylko wisienka na torcie...
  • Poziom 8  
    Po sprawdzeniu wszystkich elementów wyszło że uszkodzony był rezystor 10om po jego wymianie wszystko wróciło do normy. Pozdrawiam