Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki przewód do halogenów ZigZag/Derby

Helec 31 Sty 2016 15:34 3891 1
  • #1 31 Sty 2016 15:34
    Helec
    Poziom 8  

Witam ;)

Planuję przerobić mój efekt Derby w którym aktualnie są dwie żarówki 120V/300W na zwykłe żarniki halogenowe tak jak użytkownik forest4v w tym wątku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1915759.html#9681875

Jednak ja wpadłem na to aby wykorzystując kawałek blachy z oryginalnego mocowania i do niego równolegle przymocować 2 oprawki na takie żarniki, mniej więcej w taki sposób:
    (czerwona kropka to oś obrotu)

Jaki przewód do halogenów ZigZag/Derby01102014..8.jpg Download (20.83 kB)

Zastanawia mnie jednak kilka spraw.
    Żeby konstrukcja się obracała są tam szczotki przekazujące napięcie na metalowe obręcze. Kto rozbierał ten wie, że jest tam trzpień od silnika, potem izolacja ceramiczna oraz wspomniana metalowa obręcz, natomiast w izolacji ceramicznej są gotowe dziury, którymi należy puścić przewód, tak jak na tym zdjęciu użytkownika forest4v:

https://obrazki.elektroda.pl/5061041700_1309799215.jpg

I teraz moje pytania:
    1. Maksymalna moc halogenów jakie mam w głowie włożyć to 2x500W, co daje około 5A prądu.
    2. Cała konstrukcja się dość mocno nagrzewa - jaką temperaturę jest w stanie wytrzymać izolacja - peszel/plecionka, nie wiem jak się dokładnie nazywa ten rodzaj izolacji.
    3. Czy 1mm2 przekroju, który jest oryginalnie przy oprawkach halogenowych wytrzyma? Planuje rozciąć jeden z przewodów ponieważ nie jestem pewien czy uda mi się zmieścić 2 na raz w tych wąskich tunelach przy tych obręczach przekazujących napięcie.
    4. Czy jeśli mi się uda zmieścić 2 na raz, czy izolacja jest w stanie wytrzymać i nie przebije mi napięcia na tą metalową obręcz, której będzie bezpośrednio dotykał?
    5. Czy jeśli mi się nie uda zmieścić i pociągne jednym przewodem napięcie do obu oprawek to czy nie powinno się nic dziać przy 5A?
    EDIT: 6. Czy dając 1000W halogen w takiej dość małej przestrzeni nie zrobi się tam zbyt gorąco?

Dodam jeszcze, że całość w środku jest wentylowana wentylatorem komputerowym który przyznam że robi spore zamieszanie powietrze w środku, a dodatkowo planuje uformować kilka kawałków blachy tak aby chłodne powietrze jak najlepiej chłodziło cały układ elementów który się obraca.

0 1
  • #2 04 Lut 2016 20:10
    Helec
    Poziom 8  

Złożyłem wszystko po swojemu, musiałem dociąć troche oprawki (ceramike przy złączach) żeby się zmieściła w obudowę.
    Ta izolacja to coś w stylu włókna szklanego - zapalniczką nie da się tego podpalić, nawet się nie zaczernia.
    Całość się dość mocno nagrzewa ale nie wiele mocniej niż oryginalna wersja (tak mi się wydaje).
    Efekt jest taki że przy 2 żarnikach jest 2 razy więcej wzorków.
    Przewody o średnicy 1mm^2 dają rade z takim prądem bez problemu.

Jaki przewód do halogenów ZigZag/Derby04022016..8.jpg Download (42.39 kB) Jaki przewód do halogenów ZigZag/Derby04022016..9.jpg Download (57.48 kB) Jaki przewód do halogenów ZigZag/Derby04022016..0.jpg Download (91.43 kB) Jaki przewód do halogenów ZigZag/Derby04022016..2.jpg Download (76.6 kB)

Taki jest efekt finalny - w realu lepiej bo oko jest czulsze na światło niż aparat cyfrowy:
    https://youtu.be/_Dn87S_3_kI

Pozdrawiam, temat zamykam ;)
    [konektory już zaizolowane :v)]

0