Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmiana napięcia z 19V na 12V w zasilaczu od laptopa

magnus50005 31 Jan 2016 22:18 6297 11
    magnus50005
    Level 7  
    Witam :D
    Mam takie pytanie, a mianowicie mam zasilacz od starego laptopa i chcę go przerobić tak, żeby dawał 12 V, bo chcę go wykorzystać do oświetlenia led. Schematu nie mogłem znaleźć (chyba że nie umiem szukać :D ),
    więc wysyłam w załącznikach zdjęcia zasilacza. Jak się zabrać za przeróbkę?
    Zmiana napięcia z 19V na 12V w zasilaczu od laptopa20160131_2..103.jpg Download (1.03 MB) Zmiana napięcia z 19V na 12V w zasilaczu od laptopa20160131_2..113.jpg Download (4.49 MB) Zmiana napięcia z 19V na 12V w zasilaczu od laptopa20160131_2..954.jpg Download (1.23 MB)
    elektryku5
    Level 39  
    Jesteś w stanie odczytać oznaczenia układu scalonego po wtórnej stronie?
    brofran
    Level 39  
    Najprościej to do wyjścia dolutować stabilizator 7812 z radiatorem . Wielkość radiatora zależna od prądu jaki będą pobierać LED - y .
    magnus50005
    Level 7  
    elektryku5, chodzi o oznaczenia na tej stronie płytki, na której są transformator itp(nie na stronie zielonej)? Zmiana napięcia z 19V na 12V w zasilaczu od laptopa

Dodano po 3 [minuty]:

Właśnie chodzi o to żeby wykorzystać cały potencjał zasilacza, czyli przynajmniej 3A. Ten stabilizator da radę?
    elektryku5
    Level 39  
    Układ od spodu płytki - IC51, jest na trzecim zdjęciu z tematu, ale nie widać modelu, a to może dać podpowiedź co do przeróbki.
    magnus50005
    Level 7  
    Na tym czarnym układzie udało mi się rozczytać takie coś: "DAS001
    WK2K238"
    Zmiana napięcia z 19V na 12V w zasilaczu od laptopa Zmiana napięcia z 19V na 12V w zasilaczu od laptopa
    elektryku5
    Level 39  
    Tu jest dokumentacja układu http://www.datasheetcafe.com/das001-datasheet-tsm103/ , opcje są 2, znaleźć dzielnik napięcia, który decyduje o wartości stabilizacji, albo zrobić ją od nowa bez kombinowania.
    Druga opcja oznacza w najprostszym wydaniu odłączenie aktualnego układu od diody transoptora i zastosowanie rezystora oraz diody Zenera o napięciu o 1V mniejszym niż żądane (mnie więcej w taki sposób https://static.elektroda.pl/attach/fly_back_2084.jpg patrz rezystor 22Ω i dioda 39V).

Oczywiście przy takich przeróbkach należy liczyć się z możliwością ubicia zasilacza.
    magnus50005
    Level 7  
    A czy przy zmianie dzielnika będą duże straty energii? Bo w przypadku stabilizatora straty są duże, a chcę zasilać tym listwy led więc straty nie wchodzą zbytnio w grę. Jeszcze co do rezystora i diody: dioda 11V, a rezystor jaki?
    elektryku5
    Level 39  
    Dzielnik jest w sprzężeniu zwrotnym, stąd przy takiej zmianie nie będzie wielkiej zmiany sprawności.
    eurotips
    Level 38  
    Będzie trudno zejść tak nisko bez przeróbki zasilania drivera po pierwotnej.
    Daj najlepiej potencjometr i sam zobaczysz przy jakim najniższym napięciu będzie jeszcze pracował stabilnie. Mnie udało się zejść do 14,5V i odpuściłem sobie. Dałem na wyjściu przetwornicę taką 3A ze znanego portalu za 3,50zł brutto i mam 12V bez żadnej ingerencji w elektronikę zasilacza.
    brofran
    Level 39  
    eurotips wrote:
    Dałem na wyjściu przetwornicę taką 3A

Podaj no typ tej przetwornicy , albo linka na AL.. , bo mi poniżej 30 zł nic nie znajduje . :cry:
  • Helpful post
    eurotips
    Level 38  
    brofran wrote:
    eurotips wrote:
    Dałem na wyjściu przetwornicę taką 3A

Podaj no typ tej przetwornicy , albo linka na AL.. , bo mi poniżej 30 zł nic nie znajduje . :cry:

szukaj wg klucza
    ZASILACZ PRZETWORNICA DC LM2596S 1.5-35V 3A
    albo cena 4zł10gr