Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić baterie do e papierosa?

01 Lut 2016 10:17 6630 24
  • Poziom 9  
    Witam, chciałbym zrobić sobie baterie do e-papierosa, mam końcówkę z oryginalnej baterii do e papierosa (gwint, przycisk, układ elektroniczny), kupiłem dwie baterie/akumulatorki i układ elektorniczny do ładowania USB. Chciałbym jeszcze wiedzieć jak zrobić regulacje napięcia zeby można było palić na różnym napięciu, tylko jestem ciekawy cze układ elektroniczny z oryginalnego epapierosa nie będzie sam narzucał napięcia... ktoś podpowie jak dobrze to poskładać? w załącznikach dodaje fotki
  • Poziom 14  
    Układ raczej poniżej 3v powinien wyłączyć grzałkę. A jeśli chodzi o palenie na różnym napięciu to po co to? Poza tym te ogniwa wyglądają na jakieś chińskie UltraFire. Na pewno nie mają nawet 1000 mAh. Włóż ogniwa na miejsce starych, a jeśli chcesz regulować moc grzałki to polecam jakiś mały regulator PWM tam dać, ale za oryginalną elektroniką z baterii, nie pomiędzy nią, a ogniwami. Nie kombinuj z ładowarkami usb bo tam już na pewno jest wbudowana ładowarka w tej elektronice.
  • Pomocny post
    Moderator Programowanie
    Ta elektronika, wyjęta z e-papierosa nie jest przystosowana do tego typu ogniw.
    W te ogniwa, zgaduję, że są to standardowe 18650, mają własną elektronikę i własne ograniczniki; zarówno prądowe, przeładowania jak i rozładowania.
    Bez odpowiedniej elektroniki, przystosowanej do 18650, nie będziesz w stanie sterować napięciem pobieranym z ogniw. Także nie sądzę, że będziesz w stanie takie ogniwo załadować za pomocą takiej "ładowarki USB".
  • Poziom 9  
    Tez tak właśnie myślałem, a jak zrobić taką najprostsza elektronikę która by spełniała swoje zadanie? Czy po prostu dać jakiś regulator napięcie między ogniwem a pinem epapieros + zwykły przycisk? Czy te akumulatory naladuje tym zakupionym modułem? Widziałem na YT że właśnie takie moduły były używane w robieniu domowego power banka i niby dawało radę
  • Poziom 14  
    Da się naładować tym modułem. Sam używałem podobnego do różnych ogniw zanim kupiłem ładowarkę redox alpha. No ale po co? Układ do ładowania ogniwa jest na tej płytce w baterii do e papierosa. Układ w ogniwach natomiast tylko przerywa obwód w przypadku np. Zwarcia, przeładowania albo zbyt głębokiego rozładowania. Tam nie ma ŻADNEJ wbudowanej ładowarki i gdyby tam po prostu podłączyć zasilacz to by popłynął bardzo duży prąd i ogniwo mogłoby się zapalić. Więc polecam podłączyć te ogniwa identycznie, jak były podłączone te stare. Można dać tam ładowarkę usb, ale to jest bez sensu bo tam już jest ładowarka.
  • Poziom 9  
    No tak ale ktoś napisał że tych dwóch akumulatorków nie naladuje ta wbudowana ładowarka z płytki od epapierosa bo coś tam nie będzie grać że sobą... Więc jak to jest bo już nie wiem...
  • Poziom 31  
    Jeśli ogniwa będą połączone równolegle i będą takie same to można je naładować bez problemu tym modułem.
  • Poziom 14  
    Bez problemu naładujesz tą elektroniką z e papierosa pod warunkiem, że tam również były li-ion.
  • Poziom 9  
    Ok, dzięki za info, porobie parę testów i dam znać, jak będę miał jakieś pytania jeszcze to napisze :)
  • Poziom 9  
    Jaka baterie polecacie typu 18650? Coś z allegro lub aliexpress
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Samsung, eneloop, LG, sanyo, sony i inne znane marki. Nie polecam nic, co ma "Fire" w nazwie. One nie mają nawet 500mAh, mimo że czasami mają napisane 8000mAh, a nawet 10000mAh, co jest nie realne przy tej wielkości ogniwa... Ja osobiście polecam kupić używane ogniwa (po 2-3 zł za sztukę na allegro) lub używane baterie do laptopów, które trzymają tylko kilka minut. Ja kupiłem chyba około pięciu sztuk takich baterii po 7 zł za sztukę. Otworzyłem wszystkie i wyciągnąłem ogniwa. Wyrzuciłem te, które były padnięte ( wszystkie, które miały napięcie poniżej 2,5V). Około 50% to były w pełni sprawne ogniwa o pojemności 2000-2500mAh (sam sprawdzałem ładowarką redox alpha). W bateriach do laptopów na 101% będą oryginalne, markowe ogniwa. No chyba, że ktoś regenerował baterię i włożył do środka jakieś chińskie badziewie (ja na te 5 baterii miałem jedną z jakimiś japońskimi noname, ale i tak były całkowicie padnięte). W jednej baterii zwykle jest 6 ogniw, ale czasami zdarza się, że jest więcej.
  • Poziom 9  
    Ok, a moduł ładowania ma być podłączony do baterii pod gniazda B +/- czy out?
  • Poziom 14  
    B +/-, ten twój moduł ma zabezpieczenie przed głębokim rozładowaniem baterii. Pod out podłączasz to, co chcesz zasilić ogniwem.
  • Poziom 9  
    A wiesz może jak sprawdzić czy ogniwo jest zdrowe bez jakiegoś specjalnego miernika/ładowarki ? Mam tylko uniwersalny miernik
  • Poziom 14  
    Sprawdzasz napięcie. 2,9-4,2 V musi być. Jeśli chcesz sprawdzić pojemność bez ładowarki naładuj baterię do pełna i podłącz coś, co bierze cały czas dosyć duży, nie zmienny prąd (np. żarówkę 12v 30W). Włącz stoper i zmierz natężenie. Następnie podepnij multimetr równolegle i mierz napięcie. Gdy napięcie spadnie do 3V zatrzymaj stoper i odłącz żarówkę oraz od razu naładuj do pełna.

Teraz można obliczyć pojemność:

C=I*t

C - Pojemność w Ah
    I - natężenie w A (nie mA!)
    t - czas w godzinach (nie minutach!)
  • Poziom 9  
    A mam pytanie odnośnie modułów ładowania kupionych w sieci, czym różnią się te dwa modele? I czy naladuje tym zwykła baterie do epapierosa, nie akumulatory 18650?

Jak zrobić baterie do e papierosa? Jak zrobić baterie do e papierosa?
  • Poziom 14  
    Oba się nadadzą, ale ten pierwszy moduł ma dużo różnych zabezpieczeń, a ten drugi to tylko ładowarka i nie zabezpiecza akumulatorka przed czymkolwiek, przez co łatwo jest uszkodzić ogniwa.
  • Poziom 9  
    Mam problem z ładowaniem ładowarką własnej roboty...
    bateria spinner... moduł jak ponieżej

Jak zrobić baterie do e papierosa?

zazwyczaj jest tak, rzadko ładuje zeby niebieska dioda była - moze ten moduł nie obsługuje takich baterii? czasem mi ładuje i zapala się niebieska lampka a czasem ładuje pół dnia i nic, świeci czerwona i tylko w tle miga niebieska... Nie wiem co jest nie tak :/

https://www.youtube.com/watch?v=moOnVnKOOTg
  • Poziom 14  
    Chińczyki w tych modułach pomylili diody. Niebieska oznacza że moduł ładuje, a czerwona że już jest naładowana. Kiedyś miałem taki sam moduł, ale już nigdy czegoś takiego nie użyję odkąd kupiłem ładowarkę mikroprocesorową redox alpha. Wystarczyło że podłączyłem ogniwo na odwrót i moduł zapalił się. Chińczycy mogliby dać tam przynajmniej diodę jako zabezpieczenie...
  • Poziom 9  
    Nie nie, na pewno diody nie są na odwrót, rozladowana baterie podłącze i ciągle świeci na czerwono i pomruguje na niebiesko + piszczenie ładowarki. Natomiast jak podłącze ogniwa 18650 do ładowania nic nie mruga, po naładowania świeci się na niebiesko i nie ma piszczenia. Więc chyba moduły się nie nadają do ładowania e fajki
  • Poziom 14  
    Piszczenie ładowarki właśnie świadczy o tym, że ładuje bo przetwornica jest obciąźona. Zmierz napięcie na ogniwie bo może te "rozładowane" są tak na prawdę naładowane. Na 100% te diody są zamienione bo miałem taki sam moduł i u mnie tak było.
  • Poziom 9  
    Nie mam zamówionych diod :) a to że bateria nie jest ładowana do końca świadczy fakt iż nie przygasa guzik efajki, jak czasem moduł zadziała gaśnie guzik i ładowarka świeci na niebiesko tak jakbym ladowal oryginalna ładowarka przeznaczona do e papierosa, a może wiesz jakiego typu ogniwa są w epapierosach? Może na prawdę ten moduł nie jest przeznaczony do tego typu baterii i raz działa a raz nie, a do ogniw tylko i wyłącznie 18650
  • Poziom 14  
    Ten moduł nadaje się do wszystkich li ion i li pol. Ile ogniw było w e fajce? Może kupiłeś uszkodzony moduł.