Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa ciepła z klimatyzatora do CWU

morzedzungli 01 Lut 2016 11:40 4056 13
 • #1 01 Lut 2016 11:40
  morzedzungli
  Poziom 14  

  Witam serdecznie,

  Chcę zrobić takie ustrojstwo, do zbiornika 600L włożyć skraplacz klimatyzatora i grać tak wodę. Skraplacz ma czujnik na temp. na zasilaniu oraz czujnik powietrza.

  Czujnik temp wejścia na skraplacz zamontuję przed zbiornikiem, a co zrobić z czujnikiem temp. powietrza?

  Może nigdzie nie montować, niech mierzy temp powietrza koło zbiornika - w ten sposób klima będzie chodziła cały czas, ale włączać ją będę ręcznie lub założę termostat.

  Co o tym myślicie? Pompa ciepła z klimatyzatora do CWU

  0 13
 • #2 02 Lut 2016 21:27
  Flesz
  Poziom 20  

  Zakładam że kolega ma klimatyzator z funkcja grzania, bo normalnie to jednostka zewnętrzna jest skraplaczem.
  Ja bym na początek do testów wyrzucił elektronikę, podłączył sprężarkę przez prosty termostat i ustawił go na żądaną temp CUW.
  jak zadziała to później można dorobić bardziej zaawansowane sterowanie.
  Bardzo ważna jest prawidłowa instalacja zaworu rozprężnego, zakładam że kolega ma pojęcie o chłodnictwie i posiada niezbędne wyposażenie do takich prac?

  0
 • #3 03 Lut 2016 10:40
  morzedzungli
  Poziom 14  

  Witam,

  Tak klimatyzator ma funkcję grzania, sprężarka inwerterwa więc nie mogę wywalić elektroniki. Mierzyłem temp. na zasilaniu i jest 56 stopni. Nic w jednostce zewnętrznej nie będę przerabiał po prostu montuję całość jak do chłodzenia pomieszczeń z tym, że jednostka wewnętrzna w zbiorniku z wodą, łączę rurami, ustawiam pilotem funkcję grzania i gotowe. Tylko co zrobić z czujnikiem temp. powietrza? Ustawię na klimie 30 stopni i sprężarka będzie chodziła czły czas bo nigdy w pomieszczeniu nie będzie 30 stopni. ( czujnik w pomieszczeniu ze zbiornikiem nigdzie nie przymocowany)

  Karol

  0
 • #4 03 Lut 2016 21:27
  Flesz
  Poziom 20  

  Można by zastąpić czymś co będzie mierzyło temp. wody i odpowiednio zaniżało sygnał do sterownika.
  Dla powiedzmy 50C będzie podawało sygnał udający 25C - Kolega będzie sobie mógł nastawić pilotem żądana temperaturę (podzieloną przez 2)

  1
 • #5 04 Lut 2016 13:50
  morzedzungli
  Poziom 14  

  Więc jak to można rozwiązać?

  Karol

  0
 • #7 08 Lut 2016 00:16
  bolus789
  Poziom 12  

  dalo by rade jakieś fotki pokazać

  0
 • #8 08 Lut 2016 11:25
  morzedzungli
  Poziom 14  

  barszcz17 już tam pisałem i do ogrzewania wybrałem pompę gruntową a teraz szukam czegoś do CWU bo po co grzać CWU pompą gruntową jak na dworze jest temp 15 stopni.

  Karol

  0
 • #9 22 Sty 2017 14:07
  kkk6969
  Poziom 13  

  Pytanko dla znawców klimatyzacji - a czy nie można z wewnętrznego elementu klimatyzacji wybebeszyć sam parownik i włożyć go do wody żeby grzał?

  0
 • #10 22 Sty 2017 14:59
  Flesz
  Poziom 20  

  kkk6969 napisał:
  Pytanko dla znawców klimatyzacji - a czy nie można z wewnętrznego elementu klimatyzacji wybebeszyć sam parownik i włożyć go do wody żeby grzał?

  Owszem, ale jak to włożyć do bojlera? Równie dobrze można użyć rurki miedzianej używanej w chłodnictwie - kupuje się to na metry bieżące, a chyba będzie łatwiejsze w aplikacji. Można też użyć wymiennika ciepła gaz-ciecz, wtedy jednak potrzebna będzie pompka obiegowa.
  Ja bym raczej poszukał używanej sprężarki, czegoś co można zaadoptować na parownik, wymiennika ciepła jako skraplacza, zaworu rozprężnego i poskładał to samemu.

  0
 • #11 22 Sty 2017 15:32
  kkk6969
  Poziom 13  

  Samemu nie poskładam - nie znam się na budowie klimatyzacji - a gotowy parownik obudować kawałkiem metalu lub rozciąć zbiornik metalowy i pospawać go powrotem to łatwe. Odnośnie rurki miedzianej to tez nie wiem jaka długość by pasowała do danej jednostki zewnętrznej. A morzedzungli tak chyba zrobił i chula.

  Flesz pisałeś , że "Bardzo ważna jest prawidłowa instalacja zaworu rozprężnego, zakładam że kolega ma pojęcie o chłodnictwie i posiada niezbędne wyposażenie do takich prac?" - o co chodzi bo jak tylko bym włożył parownik do wody to chyba nie muszę przerabiać zaworu rozprężnego?

  0
 • #12 22 Sty 2017 18:55
  Flesz
  Poziom 20  

  kkk6969 napisał:
  bo jak tylko bym włożył parownik do wody to chyba nie muszę przerabiać zaworu rozprężnego?

  Właściwie w żadnym z powyższych wypadków nie trzeba go przerabiać, co najwyżej wyregulować. Natomiast uczciwie trzeba przyznać że powyższych pomysłów nie da się zrealizować bez pompy próżniowej i twardego lutowania.
  Co do cięcia i spawania bojlera byłbym ostrożny, ciśnienie w sieciach wodociągowych może sięgać kilku barów. Jeden bar to blisko 1Kg siły działający na 1cm2 ścianki bojlera, a tych centymetrów trochę tam jest.

  0
 • #13 22 Sty 2017 19:57
  kkk6969
  Poziom 13  

  Dzięki za odpowiedz. Właściwie to mam zamiar zrobić przeróbkę do klimy do grzania co w okresie przejściowym powyżej 5 stopni na dworze. Tak myślałem aby parownik włożyć do jakiegoś małego zbiornika metalowego ( np stara butla gazowa samochodowa podcięciu dekli i umocowaniu wnętrza jednostki wewnętrznej (parownika a właściwie skraplacza jak ma grzać), zaspawać dekle wyprowadzić rurki na zewnątrz poprzez złączki mosiężne aby nie korodowało i zaspawać na twardo. Zbiornik wpiąć w co i grzać.

  0
 • #14 24 Mar 2017 09:44
  kkk6969
  Poziom 13  

  Zakupiłem tako oto zestaw używany ten najmociejszy za kilka złotych. Pompa ciepła z klimatyzatora do CWU
  Po rozbiórce zbiornika okazało się że skraplacz jest zrobiony z rurki miedzianej fi około 10mm i długości 30metrów bieżących. Skraplacz podłączony do jednostki zewnętrznej o mocy 6,9 kw (moc oddawana). jak widać jest to prosta konstrukcja zastępująca w normalnej klimie jednostkę wewnętrzna zbiornikiem i wężownicą i pracująca jako pompa ciepła do grzania wody.
  Pompa ciepła z klimatyzatora do CWU Pompa ciepła z klimatyzatora do CWU Pompa ciepła z klimatyzatora do CWU Pompa ciepła z klimatyzatora do CWU Pompa ciepła z klimatyzatora do CWU Pompa ciepła z klimatyzatora do CWU Pompa ciepła z klimatyzatora do CWU Pompa ciepła z klimatyzatora do CWU

  Na dniach podłączę zestaw do grzania bufora. Ale chciałbym zastąpić jednostkę zewnętrzną (agregat) jakąś nowszą o lepszym copie w niskich temperaturach i pracującym w mrozie (jak nowe klimy). Takie jednostki tylko zewnętrzne są łatwo dostępne za nieduże pieniądze na popularnym serwisie aukcyjnym. Tylko pytanie do znawców jak ja sterować bez jednostki dedykowanej wewnętrznej, tym bardziej że nowe jednostki to inwertery.

  0