Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
FotowoltaikaFotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ zasilający łódką solarną

01 Lut 2016 13:55 597 3
  • Poziom 2  
    Witam, przymierzam się do zbudowania małej łódki (małej tzn około 0,5m x 0,2m )zasilanej panelami fotowoltaicznymi. Chciałbym sterować łódką poprzez moduł bluetooth oraz aplikację na telefon. Kompletnie się jednak nie orientuję jaką moc pobierałby taki moduł, nie wiem zatem jaki akumulator dobrać do całej konstrukcji. Myślałem nad akumulatorem litowo-jonowym o poj. 1000mAh i napięciu znamionowym 5V. Panele miałyby moc maks 10Wp oraz napięcie nominalne 5V. Czy takie parametry współgrałyby z silnikiem elektrycznym i modułem bluetooth, tzn czy mocy wystarczy na zasilenie obu?
    Jestem początkującym w sprawach elektrotechniki, więc proszę o wyrozumiałość i z góry dziękuję za każdą odpowiedź. :)
  • FotowoltaikaFotowoltaika
  • Poziom 38  
    Pierwsze i najważniejsze w tym wypadku pytanie: jakiej mocy silnik?
  • FotowoltaikaFotowoltaika
  • Poziom 2  
    Jeszcze nie dobrałem silnika, nie wiem na jaki mogę sobie pozwolić przy akumulatorze o takiej pojemności i takich panelach. Myślałem o silniku z zakresem napięcia 3-12 V.
  • Poziom 38  
    Pozwolić sobie możesz na każdy silnik ;) tylko ich czas pracy będzie różny - zależnie od mocy. Napięcie nieistotne - i tak pewnie będzie potrzebna jakaś przetwornica.