Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagłośnienie akordeonu - system bezprzewodowy

Łukasz 1212 01 Lut 2016 17:00 3039 27
  • #1 01 Lut 2016 17:00
    Łukasz 1212
    Poziom 8  

Kupiłem akordeon z wbudowanym systemem nagłośnieniowym - dwa malutkie mikrofony pojemnościowe przyklejone w środku jeden po stronie prawej drugi od strony basów. Mikrofony te są podłączone do małej puszki gdzie jest bateria paluszek i to zasila te mikrofony oraz wtyk duży JACK gdzie podłączam przewód i prowadzę go do wzmacniacza. Wszystko działa fajnie ale chciałem przerobić to na system bezprzewodowy i tu zaczynają się schody. Pożyczyłem od kolegi stację bezprzewodową AKG - działa mu bardzo dobrze z mikrofonem pojemnościowym do wokalu. Natomiast jak podłączę odbiornik zamiast przewodu do tej puszki przy akordeonie to wszystko słychać ale bardzo cicho. Na kablu akordeon gra na połowie głośności we wzmacniaczu a bezprzewodowo na maksa jest ledwo słyszalny w głośnikach. Co może być tego przyczyną? Da się to jakoś przerobić? Chciałem kupić system od gitary ale podejrzewam ,że działa tak samo. Jeśli ktoś będzie chętny pomóc to porobię dokładne zdjęcia jak to jest w akordeonie podłączone.

0 27
  • #2 01 Lut 2016 17:22
    PC_Majster_Unix
    Poziom 14  

Możliwe że odbiornik lub nadajnik są rozregulowane, luknij na wewnętrzne potencjometry i podkręć je troszeczkę :)

0
  • #3 01 Lut 2016 17:37
    Łukasz 1212
    Poziom 8  

Jeśli chodzi o system bezprzewodowy to nie, podłączaliśmy gitarę, perkusję elektroniczną i co prawda jest troszke ciszej po kablu ale nie tak cicho jak akordeon

0
  • #4 01 Lut 2016 18:30
    PC_Majster_Unix
    Poziom 14  

Łukasz 1212 napisał:
    Jeśli chodzi o system bezprzewodowy to nie, podłączaliśmy gitarę, perkusję elektroniczną i co prawda jest troszke ciszej po kablu ale nie tak cicho jak akordeon

do akordeonu podepnij wzmacniacz.

0
  • #5 01 Lut 2016 20:11
    Łukasz 1212
    Poziom 8  

Nie za bardzo rozumiem o co chodzi. Podłączam odbiornik kablem JACK do akordeonu a stację też kablem jack do wzmacniacza.... Wzmacniacz do akordeonu to po prostu przewodowe podłączenie a nie o to mi chodzi. Znalazłem coś podobnego w internecie: przystawka-do-akordeonu moje mikrofony są zasilane baterią 9v - może dlatego sygnał jest tak słaby i jest za cicho?
    3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

0
  • Pomocny post
    #6 01 Lut 2016 21:53
    PC_Majster_Unix
    Poziom 14  

Łukasz 1212 napisał:
    Nie za bardzo rozumiem o co chodzi. Podłączam odbiornik kablem JACK do akordeonu a stację też kablem jack do wzmacniacza.... Wzmacniacz do akordeonu to po prostu przewodowe podłączenie a nie o to mi chodzi. Znalazłem coś podobnego w internecie: przystawka-do-akordeonu moje mikrofony są zasilane baterią 9v - może dlatego sygnał jest tak słaby i jest za cicho?

Przy odbiorniku akordeonu zainstaluj zwykły wzmacniacz.

0
  • #7 01 Lut 2016 22:05
    Łukasz 1212
    Poziom 8  

A jak go zasilić? Jestem laikiem w tych sprawach, jak możesz to podaj na jakimś przykładzie jaki wzmacniacz zastosować ;)

0
  • #8 01 Lut 2016 22:40
    PC_Majster_Unix
    Poziom 14  

Łukasz 1212 napisał:
    A jak go zasilić? Jestem laikiem w tych sprawach, jak możesz to podaj na jakimś przykładzie jaki wzmacniacz zastosować ;)

a z czego nagłośnienie zasilasz?

0
  • #9 01 Lut 2016 22:44
    Łukasz 1212
    Poziom 8  

mikrofony z baterii 9V tak jak pisałem a nagłośnienie to kolumny i wzmacniacz stacjonarny... Nie rozumiem pytania.

0
  • #10 01 Lut 2016 22:52
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Łukasz 1212 napisał:
    odbiornik zamiast przewodu do tej puszki przy akordeonie
    A nadajnika nie próbowałeś podłączyć :D natomiast odbiornik do wzmacniacza. No ale skoro tak wolisz....

0
  • #11 01 Lut 2016 22:54
    Łukasz 1212
    Poziom 8  

Nadajnik do akordeonu odbiornik do wzmacniacza.... To chyba oczywiste, problemem jest głośność a nie sposób podłączenia - skoro piszę ,że gitara i perkusja działa dobrze to chyba oczywiste ,że podłączyłem dobrze...

0
  • #13 02 Lut 2016 10:42
    PC_Majster_Unix
    Poziom 14  

Łukasz 1212 napisał:
    mikrofony z baterii 9V tak jak pisałem a nagłośnienie to kolumny i wzmacniacz stacjonarny... Nie rozumiem pytania.

Załatw jeszcze jeden wzmacniacz stacjonarny i podepnij go do odbiornika,
    a wzmacniacz centralny podepnij pod ten wzmacniacz od odbiornika.

Moderowany przez adambyw:

Czy kolega czyta ze zrozumieniem? Po co stosować dodatkowy wzmacniacz na kablu przy systemie bezprzewodowym. Jak ma być przewód to lepiej zostawić jak jest.
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

1
  • #14 02 Lut 2016 10:48
    Łukasz 1212
    Poziom 8  

To jest AKG WMS 40. Może to dlatego tak słabo działa bo to jest zestaw pod mikrofon nagłowny. Gdybym kupił zestaw do gitary z wejściem liniowym tak jak piszesz, może było by normalnie. To identyczny zestaw http://www.musicexpress.pl/pl/product/8452,akg-wms-40-mini-instrumental-set-ism1-863-100 Podłączam dobrze tylko tak jak pisałem gitara jest głośno a akordeon cicho i to bardzo cicho - ledwo słyszalny z głośników. Może zastosować przedwzmacniacz mikrofonowy czyli to co zaproponował kolega wyżej? Tylko jaki ,żeby jakość dźwięku nie była zła i dźwięk bez szumu no i nie za duży koszt?

0
  • #15 02 Lut 2016 12:42
    PC_Majster_Unix
    Poziom 14  

Łukasz 1212 napisał:
    To jest AKG WMS 40. Może to dlatego tak słabo działa bo to jest zestaw pod mikrofon nagłowny. Gdybym kupił zestaw do gitary z wejściem liniowym tak jak piszesz, może było by normalnie. To identyczny zestaw http://www.musicexpress.pl/pl/product/8452,akg-wms-40-mini-instrumental-set-ism1-863-100 Podłączam dobrze tylko tak jak pisałem gitara jest głośno a akordeon cicho i to bardzo cicho - ledwo słyszalny z głośników. Może zastosować przedwzmacniacz mikrofonowy czyli to co zaproponował kolega wyżej? Tylko jaki ,żeby jakość dźwięku nie była zła i dźwięk bez szumu no i nie za duży koszt?

Znajdź jakieś stare kolumny do pc, które charczą, i wyjmij z nich głośniki instalując na ich miejscu wyjścia.

Moderowany przez adambyw:

I tym samym uszkodź wejście systemu bezprzewodowego.
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

0
  • #17 02 Lut 2016 16:49
    nagrywamy.com
    Poziom 27  

Złacza złączami a poziom poziomem. Prawdopodobnie z urządzenia przy akoredeonie wychodzi sygnał na poziomie mikrofonowym, gitara i instrumenty elektroniczne mają poziom liniowy albo i wyższy. Tak więc gitara gra z kablem jack-mini xlr, ale przystawka akordeonowa powinna być podłączana do wejścia mikrofonowego - czyli potrzebny będzie inny kabel przy nadajniku.

0
  • #18 02 Lut 2016 19:42
    Łukasz 1212
    Poziom 8  

No teraz już konkretniej. Podłączam jackiem mono, mogę porobić zdjęcia całego tego systemu i powiecie mi jakiego użyć kabla. Myślałem o wyeliminowaniu baterii 9v i użycie kabla który będzie przesyłał też zasilanie z nadajnika natomiast nie wiem czy te małe mikrofony mogą być zasilane innym napięciem i czy napięcie ma wpływ na głośność.
    Dodałem zdjęcia, mikrofony w akordeonie są trzy - dwa po stronie sopranów i jeden po stronie basów natomiast jeden z tych dwóch obok siebie widoczne na zdjęciu po stronie sopranów jest odlutowany bo jak go przylutuje to sprzęga.... no i mikrofon od basów jest wpięty przez jacka małego a ten od sopranów jest przylutowany. W środku nie za wiele widać na zdjęciu ale może coś to pomoże.

0
  • #20 03 Lut 2016 10:06
    Łukasz 1212
    Poziom 8  

Jeden odłączam ale są trzy więc zostają dwa, w takim przypadku da radę?

0
  • #21 03 Lut 2016 10:12
    adambyw
    Moderator Akustyka

Trzeba zobaczyć. Chodzi tutaj o wydajność prądową nadajnika. Jak widzisz na powyższym schemacie w nadajniku zasilanie do mikrofonów na pinie 3 ma ograniczenie przepływu prądu przez rezystor. On jest najczęściej dopasowywany do jednego mikrofonu. Dwie kapsuły zwiększą prąd dwukrotnie. Czy wystarczy? Zależy od ich typu. Podłącz, zobaczysz i ocenisz sam.

0
  • #22 05 Lut 2016 14:26
    Łukasz 1212
    Poziom 8  

W takim razie pytanie techniczne czy wartość napięcia podanego na mikrofon ma wpływ na głośność? 9V z baterii a 48V z nadajnika? Czy po prostu inny sposób podłączenia poprawi głośność?

0
  • Pomocny post
    #23 05 Lut 2016 14:31
    adambyw
    Moderator Akustyka

Nadajnik nie daje 48V a 5V. 48V zapewne uszkodzi kapsuły. Nawet bateria 1,5V podpięta bez rezystora ograniczającego potrafi spowodować że kapsuła się ugotuje. Kiedyś sprawdziłem jak byłem mały :).

Nie napięcie a prąd ma znaczenie. Ale na głośność raczej drugorzędne.
    Mikrofony nie masz zasilane napięciem 9V. Zapewne są tam rezystory ograniczające. Jak sobie zmierzysz napięcie na kapsułach wyjdzie znacznie niższe.

0
  • #24 05 Lut 2016 14:43
    Łukasz 1212
    Poziom 8  

Aha, trochę mi się rozjaśniło :) Boję się kombinować bo pożyczam ten AKG WMS mini, nie kupowałem ,żeby nie kupić czegoś co nie zda egzaminu. Nie mogę psuć oryginalnego kabla więc muszę coś innego wymyślić. Mogę użyć zwykłego przewodu z wtyczką xlr mini?

0
  • #26 08 Lut 2016 11:01
    Łukasz 1212
    Poziom 8  

W takim przypadku jeśli chciałbym mieć możliwość odłączenia systemu od akordeonu i zrobić to poprzez jacka to gniazdo jack lutuję odpowiednio pod mikrofon a w mini XLR wystarczy ,że zmostkuję 2 z 3 tak jak na Twoim schemacie i powinno podać zasilanie?

0
  • #28 12 Lut 2016 17:18
    Łukasz 1212
    Poziom 8  

Mam problem z odszyfrowaniem który przewód w tych mikrofonach to masa a który sygnał.... Jakoś dziwnie to było zrobione ,że jeden podłączony tylko kabelek od mikrofonów a działało, a jak dolutowałem go kiedyś to sprzęgało. Mam już XLR polutowany jak na schemacie i chciałem sprawdzić czy zadziała tylko nie wiem teraz który to który przewodzik. Pomożesz?

Nagłośnienie akordeonu - system bezprzewodowy

Edit:
    lutowałem zarówno tak jak i odwrotnie. Nie słychać nic w żadnej kombinacji. Natomiast jak przylutuję tak jak było i użyję kabla oryginalnego to coś słychać ale cicho tak jak mówiłem kiedyś. XLR dałem masę pod 1 a sygnał pod 2 i mostek z 3.

Nowe odkrycie:
    Kiedyś ten jeden przewodzik właśnie był odlutowany i jak go przylutowałem to akordeon grał głośniej ale sprzęgało. Teraz przylutowałem i już jest praktycznie ok tylko teraz basy są ciszej. Pewnie tam też coś jest odlutowane.

0