Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Elizabeth - Przepalające się żarówki

01 Lut 2016 11:36 663 8
  • Poziom 8  
    Pozwolę sobie odkopać temat.
    Czy to możliwe ze spaliły się wszystkie żarówki podświetlenia?
    U mnie nie pali się żadna oprócz tej na przesuwanym wskaźniku.
    Pzdr.

Moderowany przez Futrzaczek:

Wydzielone stąd: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3013855.html

• Poziom 2  
    Sprawdź sobie te żarówki omomierzem to będziesz wiedział czy są dobre. Bo miernik pewnie posiadasz?
  • Poziom 8  
    Coś tam się znajdzie. Rozkręciłem, ale do żarówek nie udało mi się dostać.
    Nie mam żadnego doświadczenia i boję się coś uszkodzić.
  • Poziom 27  
    Jak pisze janszy 3643 tam jest specjalne uzwojenie do oświetlenia żarówek i to chyba o ile dobrze pamiętam grubszym drutem nawinięte i jest pierwsze jak się odwija. Co za problem wziąć ucinaki i po jednym zwoju ucinać i mierzyć aż trafisz na satysfakcjonujące Cię napięcie.Tylko skoro nie potrafiłeś się dostać do żarówek to to co proponuję to chyba za wysokie progi.Ale trzeba próbować.
    Przy okazji odpowiedż że ta żarówka na wskażniku zasilana jest przez opór chyba 10 omów 0,25W.
  • Admin Grupy Retro
    DIORADIO napisał:
    ak pisze janszy 3643 tam jest specjalne uzwojenie do oświetlenia żarówek i to chyba o ile dobrze pamiętam grubszym drutem nawinięte i jest pierwsze jak się odwija. Co za problem wziąć ucinaki i po jednym zwoju ucinać i mierzyć aż trafisz na satysfakcjonujące Cię napięcie.

Po co cokolwiek ucinać i przerabiać, skoro można dodać w szereg rezystor o wartości kilku omów? :roll:

gattuzo napisał:
    Nie mam żadnego doświadczenia i boję się coś uszkodzić.

Skoro się boisz, to lepiej oddaj to komuś, kto się nie boi. Tak będzie bezpieczniej.
  • Poziom 43  
    DIORADIO napisał:
    Co za problem wziąć ucinaki i po jednym zwoju ucinać i mierzyć aż trafisz na satysfakcjonujące Cię napięcie
    W życiu bym na taki *&%$##! pomysł nie wpadł. Po co niszczyć sprzęt, jeśli można inaczej i zgodnie ze sztuką? Zmierzyć napięcie na uzwojeniu zasilania oświetlenia, sprawdzić dla świętego spokoju jaki prąd płynął przez nie (można na podstawie oryginalnych żarówek wyliczyć) i podebrać coś z bogatej oferty - tylko szukać trzeba...
    Natomiast po Twoim Autorze dictum zgadzam się z propozycją Kol. Futrzaczek - oddać komuś kto się nie boi i wie co ma zrobić...
  • Poziom 8  
    Dzięki za rady.
    Oczywiście bezpieczeństwo najważniejsze. Sprawdzę tylko te rzeczy które są w moim zasięgu.
    Pzdr.
  • Poziom 27  
    A ja bronię swojego pomysłu, bo tam jest 8 szt żarówek na 6,3V 0,3A. Wszystkie one są połączone równolegle, więc prąd jaki płynie można obliczyć. Wstawiając opór mamy mały grzejniczek i teraz problem. Pierwsze Elizabetki miały od góry blachę perforowaną, ale już następne miały całą skrzynkę (poprawcie mnie bo może mnie już pamięć zawodzi) i taki grzejniczek chcecie wstawiać do zamkniętej skrzynki. Nie piszę że to jest zły pomysł, ale po kilku godzinach grania jaka temperatura jest w środku? A teraz odpowiedż dla usuniętego, przyjmij do wiadomości, że nie tylko Ty masz patent na prawdę i nieomylność i niech to do Ciebie dotrze że inni mają też dobre pomysły do rozwiązania tego samego problemu. A nie pisać zgryżliwe opinie pod czyimś adresem, trochę więcej kultury. Tyle i aż tyle.
  • Admin Grupy Retro
    DIORADIO napisał:
    A ja bronię swojego pomysłu, bo tam jest 8 szt żarówek na 6,3v 0,3A.

Czyli razem pobierają ok. 2,4A. Chcąc zbić napięcie o 1V, wytracamy 2,4W.
    DIORADIO napisał:
    Wstawiając opór mamy mały grzejniczek i teraz problem. Pierwsze Elizabetki miały od góry blachę perforowaną, ale już następne miały całą skrzynkę (poprawcie mnie bo może mnie już pamięć zawodzi) i taki grzejniczek chcecie wstawiać do zamkniętej skrzynki. Nie piszę że to jest zły pomysł, ale po kilku godzinach grania jaka temperatura jest w środku?

Bez przesady - końcówka mocy i zasilacz wydzielają kilkanaście watów i nic się nie dzieje. Ta obudowa jest wielka i ciepło będzie miało się gdzie rozproszyć.
    DIORADIO napisał:
    A teraz odpowiedż dla usuniętego, przyjmij do wiadomości że nie tylko Ty masz patent na prawdę i nieomylność i niech to do Ciebie dotrze że inni mają też dobre pomysły do rozwiązania tego samego problemu.

Ale wymiana żarówek na takie z wyższym napięciem to jest pomysł lepszy od mojego i Twojego, ponieważ nie ingeruje się w jakimkolwiek stopniu w strukturę odbiornika. Żadnych przeróbek, a już na pewno nieodwracalnych (o odwijaniu transformatora nie można powiedzieć, że jest nieodwracalne).
    DIORADIO napisał:
    A nie pisać zgryżliwe opinie pod czyimś adresem, trochę więcej kultury. Tyle i aż tyle.

Takie patenty stosowało się kilkadziesiąt lat temu, kiedy nie było dostępu do rozmaitych żarówek i rezystorów. Chyba dobrze o tym wiesz.