Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegarek na atmega8 z pomiarem temperatury i napięcia

Sebastian.R 01 Lut 2016 20:12 2379 7
  • #1 01 Lut 2016 20:12
    Sebastian.R
    Poziom 20  

Witam!
    Wykonałem taki diy , znaczy na atmega 8 , do niego podpinam dwa klawisze , dwa termometry DS18B20. W skrócie - mierzy czas , dwie temperatury oraz napięcie do 20Vdc . W fusebit-ach ustawiony tylko kwarc wewnętrzny 8MHz , jednak do wejść xtal dolutowałem kwarc zegarkowy. Wszystko chodzi idealnie, a jednak... Nie ma podtrzymania zegarek i za każdym razem trzeba ustawić godzinę. Tu moje pytanie : jak podłączyć baterię 3.6V ico ustawić we fusebitach by po zaniku 5V nadal sobie czas odmierzał , mimo , że nie będzie zasilania na wyświetlaczu HD44780? Da wogóle radę taki patent zastosować ?
    Nie chciałbym inwestować w zewnętrzny zegarek 1307. Zakupiłem omyłkowo wersję 1302 i za cholerę nie idzie mi obsługa tego układu (1302). No albo prosiłbym o jakieś przykłady w Bascom-ie na tą wersję 1302. Bo na 1307 to są wszędzie, a to wiadomo , że nieco inaczej się programuje. Pozdrawiam.

• Fibaro
  • Pomocny post
    #2 01 Lut 2016 21:20
    373522
    Usunięty  
  • #3 01 Lut 2016 21:33
    Sebastian.R
    Poziom 20  

No takie też rozwiązanie zastosowałem. Tyle że bez tej diody na masie stabilizatora. Po wznowieniu zasilania otrzymałem ciemny wiersz górny , jasny dolny - jakby straciła się komunikacja z wyświetlaczem. To jeśli jest dalej wszystko ok , że czas liczy , to może i masz rację że po powrocie napięcia trzeba ponownie zrobić initlcd. Ale to teoria. Ktoś próbował tego w rzeczywistości i mu to zadziałało ?

• Fibaro
  • Pomocny post
    #4 01 Lut 2016 21:54
    373522
    Usunięty  
  • #5 01 Lut 2016 22:18
    Sebastian.R
    Poziom 20  

No to faktycznie muszę takie coś dopisać. No a jakby dopisać tylko IF-a który uzależni spadek napięcia poniżej 4V i wyzeruje piny przez które porozumiewa się z LCD , ELSE zrobi init , czyli jeszcze raz przypisze kontrolę (co na którym pinie przy Config LCD).

Kod: vbnet
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Od ConfigLCD do Pinb.2. Da to się powtórzyć , czy trzeba jeszcze pisać procedurę inicjowania ?

• Fibaro
  • Pomocny post
    #6 01 Lut 2016 23:56
    373522
    Usunięty  
  • #7 02 Lut 2016 00:04
    Sebastian.R
    Poziom 20  

Genialnie ! Dziękuję. Jutro jak czas dopisze dam cały kod .

===================================================
    Oto kod nieco zmodyfikowany dla potrzeb zasilania awaryjnego z baterii.
    Opierałem się jak widać o dostępne w internecie kody.

Kod: vbnet
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Co myślisz ?

• #8 17 Mar 2017 21:07
    grzegorz.d3
    Poziom 14  

Podaj schemacik jeszcze .

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME