Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegarek na atmega8 z pomiarem temperatury i napięcia

01 Lut 2016 20:12 2874 7
 • Poziom 20  
  Witam!
  Wykonałem taki diy , znaczy na atmega 8 , do niego podpinam dwa klawisze , dwa termometry DS18B20. W skrócie - mierzy czas , dwie temperatury oraz napięcie do 20Vdc . W fusebit-ach ustawiony tylko kwarc wewnętrzny 8MHz , jednak do wejść xtal dolutowałem kwarc zegarkowy. Wszystko chodzi idealnie, a jednak... Nie ma podtrzymania zegarek i za każdym razem trzeba ustawić godzinę. Tu moje pytanie : jak podłączyć baterię 3.6V ico ustawić we fusebitach by po zaniku 5V nadal sobie czas odmierzał , mimo , że nie będzie zasilania na wyświetlaczu HD44780? Da wogóle radę taki patent zastosować ?
  Nie chciałbym inwestować w zewnętrzny zegarek 1307. Zakupiłem omyłkowo wersję 1302 i za cholerę nie idzie mi obsługa tego układu (1302). No albo prosiłbym o jakieś przykłady w Bascom-ie na tą wersję 1302. Bo na 1307 to są wszędzie, a to wiadomo , że nieco inaczej się programuje. Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 20  
  No takie też rozwiązanie zastosowałem. Tyle że bez tej diody na masie stabilizatora. Po wznowieniu zasilania otrzymałem ciemny wiersz górny , jasny dolny - jakby straciła się komunikacja z wyświetlaczem. To jeśli jest dalej wszystko ok , że czas liczy , to może i masz rację że po powrocie napięcia trzeba ponownie zrobić initlcd. Ale to teoria. Ktoś próbował tego w rzeczywistości i mu to zadziałało ?
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 20  
  No to faktycznie muszę takie coś dopisać. No a jakby dopisać tylko IF-a który uzależni spadek napięcia poniżej 4V i wyzeruje piny przez które porozumiewa się z LCD , ELSE zrobi init , czyli jeszcze raz przypisze kontrolę (co na którym pinie przy Config LCD).
  Kod: vbnet
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Od ConfigLCD do Pinb.2. Da to się powtórzyć , czy trzeba jeszcze pisać procedurę inicjowania ?
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 20  
  Genialnie ! Dziękuję. Jutro jak czas dopisze dam cały kod .  ===================================================
  Oto kod nieco zmodyfikowany dla potrzeb zasilania awaryjnego z baterii.
  Opierałem się jak widać o dostępne w internecie kody.

  Kod: vbnet
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod  Co myślisz ?
 • Poziom 14  
  Podaj schemacik jeszcze .