Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zegarek na atmega8 z pomiarem temperatury i napięcia

Sebastian.R 01 Feb 2016 20:12 3117 7
 • #1
  Sebastian.R
  Level 20  
  Witam!
  Wykonałem taki diy , znaczy na atmega 8 , do niego podpinam dwa klawisze , dwa termometry DS18B20. W skrócie - mierzy czas , dwie temperatury oraz napięcie do 20Vdc . W fusebit-ach ustawiony tylko kwarc wewnętrzny 8MHz , jednak do wejść xtal dolutowałem kwarc zegarkowy. Wszystko chodzi idealnie, a jednak... Nie ma podtrzymania zegarek i za każdym razem trzeba ustawić godzinę. Tu moje pytanie : jak podłączyć baterię 3.6V ico ustawić we fusebitach by po zaniku 5V nadal sobie czas odmierzał , mimo , że nie będzie zasilania na wyświetlaczu HD44780? Da wogóle radę taki patent zastosować ?
  Nie chciałbym inwestować w zewnętrzny zegarek 1307. Zakupiłem omyłkowo wersję 1302 i za cholerę nie idzie mi obsługa tego układu (1302). No albo prosiłbym o jakieś przykłady w Bascom-ie na tą wersję 1302. Bo na 1307 to są wszędzie, a to wiadomo , że nieco inaczej się programuje. Pozdrawiam.
 • Helpful post
  #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  Sebastian.R
  Level 20  
  No takie też rozwiązanie zastosowałem. Tyle że bez tej diody na masie stabilizatora. Po wznowieniu zasilania otrzymałem ciemny wiersz górny , jasny dolny - jakby straciła się komunikacja z wyświetlaczem. To jeśli jest dalej wszystko ok , że czas liczy , to może i masz rację że po powrocie napięcia trzeba ponownie zrobić initlcd. Ale to teoria. Ktoś próbował tego w rzeczywistości i mu to zadziałało ?
 • Helpful post
  #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  Sebastian.R
  Level 20  
  No to faktycznie muszę takie coś dopisać. No a jakby dopisać tylko IF-a który uzależni spadek napięcia poniżej 4V i wyzeruje piny przez które porozumiewa się z LCD , ELSE zrobi init , czyli jeszcze raz przypisze kontrolę (co na którym pinie przy Config LCD).
  Code: vbnet
  Log in, to see the code


  Od ConfigLCD do Pinb.2. Da to się powtórzyć , czy trzeba jeszcze pisać procedurę inicjowania ?
 • Helpful post
  #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  Sebastian.R
  Level 20  
  Genialnie ! Dziękuję. Jutro jak czas dopisze dam cały kod .  ===================================================
  Oto kod nieco zmodyfikowany dla potrzeb zasilania awaryjnego z baterii.
  Opierałem się jak widać o dostępne w internecie kody.

  Code: vbnet
  Log in, to see the code  Co myślisz ?