Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Dell Studio 1555 - Zalany.Nie włącza się po podłączeniu przycisków toucha

01 Lut 2016 20:14 876 3
  • Poziom 22  
    Witam wszystkich.
    Dostałem niedziałający laptop Dell Studio 1555. Kiedyś był zalany jakąś zupą (czy czymś takim) i przestał się wogóle włączać. Przeczyściłem go jako tako w środku. I udało mi się go uruchomić.
    Problem jednak jest taki, że gdy podłącze przyciski touchpada (te stare zalane, ale dość dokładnie wyczyszczone) to lapek wogóle się nie włącza. Serwisowałem już w swoim życiu amatorsko dziesiątki laptopów, ale jeszcze nie spotkałem się z taką sytuacją. Zastanawiam się czy taki objaw nie wskazywałby na uszkodzenie jakiegoś elementu na płycie głównej laptopa. Sam touchpad działa bez problemu.

Laptop: Dell Studio 1555
    Płyta główna: da0fm8mb8e0 rev: E
    Zasilacz oryginalny sprawny wzięty od innego laptopa.

Z innych usterek, to klawiatura działa tylko połowicznie (ale jej nie czyściłem, bo to za dużo roboty... lepiej kupić nową od chińczyka). Bateria zdechła zupełnie i wogóle jej nie ładuje i trzyma około sekundy (ale leżała kilka miesięcy zupełnie rozładowana więc to by tłumaczyło jej kiepski stan). Stara ładowarka ma urwany wtyk do laptopa.

Co myślicie o tych przyciskach i nie włączaniu się laptopa? Co może być przyczyną?
  • Poziom 42  
    aachi napisał:
    Co może być przyczyną?

Pytanie z odpowiedzią :-)

aachi napisał:
    uszkodzenie jakiegoś elementu na płycie głównej

Tylko którego? Schemat przed oczy, miernik w rękę i ustalaj.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    aachi napisał:
    Co myślicie o tych przyciskach i nie włączaniu się laptopa? Co może być przyczyną?

Po prostu są zalane i zwierają układ KBC przed startem, BIOS jest tak zaprogramowany że nie umożliwia startu. W wielu laptopach (np Toshiby C650) zdarza się tak że po zalaniu klawiatury laptop włącza się dopiero po jej wyjęciu, mimo iż płyta główna nie jest zalana.

Potrzebne inne guziki do sprawdzenia, albo cały touchpad.
    Oczywiście może być to kwestia zalania płyty, szczególnie zalania KBC.
  • Poziom 22  
    Dzięki za odpowiedzi. Ze swojej strony przepraszam, że tak późno ja odpowiadam. Lapek już naprawiony.

Grzewoj dzięki za potwierdzenie, że niektóre laptopy tak mają. Nie spotkałem się wcześniej z takim zachowaniem, zwykle laptopy włączały się i sypały błędami z poziomu biosu (nawet jeśli nie wyświetlały się komunikaty, to chociaż wypikiwały mi kody błędów przed wyłączeniem się). Tak więc byłem zaskoczony kompletnym brakiem reakcji.

Schematu płyty nie miałem, ale wstępne pomiary nie pokazywały zwarcia na taśmach od przycisków, ani od pada. W zasilaczu też nie włączały się żadne zabezpieczenia. Po dość dokładnym obejrzeniu nie znalazłem, żadnych widocznych uszkodzeń.
    Przyciski pada są dość prymitywne, a zwarć nie było, więc podejrzewałem płytę.
    W końcu zamówiłem nowe przyciski i te działają bez problemu. Czyli stare są uszkodzone. Niestety nowe przyciski różnią się od zepsutych więc nie mogę ich porównać.
    Jedyne co mi przychodzi do głowy to uszkodzenie tego małego (4 nóżki oznaczenie 686h) scalaka co jest przy przyciskach, aczkolwiek zwarć na nim nie ma. Irytujące, że taka popierdułka unieruchamia cały komputer.