Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prexer Diaprex B11 "Roktokolor" - kolorowe efekty auto do rzutnika prz

Sztama 01 Feb 2016 21:19 1542 6
IGE-XAO
 • #1
  Sztama
  Level 10  
  Witam serdecznie!
  Poszukuję schematu do przystawki rzutnika Dpaprex B11 produkcji Łódzkiego Prexera "rotokolor" - jest to kręcące się kółko z kolorową folią dające efekty świetlne - można zmieniać prędkość przy pomocy potencjometru. Moj egzemplarz niestety nie działa. Coś nie tak jest z opornikiem R4 - niestety nie wiem jakiej jest oporności. Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi, schemat czy fotografie sprawnego egzemplarza.
  Pozdrawiam
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • IGE-XAO
 • #2
  dzimi
  Moderator
  To może w drugą stronę- jako że sprzęt z "minionej epoki" to raczej my prosimy po zdjęcia. Będzie łatwiej pomóc, dopasować schemat do czegoś podobnego.
 • IGE-XAO
 • #3
  Sztama
  Level 10  
  Prexer Diaprex B11 "Roktokolor" - kolorowe efekty auto do rzutnika prz Prexer Diaprex B11 "Roktokolor" - kolorowe efekty auto do rzutnika prz Prexer Diaprex B11 "Roktokolor" - kolorowe efekty auto do rzutnika prz Prexer Diaprex B11 "Roktokolor" - kolorowe efekty auto do rzutnika prz

  Zamieszczam fotografie i schemat elektryczny rzutnika. Przewód biały i czarny idą do silniczka Silma 15v, zielony do masy w gniazdku połączeniowym rzutnika z przystawką, czerwony z plusem tegoż rzutnika. Mogę powiedzieć tyle, że na pewno od nowości żaden przewód nie był przylutowany do styku - gniazdka przystawki, ponieważ nie ma śladów cyny na tym styku. Do masy podłączona jest także obudowa urządzonka. Na niebiesko zaznaczyłem rezystor, który uległ uszkodzeniu. Mianowicie w tym miejscu zastałem coś takiego: na czerwonym rezystorze o jedynym oznaczeniu 5k był nawinięty drut (najprawdopodobniej oporowy) który uległ przepaleniu (wskazuje na to także ślad na obudowie). Niestety drucik był w takim stanie, że nie zdołałem uratować żadnego, nawet małego odcinka by zmierzyć jego rezystancję.
 • Helpful post
  #4
  dzimi
  Moderator
  Wstaw opornik 1Ω/5W
 • #6
  dzimi
  Moderator
  To jest układ regulacji obrotów silnika. Można wstawić zupełnie inny oparty na innych elementach. Zarówno na forum jak i w sieci znajdziesz mnóstwo aplikacji do tego rozwiązania. Dostępne są też gotowe układy jak i kit-y do samodzielnego montażu.