Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Mac Audio nieprawidłowa praca.

01 Lut 2016 23:17 576 7
 • Poziom 16  
  Witam. Jestem pierwszy raz na forum i proszę o wyrozumiałość. Problem polega na tym, wzmacniacz samochodowy Mac Audio niedawno zakupiony po prawidłowym podłączeniu w aucie do pewnej mocy gra ładnie normalnie tak jak powinien. Gdy podkręcam głośniej tak od połowy zaczynają się znaczne zniekształcenia na niskich tonach i jak jeszcze troszkę podkręcę to przerywają basy jakby brakowało końcówce prądu. Sprawdziłem zasilanie, zmierzyłem pobór prądu waha się w granicach 5A . Podejrzewam przetwornicę choć daje napięcie+-25V ale moje przypuszczenie pada na kondensatory filtrujące 2200 µf lub pozostałe w zasilaczu przetwornicy. Końcówka ma swoje lata, być może wyschły lub coś takiego. Po prostu w tzw piku niedobór prądu. Proszę o pomoc jeśli coś nie tak napisałem to wyjaśnię dalej. Pozdrawiam.
 • Poziom 39  
  Nie przesadziłeś z impedancją obciążenia ?
  Sprawdź na stole z głośnikami podłączając pojedynczo , zasil z akumulatora i upewnij się że usterka leży w boosterze a nie w instalacji ;)
 • Admin grupy audio
  A ja podejrzewam że wszystko jest w porządku. Ten wzmacniacz nie ma dużej mocy wyjściowej o czym świadczy pobór prądu oraz napięcie wyjściowe przetwornicy (z tych danych można wywnioskować moc wyjściową ok. 40W przy 4R). Po prostu ulega przesterowaniu i w efekcie zaczyna działać układ zabezpieczeń
 • Poziom 16  
  Ten wzmacniacz bierze 5A jak jeszcze gra normalnie. Wzmacniacz posiada bezpiecznik 20A. Widziałem taki sam i miał 30A. Głośniki są dobre, na innej końcówce grają ładnie. Miął ktoś podobny problem z zasilaczem impulsowym? Podejrzewam niesprawne kondensatory filtrujące. Proszę o sugestie i pozdrawiam.
 • Admin grupy audio
  Już Ci napisałem, że ten wzmacniacz prawdopodobnie jest sprawny. On ma raptem ok. 40W mocy wyjściowej, a bezpiecznik? To, że ktoś gdzieś włożył bezpiecznik 20, czy 30A o niczym nie świadczy. Widziałem wzmacniacze na TDA o mocy 20W, które miały takie bezpieczniki.
  Czterokanałowy wzmacniacz o mocy 20W pobierze ok. 100W mocy,czyli jakieś 8A, a w ilu radiach samochodowych masz bezpieczniki 20A? W wielu jest 10, a w wielu innych 20A.

  Twoja przetwornica daje +/-25V, z tego wynika że maksymalna amplituda sygnału nie przekroczy 20V (a może nawet mniej), co daje ok. 14V wartości skutecznej, co daje 50W mocy przy obciążeniu 4R. Trzeba sprawdzić czy tak jest w rzeczywistości - jeśli tak, to wzmacniacz jest sprawny i wszystko w tym temacie.
  Zanim zaczniesz szukać problemu i naprawiać, upewnij się że urządzenie na pewno jest uszkodzone. Prawdę powie pomiar mocy wyjściowej, a nie wymiana elementów "na pałę". Jak chcesz to wymień te kondensatory, tylko żebyś nie był zaskoczony jak się okaże że to nic nie dało.
 • Admin grupy audio
  Nic, natomiast niektóre usterki kondensatorów są takie, że dolutowanie równolegle nowych zupełnie nic nie da.
 • Poziom 16  
  Dzięki Artur za zainteresowane moim problemem. Jutro postaram się jeszcze pomierzyć bo nie daje mi spokoju .W tej chwili daje dużo za mało na moje ucho. Jak wyjdzie dam znać.
  Wzmacniacz Mac Audio nieprawidłowa praca.
  Wzmacniacz Mac Audio nieprawidłowa praca. Wzmacniacz Mac Audio nieprawidłowa praca. Wzmacniacz Mac Audio nieprawidłowa praca.